Bullmastiffi hyökkäsi 4-vuotiaan tytön kimppuun

Koirahyökkäys

6

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikäviä_on

      Joo, nuo mastiffit on aika ikäviä kavereita. Aivan erityisesti jos niitä sattuu olemaan kaksi samalla omistajalla. Yksi tällainen parivaljakko joskus olisi raadellut mun piskini jos en olisi ehtinyt heittää sitä aidan toiselle puolelle turvaan. Sitten monta vuotta myöhemmin kun toinen niistä oli jo edesmennyt, juttelin sen omistajan kanssa yhden sillan pielessä. Mun koira oli siinä sillalla nuuskimassa kun yksi pieni koululainen tuli ja meni koirani ohi. Tämä mastiffin omistaja tilanteessa sanoi että hänen piskinsä olisi todennäköisesti purassut sitä ipanaa vastaavassa tilanteessa. Että kyllä niitä saa varoa sekä ihmiset että koirat.

      • Tämä ko. koira raateli poikani pienen pennun henkihieverrin. Pentu oli kuin jostain sota-alueelta pelastettu. Koira oli kyllä kiinni mutta oli oppinut miten nykäistään pää ulos pannasta. Näin juuri se teki ja sitten vaan raatelemaan pientä 12 viikkoista pentua. Arvet jäi ja henkinen normi-olotila ei koskaan palautunut. Jouduttiin lopettamaan 3 vuotiaan agressiivisen käytöksen vuoksi.


      • minelan
        taruolento kirjoitti:

        Tämä ko. koira raateli poikani pienen pennun henkihieverrin. Pentu oli kuin jostain sota-alueelta pelastettu. Koira oli kyllä kiinni mutta oli oppinut miten nykäistään pää ulos pannasta. Näin juuri se teki ja sitten vaan raatelemaan pientä 12 viikkoista pentua. Arvet jäi ja henkinen normi-olotila ei koskaan palautunut. Jouduttiin lopettamaan 3 vuotiaan agressiivisen käytöksen vuoksi.

        Siinä teitte kyllä väärin.


    • Koira_vero

      Tämän takia pitäisi kieltää kaikki muut paitsi palveluskoirat.

      Otettaisiinpa mallia Syyriasta tai irakista, siellä ei koirien anneta raadella tai hyökkäillä päälle. Ja ovat myös iranissa huomannu että luontoa pitää suojella, joten siellä ei koirien ulosteilla pilata hengitysilmaa .

    • Stiffiharrastaja

      Tyttö syyttäköön itseään. Varmasti katsoi koiraa silmiin tai hymyili. Tahallaan koetta saada 13 000 euroa uhriutumalla.

      Minäkin olen nyt puhumatta kaksi päivää ja vaadin korvauksia kaikilta. Mihin tämä maailma on menossa, kun lapsesta asti törttöillään näin törkeästi.

    • minelan

      Koirahyökkäys'


      Suomessa laki on juuri niin , kuin sitä luetaan.
      Hävyttömän pieni korvaus tapahtuneesta.'
      Olen menettänyt uskon koko lakiin.
      Minulla on pari ystävää, varatuomareita, jotka kunpikin sanoo, että laki ei ole oikeudenmukainen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      529
      2619
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2240
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      206
      2206
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1648
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1499
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1416
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1369
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1181
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      94
      1151
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1055
    Aihe