Niin, tekeekö kukaan talviretkiä eli siis sellasia yöpymisreissuja? Vai jääkö ne sulaan aikaan? Ja jos teette niin missä päin?
Vastaukset 5
- kuksakulkija
Onhan noita tullut tehtyä. Harvemmin kaikkein kovimpien pakkasten aikaan, mutta on joskus -15astetta yllättänyt yöllä. Kun ei ole ihan arktisiin oloihin tarkoitettua makuupussia, niin hiukan ohkaisiksi meinaavat silloin jäädä unet. Joulukuu, maaliskuu ja huhtikuu ovat parhaita ajankohtia.
Paikkoja on kyllä, missä päin maata asustat? Ensimmäisenä kannattaa tsekata luontoon.fi -palvelusta sopivia kohteita. Melkein kaikissa kansallispuistoissa on laavu/ useampia yöpymiseen ja niissä voi luottaa puuhuoltoonkin. Mutta vähemmän tunnettuja kohteitakin riittää. Itse olen retkeillyt eniten Pirkanmaan - Varsinais-Suomen alueella. - Exped
Kansallispuistoja olen kierrellyt paljonkin eteläisessä Suomessa. Luontoon.fi on tuttu, siellä on hyviä vinkkejä. Ne vähemmän tunnetut kohteet on kiinnostavimpia, mukavaa mennä rauhallisille paikoille.
Huhtikuu on hyvä aika, maaliskuu kerkisi mennä ilman reissua. Miksi joulukuu hyvää aikaa retkeillä? Varmaan on, jos on lunta edes vähän eikä paukkupakkasia. Kesällävoi olla liikaa ruuhkaa laavuilla ja tulipaikoilla, kun ihmiset lomailevat.- kuksakulkija
Joulukuu siksi, että hirvikärpäset ovat jo poissa, mutta ilmat vielä yöpymistä ajatellen mukiinmenevät. Kun on pimeää nuotiolla istuminen pääsee oikeuksiinsa.
Länsi-lounaisen Suomen/ Pirkanmaan paikoista äkkiä tulevat mieleen Joutsijärvi, Marttilankorpi, Ritajärvet, Laipanmaa, Kutemajärvi, Siikanevan sekä Kaarinan ja Birgitan polut.
- Anonyymi
koillismaalle maalis-huhtikuun vaiheessa pitää pilkille päästä ja laavulle asustelemaan. jos on kantavat hanget niin ahkiota vedellen pääsee koluaan semmoiset erämaalammet minne ei kesällä pääse. ennen alkoi karhujahti vappuna ja joskus kun oli myöhäinen kevät niin tuli joskus hiihdeltyä samoissa maisemissa karhunkarvoja suupielessä.
- Anonyymi
tahtoo sydäntalvella lyhyt päivänvalo rajoittaa retkeilyä. ainakin täällä pohjoisessa suomessa. liikutaan silloin kämppämajoituksissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1131535- 125979
- 47931
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku92889Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57777- 64622
- 42621
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan235610- 34607
- 49577