Minitalo hirrestä?

Nyyyyrikki

Hei,

Onko kellään ajatuksia, mitä mahtaisi tulla maksamaan n.50 neliöinen minitalo hirrestä, pilareille tehtynä? Aina huudellaan, että kustannukset on n. 2000e/neliö. Pitäneeköhän paikkaansa? Mahdollisimman yksinkertainen, simppeli, myrkytön, muoviton olisi haaveissa. Ei liimahirsillä vaan oikeilla hirsillä.
Onko kukaan kuullut esim. Ekoina-hirsitaloista, ovatko asiallisia?

5

1505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haapaasorvannut

      Itse tehden haapahirsistä ei maksa juuri mitään tuon kokoinen talo. Haapa on halpaa puuta, koska sitä ei osteta juuri mihinkään kunnon hinnalla. Tulee hyvä ja halpa hirsitalo.
      Kierrätyksestä tiilit hormistoon ja eristeeksi sahanpurut ala- ja yläpohjaan. Ikkunat ja ovet kierrätyksestä. Kattotiilit kierrätyksestä.
      Kustannukset muutaman satasen luokkaa neliötä kohti.

    • anonyymi_HirSiTaLo

      Onhan noita hirsitalojen valmistajia, jotka valmistaa edullisia pieniä hirsitaloja. Kannattaa kiinnittää huomiota nurkkien liitoksiin, ettei ole lämpövuotoja. Ekoina-hirsitaloista ei ole omaa kokemusta, enkä tiedä muutenkaan niistä mitään. Ihan päteviltä malleilta vaikuttivat, mutta kannattaa pyytää tarjouksia muiltakin valmistajilta, monet tekee vaikka samoilla piirustuksilla vastaavan talon.
      Joku paikallinen toimijakin voi tehdä hirsitalon edullisesti. Kannattaa myös liittyä vaikkapa facebookin ryhmään; Perinteisen hirsitalon rakentaminen, sieltäkin voi saada asiallista tietoa hirsitalon rakentamiseen liittyen

    • 2000a

      Käsittääkseni minitalon seinien u arvo täytyy olla 0.17 ja varmaan ylä ja alapohjassakin on eriste vastimukset vaikkei E todistusta vaaditakkaan. IV konetta ei myöskään tarvita.

      • 2000a

        Massiiivi puu 180mm riittää. U 0.57 muut 0.17
        Ihme pykäliä,ota niistä selvää.


    • varmaa_tietoa

      Suoli24:llä olleiden varmojen tietojen mukaan hirsitalojen tekeminen on ollut kiellettyä tämän vuoden alusta lähtien !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2922
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      134
      2111
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1788
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1395
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      63
      1319
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1252
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe