Suomalaiset ovat laiskoja.......

Timmis

Täällä on liian helepolla se leipä suatu jo pitkän aekkoo. Se alako tämä stanilistien ja vihervasemmiston aivopesu sillon -60 luvulla ja on jatkunu tähän päevvään.
Nyt suomalainen rakennusmies seissoo ABC:llä työpäivän aikana pari tunttii hedelmäpellii pelloomassa. Eestiläinen ei seiso, vaan tekee työtä. Niin myös puolalainen ja jopa ryssäkkii.
Onhan tämä nyt ihan naurettavaa, että esim. mansikanpoimijat pitää tuuva jostain muualta ja mehtämarjojen kerääjät Thaimaasta. Voi hyvä ihme tätä lässyköimistä. Puoli miljoonaa työtöntä, niin ei saaha mansikoita pellolta, eikä marjoja metästä. Oiskkoon aehetta vilikasta peilliin, eikä aina vain vinkua.

7

<50

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CBAABC

      Ei kuule sinne peiliin uskalla katsoa, viimoksi kun katoin, niin mörkö katseli takas!
      ABC:llä hedelmäpelit pyörii, se on totta ja aina kun raha kassaan kilahtaa, se samantien kepuloille vilahtaa.

    • kylläsesiitä

      oletko aloittajalta jiänyt levy päälle 60-luvulle pyörimmään, mie oun vanaha ukko enkä ole yhtään marjoo kerännyt enkä kerrää….taijat viihtyy kyttäämässä ABC:llä kuka siellä on ja mitenkä pitkään, nauti omasta elämästä äläkä mitä muut tekkee tai jättää tekemättä

    • Helpottiko

      ABC:llä ne innokkaat pelaajat, pieree pelatessaan. Voitosta saavat niin suuret kiksit, että eivät jaksa pidätellä ja suolistokaasut pääsee ilmoille.

    • Rieskalieska

      Aloittaja on kantanu huolta Suomalaisten laiskuudesta, johon en ota kataa, onko vai eikö ole.
      Yhteiskunta on muuttunu kovasti, siitä mitä se oli -60 luvulla ja immeiset tietysti sen mukana.
      Porukka vähenee ja harmaantuu kovaa vauhtia.
      Kyllä se on tuo "dikitalisaatio" mikä on muuttanu tuon kaiken, ei voi mitään, niin hyvässä kuin pahassa.
      -60 luvulla ihmeteltiin Ruotsi, että ompasse  "herra kansaa", Suomalaiset meni tekemään heidän likaiset työt.
      Onko sittenkin käyny niin, että tuo "asenne" on rantautunu nyt Suomeen.

    • ReinoVonLieksa

      Kuka täyspäinen niitä töitä muka kaipovaa? Kuhan on rahhoo ja ruokoo niin se riittää.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe