Ulkomaille lukioon?

Eli siis oon jo pitkään tätä miettinyt mut kysympä nyt vielä jos kellään ois kokemusta tai faktaa. Oon siis puoliksi englantilainen ja kaksikielinen. Englannissa on siis perhettä aika paljon. Haluisin muuttaa Englantiin käymään lukion. Eli siis no lainaa ottaisin ja jonkun työn siihen koulun sivuun. Jostain ettisin kämppiksen ja eläisin kuten englsntilaiset lukiolaiset. Vaikka jäisin Suomeen niin muuttaisin omilleni, joten eroahan on vain se että koulu maksaa Englannissa mutta jos siihen otan lainaa. Mulla siis on englannin kansalaisuus joten se ei kai vaikuta? Ainut on vaan se et saako asua ulkomailla ilman vanhempia? Vai kattooko ne edes että se on mulle "ulkomaa" kun tuo kansalaisuus kuitenkin on ja passi tietty. Sitten se että kun Englannissa lukio alkaa kun on 16-17 mutta Suomessahan se on 15-16 nii ottaako ne sissään. Ja entä tuo kämpän vuokraaminen? Vanhempien lupahan siis tietenkin on ja molemmat tukee ajatusta. Kiitti jo etukäteen neuvosta :)

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LK7yt42

      Sinun pitää kysyä lukion käymisestä haluamastasi lukiosta ja vuokrata asunto vapailta markkinoilta haluamastasi paikasta. Kaikki tämä normaalien elinkustannusten lisäksi tekee lukion käymisen erittäin kalliiksi. Jos olet alaikäinen, oletuksena on, että asut jossakin perheessä kuten vaihto-oppilaat tapaavat tehdä.

      Britit eivät itsekään tiedä, miten haluavat ns. brexitin sujuvan, mutta jos sellainen tulee, odotettavissa on mutkia matkaan. Niistä ei kukaan tiedä tässä vaiheessa tarkemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      194
      3801
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2066
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      82
      2013
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1916
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      80
      1865
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1066
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      956
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      894
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      826
    Aihe