Olin niin onnellinen, että Linux on toiminut jo pari kuukautta täysin ongelmitta, kunnes tänään ruudulle tuli ilmoitus, että root osio on täynnä. (minulla levy on jaettu kahteen osioon root ja home ja swap tietenkin). Ja root on muka jotenkin täynnä, vaikka se on 30Gt kokoinen, eikä koneeseen ole mitään asennettu kuin kaikki perusohjelman mitä linuxin mukana tuli, plus crome selain. Ja kaikki omat tiedostot ovat home osiolla.
Kun näin ilmoituksen, niin tarkistin df -h komennolla, niin / osio oli 100% täynnä. Ajattelin, ettei siinä voi olla muuta kuin jotain väliakaisia tiedostoja joten päätin käynnistää koneen uudestaan.
Mutta nyt kun kone käynnistyy ja ruudulle tulee salasanakysely, niin kun annan salasan niin tulee virheilmoitus:
Xsession: warnin: unable to write to /tmp; X session may exit with an error
Ja heti tämän ilmoituksen jälkeen tulee taas salasankysely ja niin loputtomasti.
Mitä pitäisi tehdä? Saako koneen edes jotenkin käynnistetty konsolitilaan, jotta voisi katsoa, mitä siinä /tmp hakemistossa oikein on?
Taas hajosi
5
171
Vastaukset
- sudo_du
Eipä vain minulla tahdo sitten millään Linux-jakelut rikkoutua, vaan toimivat ja päivittyvät hyvin, jopa versiosta uudempaan.
du on komento, jolla voit selvittää komentorivillä, paljonko kukin hakemisto ja alihakemisto vie levytilaa. Selvittämättä, mikä tai mitkä ohjelmat tai tiedostot kuluttavan levytilaa, voi poistella tarpeettomia ohjelmia tai tiedostoja (tai siirtä niitä muille medioille).
Esim. sudo su -h / | more tai vastaavat putkitukset. - harrastusviritys
Mintissä on jos minkälaista bugia, on nähkääs harrastelijoiden kyhäämä.
- perusasioita_siivoaa
Kiintolevyt täyttyvät. Siitä saa kyllä varoituksen ajoissa, muistaakseni n. 3 gigaa ennen täyttymistä. Ongelman korjaamiseksi voit tutustua hiukan tähän:
https://developer.ibm.com/tutorials/l-lpic1-101-3/
Sieltä käy selville mm. se, että voi käynnistää linux:n ilman X-ikkunointia asettamalla runlevel:n 3:ksi, se käy grub-boot valikossa painamalla 'e' eli edit ja lisäämällä kernel-boot rivin loppuun numeron '3'. Ja grub-valikon saa esiin painamalla shift pohjaan bootin yhteydessä, mikäli valikko on piilotettu.
Nyt pääset konsolin kautta tekemään hiukan tilaa levyllesi, voit ajaa vaikkapa "apt autoremove":n ja katsoa, mikä tilaa levyltä vie:
$ du -h --max-depth 1
Sieltä löytyy ehdokkaita tilaavieviksi hakemistoiksi.
Toinen mitä voi kokeilla on ajaa:
$ apt list --installed
Ehkä listassa on jotain ylimääräistä, mitä voisi vielä poistaa. Kannattaa tosin muistaa, että osaa noista ei missään tapauksessa kannata poistaa. Turvallista on poistaa ohjelmia, jotka tunnistaa, huono idea on poistaa tällä hetkellä ajossa oleva kerneli. Kernelit vievät tilaa. Samoin ladatut päivitykset. Apt-get clean putsaa ladatut päivityspaketit. Hyviä ohjeita tuli edellä. Yksi mahdollisuus on siirtää vaikka /var kansio toiselle levylle. 30G pitäisi riittää..
- LMDE2
Eipä ole ongelmia kun ei tee kaikenmaailman osioita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1821800
- 108997
- 94884
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19703- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m172534Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä26511Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466