Kuolemanrangaistus Suomessa

Pitäisikö kuolemanrangaistus olla käytössä Suomessa?

5

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisoikeus

      Onhan se jo käytössä. EU:n myötä. Jos sanoo jotain tai mistä tiedän minkä takia, saa tuomion. Olen vainottu ja he onnistuivat lähes murhaamaan säteilyltämällä heti eka kerralla. Yöllä voi sydän pysähtyä. Tekevät sitä niin kauan että ihminen kuolee, puoli vuotta minulla on jo kestänyt .Olikin asiaa niille ja kerronkin niille terveiset, nehän vainoavat kyllä koko ajan, ympäri maapalloa on yövuorolaiset, jotka kirjoittaa kynä sauhuten mitä ajattelen, että teille ei muuten kuulu minun, eikä suomalaisten asiat, teille kuuluvat vain teidän omat asiat!
      Haluatko itse kuolemanrangaistuksen?

    • Anonyymi

      Kyllä.

      Toimittajissa on kuoleman arvoisia ihmisiä, vaikka kuinka ja paljon. Vihaa lietsotaan jatkuvasti ja ne vielä nauttivatkin siitä.

    • Vähän liian helpolla pääsee ainakin jos tuomio pannaan täytäntöön heti. Joissain maissa tuomio pannaan täytäntöön varsin nopeasti mutta joissain maissa pitävät jänityksessä jopa parikymmentä vuotta ennen kun viimeinen päivä koittaa eikä siitä kerrota paljonkaan etukäteen. Varsin julmaa touhua mutta julmia on ne teotkin joista tuomio on tullut. Aina roiskuu kun rapataan ja virheellisiä tuomioita voi tulla. Nykyisin on tekniikka niin kehittynyt että virheen mahdollisuus vähenee joten pitäisi varmistaa täysin pitävästi ennen tuomion täytänöönpanoa ja siinä kyllä sattaa mennä vuosia.

      Jos laki ei ole kansalaisten mielestä oikeudenmukainen ja varsinkin jos viranomaiset ei sitä noudata niin vaarana on että tulee jokin yksityinen taho joka alkaa jakamaan oikeutta ja silloin tuo kuolemantuomio voi tulla käyttöön epävirallisesti. Tuosta on jo merkkejä ilmassa ja käytännössäkin ammattirikollisten keskuudessa tuollaista tapahtuu enemmän kun osaamme edes kuvitella.

      EU ei salli kuolemantuomiota joten kysymys on lähinnä teoreettinen. Ainakaan sen vuoksi että pitäisi erota ensin EU:sta ja ottaa sitten kuolemantuomio käyttöön ei käytänössä tule tapahtumaan ellei mitään todella ikävää tapahdu.

      • Anonyymi

        OLET OIKEASSA. EU tappaa itse itsensä samalla tavalla kuin sosialistinen maailmanjärjestelmä tappoi itsensä 1900-luvun lopulla, kasvattamalla byrokratian mielisairaan suureksi. Lopulta kansa kantoi tai huusi paskan tunkiolle, kuten kävi Romaniassa. Vaikka setä-aurinkoinen yritti hymyillä vaikka kuinka.
        Kansa antoi kuolemantuomion.


    • Anonyymi

      Kuolemantuomio tapoista lasten raiskauksista olisi oikein ja se vähentäisi näitä karmeita tapauksia, ainakin uusintoja.
      Kuolemantuomion voisi antaa myös ministereille ja kansanedustajille jos he toimivat törkeästi maan edun vastaisesti. Samoin tuomareille jos he antavat jonkun ulkopuolisen tahon vaikuttaa tuomioonsa tai antavat erilaisia tuomioita eri ihmisille samanlaisesta rikoksesta. Nämä jälkimmäiset tietenkin viivästettynä noin kymmenellä vuodella, että asia saadaan varmistettua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4513
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe