linux näppäimistökäytöksen muutos, miten?

nakkisormi_linuxkäyttäjä

Mitä tarvitsee muuttaa, jos haluan, että linux näppäimistökäytös muuttuu ?

Ongelma:

Liian usein (suomenkielisessä näppäimistössä) tulee vahingossa painettua heittomerkki ( ' ) -näppäintä juuri ennen ENTER -napin painallusta.

Tämä aiheuttaa sen, että annettu komento tulostaa ">" -merkin ja jää odottelemaan jotain lisäsyötettä.

Miten linuxin näppäimistökäyttäytymistä saisi muokattua niin, että jos ensin painetaan ( ' ) ja seuraavaksi ENTER, niin linux automaattisesti reagoisi samoin kuin jos olisi painettu ( ' ) BACKSPACE ENTER ?

Eli siis jos havaitaan, että ENTER -painallus seuraa heittomerkki -napin painallusta siten, että niiden välillä ei ole muita painalluksia, silloin linux automaattisesti generoisi BACKSPACE -painalluksen (joka poistaa vahingossa näppäillyn heittomerkin) ja vasta sitten reagoi ENTER -napin painallukseen .

onnistuuko näppäimistökarttaa muokkaamalla, vai vaatiiko itse lähdekoodin muokkauksen ?

3

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti-tietää-kaiken

      Tämä on laajalti tunnettu ongelma Ubuntun LTS-versiolla, ja tarkemmin järjestelmän Gnome Shell komentotulkin alaisuudessa. Ubuntussa ei ole tarjottu mitään korjausta kyseiseen ongelmaan. Pakko opetella vain kirjoittamaan oikein.

    • Komentotulkille voit tehdä aliaksen... näppäimistökarttaa voit muuttaa. Tai käytä numeronäppäimistön enteriä. Aika outo kysymys. Suurin osa vihaa komentotulkkia ja kirjoittamista.

      • palikka-sotkee

        TikuTaku älä höpise joutavia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe