Pitkän ja hyvän vanhenemisen mahdollistaminen, miten?
Vastaukset 12
- koitamme.kestää
Hyvä vanheneminen ei ehkä ole pitkä vanhuus.
Mitä vanhemmaksi tulee, sitä sairaalloisemmaksi.
Ei meitä mikään säästä.
Ei ole viisautta vanhenemiseen, kun ei voi vaikuttaa mikä iskee.
Harva terveenä kuolee, vaikka minkä tekisi terveytensä eteen.
Elimistö vain rappeutuu vanhetessaan, sitä ei voi pysäyttää.
Sanon kuin Pirkko Mannola:
"Vanheneminen on paskaa !"
Kauniita ohjeita on oppia luopumaan asioista.
Käytännössä se on lohdutonta.
Sitkeimmät yrittävät pitää iloista mieltä yllä.
Se on viisasta. - lopen-uupunu-
Olen ihan lopussa,
sydän kipee,
en jaksa tätä tuskaa enää kauaa,
tuli kutsu sairaalaan, tarkempiin sydäntutkimuksiin,
pelottaa, olen ihan schokissa,
jokapäivä pyörii mielessä
olisipi keino millä lopettaisin tämän elämän hetkessä,
jos elämä ei kohta helpota
jos voimat ei palaa,
en halua elää,
pyydän eutapillerin, saanähdä saanko,- tavallinen.ihminen
Hei, miten sinulla menee tänään ?
Älä pelkää sydäntutkimuksia, ne on sinänsä helppoja, ei tuota kipua.
Kuvataan tai ultrataan, niin saat levätä paikallaan sen hetken.
Huonossa kunnossa tutkimuksessa käyminen on se vaikeampi osuus,
toivottavasti jaksat sen !
Minulla on samoja ongelmia.
Yritämme kestää ja jaksaa, eikö vaan ?
Olen hengessä mukanasi !
- Saappaat.jalassa
Terveydenhoitomme on korkealaatuista, eikä sen saamiseen vaikuta potilaan ikä tai asema.
Monista syöpäsairauksista selvitään terveeksi, kaikille suunnatut ilmaiset tutkimukset ovat jokaisen ulottuvilla, rokotukset, hammaslääkäripalvelut ja monet muut terveydenhoidon palvelut käytettävissä.
Mutta yhä edelleen on niitä - usein miehiä - joita ei saa millään konstilla hammaslääkäriin tai terveystutkimuksiin. Syövät närästyslääkkeitä, juovat kaljaa, ylenkatsovat kasviksia, tosi miehen ainoa vihanneshan on saunalenkki, jne.
Emme oikein osaa ottaa vastaan ilmaista huolenpitoa, Se herättää aina epäilyksiä." kaikille suunnatut ilmaiset tutkimukset ovat jokaisen ulottuvilla, rokotukset, hammaslääkäripalvelut ja monet muut terveydenhoidon palvelut käytettävissä."
Hetkinen, siis ilmaisia? Missä? Ei, vaan pientä omakustannus hintaa on veloitus, mutta ihmetyttää, että kaikista palveluista on nyt kehitelty joku "toimistomaksu", joka on jopa toimenpidettä suurempi.- tavallinen.ihminen
Laadussa ei ole vikaa, mutta tutkimuksiin pääsy on joskus vaikeaa ja jono pitkä.
Kuukausia saa odottaa pahenevine oireineen. - Saappaat.jalassa
Kristiina23 kirjoitti:
" kaikille suunnatut ilmaiset tutkimukset ovat jokaisen ulottuvilla, rokotukset, hammaslääkäripalvelut ja monet muut terveydenhoidon palvelut käytettävissä."
Hetkinen, siis ilmaisia? Missä? Ei, vaan pientä omakustannus hintaa on veloitus, mutta ihmetyttää, että kaikista palveluista on nyt kehitelty joku "toimistomaksu", joka on jopa toimenpidettä suurempi.On huomattava, että se maksu, joka potilaalta peritään, on todellakin jokin toimistomaksu tai vastaava. Todelliset kulut sairauden hoidosta ovat ilmaiset. Kun syöpä huomataan, kuuluu sen hoitamiseen monenmoiset tutkimukset ja lääkäreiden mielipiteet,leikkaukset ja niiden hoidot ja jälkiseuranta vuosia. Jokainen asiaan liittyvä ihminen on pitkän koulutuksen jälkeen alalla.
Omasta puolestani muistan, että syöpäleikkaukseni kustannus oli sairaalapäivät, joihin siis sisältyi leikkaus ja hoiva, alle kolmekymppiä per vuorokausi. Lääkkeistäkin Kela korvaa ison osan.
Niinpä olen voimissani ja hyvillä mielin kohta 86 täyttävä, enkä pidä itseäni vanhuksena, joka ei yksin pärjää. Olen yhä voimissani ja pystyn elämään täysipainoista elämää.
Suomen terveydenhoito on hyvää, siitä ei pääse mihinkään, ja maksut potilaalle ovat minimaaliset todellisiin kustannuksiin verrattuna. - nishto
Saappaat.jalassa kirjoitti:
On huomattava, että se maksu, joka potilaalta peritään, on todellakin jokin toimistomaksu tai vastaava. Todelliset kulut sairauden hoidosta ovat ilmaiset. Kun syöpä huomataan, kuuluu sen hoitamiseen monenmoiset tutkimukset ja lääkäreiden mielipiteet,leikkaukset ja niiden hoidot ja jälkiseuranta vuosia. Jokainen asiaan liittyvä ihminen on pitkän koulutuksen jälkeen alalla.
Omasta puolestani muistan, että syöpäleikkaukseni kustannus oli sairaalapäivät, joihin siis sisältyi leikkaus ja hoiva, alle kolmekymppiä per vuorokausi. Lääkkeistäkin Kela korvaa ison osan.
Niinpä olen voimissani ja hyvillä mielin kohta 86 täyttävä, enkä pidä itseäni vanhuksena, joka ei yksin pärjää. Olen yhä voimissani ja pystyn elämään täysipainoista elämää.
Suomen terveydenhoito on hyvää, siitä ei pääse mihinkään, ja maksut potilaalle ovat minimaaliset todellisiin kustannuksiin verrattuna."Todelliset kulut on ilmaiset" ?!
Ei ole.
Veroinahan me kaiken maksamme. - onko.eri
Saappaat.jalassa kirjoitti:
On huomattava, että se maksu, joka potilaalta peritään, on todellakin jokin toimistomaksu tai vastaava. Todelliset kulut sairauden hoidosta ovat ilmaiset. Kun syöpä huomataan, kuuluu sen hoitamiseen monenmoiset tutkimukset ja lääkäreiden mielipiteet,leikkaukset ja niiden hoidot ja jälkiseuranta vuosia. Jokainen asiaan liittyvä ihminen on pitkän koulutuksen jälkeen alalla.
Omasta puolestani muistan, että syöpäleikkaukseni kustannus oli sairaalapäivät, joihin siis sisältyi leikkaus ja hoiva, alle kolmekymppiä per vuorokausi. Lääkkeistäkin Kela korvaa ison osan.
Niinpä olen voimissani ja hyvillä mielin kohta 86 täyttävä, enkä pidä itseäni vanhuksena, joka ei yksin pärjää. Olen yhä voimissani ja pystyn elämään täysipainoista elämää.
Suomen terveydenhoito on hyvää, siitä ei pääse mihinkään, ja maksut potilaalle ovat minimaaliset todellisiin kustannuksiin verrattuna.Olin päiväkirurgiassa leikkauksessa, minulle tuli yli 135€ lasku. Sairaala on kunnallinen. Erikoislääkäri kunnallisella veloittaa täällä 41,20€ maksun.
- Tuntihinnoittelu
onko.eri kirjoitti:
Olin päiväkirurgiassa leikkauksessa, minulle tuli yli 135€ lasku. Sairaala on kunnallinen. Erikoislääkäri kunnallisella veloittaa täällä 41,20€ maksun.
.Arveletko, että hoito tuli sillä maksetuksi? Jo pelkkä steriili leikkaussali laitteineen on kalliimpi. Lopun maksoi yhteiskunta
- pölpöl
Ei ole varmaa konstia, tuurista kiinni.
- näinMeilläpäin
Alkoholia, seksiä, hyvää ruokaa ja musiikkia, näillä eväin liikun kohti hautaa, päivänä minä hyvänsä ja olen onnellinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen311636- 791311
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841251Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101094Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291055- 74949
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.92927Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok145757Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52732Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86697- 146624
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54623Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13609- 28608
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23601- 50599
- 42597
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91587Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94576- 46553