Niin, tekeekö kukaan talviretkiä eli siis sellasia yöpymisreissuja? Vai jääkö ne sulaan aikaan? Ja jos teette niin missä päin?
Tekeekö kukaan talviretkiä
5
111
Vastaukset
- kuksakulkija
Onhan noita tullut tehtyä. Harvemmin kaikkein kovimpien pakkasten aikaan, mutta on joskus -15astetta yllättänyt yöllä. Kun ei ole ihan arktisiin oloihin tarkoitettua makuupussia, niin hiukan ohkaisiksi meinaavat silloin jäädä unet. Joulukuu, maaliskuu ja huhtikuu ovat parhaita ajankohtia.
Paikkoja on kyllä, missä päin maata asustat? Ensimmäisenä kannattaa tsekata luontoon.fi -palvelusta sopivia kohteita. Melkein kaikissa kansallispuistoissa on laavu/ useampia yöpymiseen ja niissä voi luottaa puuhuoltoonkin. Mutta vähemmän tunnettuja kohteitakin riittää. Itse olen retkeillyt eniten Pirkanmaan - Varsinais-Suomen alueella. - Exped
Kansallispuistoja olen kierrellyt paljonkin eteläisessä Suomessa. Luontoon.fi on tuttu, siellä on hyviä vinkkejä. Ne vähemmän tunnetut kohteet on kiinnostavimpia, mukavaa mennä rauhallisille paikoille.
Huhtikuu on hyvä aika, maaliskuu kerkisi mennä ilman reissua. Miksi joulukuu hyvää aikaa retkeillä? Varmaan on, jos on lunta edes vähän eikä paukkupakkasia. Kesällävoi olla liikaa ruuhkaa laavuilla ja tulipaikoilla, kun ihmiset lomailevat.- kuksakulkija
Joulukuu siksi, että hirvikärpäset ovat jo poissa, mutta ilmat vielä yöpymistä ajatellen mukiinmenevät. Kun on pimeää nuotiolla istuminen pääsee oikeuksiinsa.
Länsi-lounaisen Suomen/ Pirkanmaan paikoista äkkiä tulevat mieleen Joutsijärvi, Marttilankorpi, Ritajärvet, Laipanmaa, Kutemajärvi, Siikanevan sekä Kaarinan ja Birgitan polut.
- Anonyymi
koillismaalle maalis-huhtikuun vaiheessa pitää pilkille päästä ja laavulle asustelemaan. jos on kantavat hanget niin ahkiota vedellen pääsee koluaan semmoiset erämaalammet minne ei kesällä pääse. ennen alkoi karhujahti vappuna ja joskus kun oli myöhäinen kevät niin tuli joskus hiihdeltyä samoissa maisemissa karhunkarvoja suupielessä.
- Anonyymi
tahtoo sydäntalvella lyhyt päivänvalo rajoittaa retkeilyä. ainakin täällä pohjoisessa suomessa. liikutaan silloin kämppämajoituksissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393316Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402297Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1132206Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1422080Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472031Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121456Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville251330- 1291037
Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014