Mitä tarvitsee muuttaa, jos haluan, että linux näppäimistökäytös muuttuu ?
Ongelma:
Liian usein (suomenkielisessä näppäimistössä) tulee vahingossa painettua heittomerkki ( ' ) -näppäintä juuri ennen ENTER -napin painallusta.
Tämä aiheuttaa sen, että annettu komento tulostaa ">" -merkin ja jää odottelemaan jotain lisäsyötettä.
Miten linuxin näppäimistökäyttäytymistä saisi muokattua niin, että jos ensin painetaan ( ' ) ja seuraavaksi ENTER, niin linux automaattisesti reagoisi samoin kuin jos olisi painettu ( ' ) BACKSPACE ENTER ?
Eli siis jos havaitaan, että ENTER -painallus seuraa heittomerkki -napin painallusta siten, että niiden välillä ei ole muita painalluksia, silloin linux automaattisesti generoisi BACKSPACE -painalluksen (joka poistaa vahingossa näppäillyn heittomerkin) ja vasta sitten reagoi ENTER -napin painallukseen .
onnistuuko näppäimistökarttaa muokkaamalla, vai vaatiiko itse lähdekoodin muokkauksen ?
linux näppäimistökäytöksen muutos, miten?
nakkisormi_linuxkäyttäjä
3
<50
Vastaukset
- Äiti-tietää-kaiken
Tämä on laajalti tunnettu ongelma Ubuntun LTS-versiolla, ja tarkemmin järjestelmän Gnome Shell komentotulkin alaisuudessa. Ubuntussa ei ole tarjottu mitään korjausta kyseiseen ongelmaan. Pakko opetella vain kirjoittamaan oikein.
Komentotulkille voit tehdä aliaksen... näppäimistökarttaa voit muuttaa. Tai käytä numeronäppäimistön enteriä. Aika outo kysymys. Suurin osa vihaa komentotulkkia ja kirjoittamista.
- palikka-sotkee
TikuTaku älä höpise joutavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576483Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3455538Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1685176Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1414962Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204210Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite412876Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202706Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32488Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282437- 792126