Vanhusten hoitoon satsattava

Viimeinenpysähdys

Surullista maailman onnellisimmassa maassa vanhusten hoito ei ole ollut laadukasta.
Nämä ikäluokat eivät ole tottuneet valittamaan vaan ovat vähään tyytyen menneet elämässä eteen päin ja nostaneet maamme tuhkasta sodan jälkeen.
Monet heistä ovat kotihoidossa, jossa hoitajana toimii puoliso tai joku muu läheinen. Hoitokorvaus on minimaallinen ja yhteiskunnan kuluja säästävä.
Laitoksissa hitajamitoitus ei ole riittävä ja hoitajat uupuvat.

Itse hoidan puolisoa kotona ja hän on saattohoidossa. Vaikka hoidan vain yhtä, niin voin todeta, että raskasta on.
Tämä on hyvin pysäyttävä kokemus, joka herättää ajatuksen, kuinka hoitajat jaksavat.

Poliitikot ymmärtäkää, että tekin joskus vanhenette

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhus102

      Kyllä ainakin Pudasjärvellä satsataan maahanmuuttajiin enämpi kuin vanhuksiin todella törkeää!

    • Anonyymi

      Äitini on yritetty vuoden aikana saada kahdesti psykoosilääkkeillä hiljaiseksi ja tappaa lopulta. Lääkityksen syyksi laitetaan dementiasta johtuvat käytöshäiriöt. Ensimmäisellä kerralla omaiset sai viime tipalla hänet ulos ja kuntoutettua itse takaisin käveleväksi. Toisella kerralla paljastui salalääkitys kanta.fi ja apteekkilaskusta. Tappamisen tarve on kova Suomen hyvinvointiyhteiskunnassa.

      • Anonyymi

        Näinhän se menee . Meille tuodaan koko ajan näitä ulkomaan tuonteja, jonka johdosta yhteiskunnan rahat ei riitä ja sen takia vanhukset tämän yhteioskunnan RAKENTAJAT jäävät täysin heitteille ja hoitamatta.


    • Anonyymi

      Sääliksi käy unohdettuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4522
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      71
      4247
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      124
      4189
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      183
      3456
    5. 193
      2789
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      66
      2706
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      36
      2601
    8. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2597
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      69
      2495
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2142
    Aihe