suojaimet siivoustyössä

Opiskelijatyttö-92

Olen tekemässä opinnäytetyötä siivoojien työturvallisuudesta ja siihen liittyen erilaisista työssä tarvittavista suojavarusteista, olisi kiva kuulla millanen työsi ja millaisia suojaimia tarvitset?

5

191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin.täällä

      Maailman vanhin ammatti on, ja kumia on käytettävä.

    • Tarkkasuojauksista

      Hanskat aina käytössä ja liuoksia laittaessa pitäis käyttää suojalaseja. Työ rappusiivousta saunoineen, toimistosiivousta ja tehdassiivousta. Tehtaassa ajoittain hengityssuojain, sellainen aika yksinkertainen malli.

    • aghasihga

      Sitähän nyt voi siivoustyössä joutua siivoamaan vaikka minkälaisia kohteita. Ääritapauksissa varmaan normihengityssuojain ei riitä, vaan tarvitaan kaasunaamari. Kuulostaa hassulta, mutta tavalliset suojaimet päästävät läpi joitakin kaasuja, liuotinhöyryjä, jne. Kaasunaamareihin saa erilaisia suodattamia riippuen siitä, mitä täytyy suodattaa. Tiloissahan voi olla vahvaa klooria, ammoniakkia, liuottimia,jne. Esim. sattunut jokin vahvan aineen vuoto ja siellä sitten siivottava. Sairaaloissa voi tarvita normihengityssuojan lisäksi kunnon suojavaatteita. Tuberkuloosi tarttuu ilmateitse, jotkut vaikeahoitoiset sairaalabakteerit kosketustartuntana pinnoilta. Eristyshuonetta ei tietenkään siivota samoilla välineillä kuin muuta osastoa ja on oltava tarkkana miten riisuu kertakäyttökumihanskat ja kertakäyttösuojavaatteet roskiin (ettei itse kolonisoidu niitä riisuttaessa). Jos on vaarana viiltää itsensä teräviin juttuihin, niin viiltosuojahanskoja on olemassa. Missään nimessä ei kannata työntää käsiänsä julkisten tilojen roskiksiin, kun siellä saattaa ollahuumepiikkejä. Terveydenhuollossa erilaiset piikit on laitettava purkkiin, eikä roskiin, mutta tuttu sai silti hepatiitin roskissäkistä sojottavasta piikistä. Joku oli vastoin ohjeita heittänyt sen sinne. Osui reiteen.

    • vuorot

      Suojautumiseen käytän itse kunnollisia Sievin umpi työkenkiä, ja öljjä/liuottimia/vahvoja pesuaineita kestäviä hanskoja. Lattiakonetta tyhjentäessä olisi tarpeen silmäsuojauskin- joskus roiskahtaa vaikka miten varoisi- ja kiire painaa päälle.
      Ihan tuo suojaintarve riippuu työkohteesta. Itse altistun: metalliyhdisteille, öljyille, ja koneistushuuruille.
      Minusta tärkeää olisi viedä siivouspalveluja myyville yrityksille tietoa työsuojelusta siivousalalla. Suojainasiat ovat kirjava käytäntö, ja erityisesti jos työnantajan oma ala on eri kuin siivoojien jotka tekevät kentällä työtä. Jotain kertoo sekin, tuleeko työnantaja/edustajansa sinne kohteisiin katsomaan, mitä työ siellä todella pitää sisällään.

      • Siivoojastaviis

        Ei tullut mun työkohteeseen kyllä kukaan tarkastamaan paikan päälle tilannetta, kun ilmoitin, että siellä on ajoittain kloori- ym. huuruissa pakko työskennellä (pienessä suihkukopissa, missä konevesiä tyhjennetään). Muuallakin tuotantotiloissa haisi silloin niin, että tuskin pystyi hengittämään (kiva jo valmiiksi hengitystiesairaalle!). Vastaukseksi sain vaan kuitenkin ihan ekaksi epäilyjä/kommentteja tyyliin "en minä kyllä mitään huomannut", että tuli kyllä tunne ettei ollenkaan oteta edes todesta.
        Kyllä olis hieman työsuojelua tarve kehittää ja pitäis ottaa huomioon paremmin vielä yksilökohtaiset erot ja tarpeet!
        Hengityssuojaimen (ihan yksinkertaista mallia) sain kyllä lopulta asiakasfirmasta, kun tarpeeksi ponnekkaasti sitä vaadin.
        Firman pomo kuitenkin vain naureskeli, että ei tuntunut kovin vakavasti asiaa ottavan.
        Myöhemmin yksi firman työntekijöistä sanoi mulle, että ei sinne suihkukoppiin kukaan mene/pysty menemään, kun klooria on levitetty.
        Niinpä, ja kuitenkin siivoojan oletettiin menevän, ilman suojaimia... vieläpä.
        Erikseen piti pyytää, että josko siellä ei siivouspäivinä niiden aineiden kanssa läträttäisi. Ei tullut kenellekään muuten mieleenkään ja sekin muutos tapahtui hitaasti. Vasta parin kuukauden päästä kohteessa alkoi olla sen verran miedommat "tuoksut", että pystyi pyörtymättä tekemäänkin jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1326
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1275
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1018
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe