Kyllä se on sama kuka näitä taloja rakentaa. Tänään putosi n.20m2 Villaa ja rappausta liki uudesta talosta. Liekö luo nahkaansa näin kevään korvalla:) Hyvä että ei henkiä mennyt. :( No suunnittelu vai säästö vika? Liekö kiinnitys tarvikkeissa säästetty? Vai puhdasta ammattitaidon ja valvonnan puutetta? Nyt kaikki osakkeen omistajat miettii että tuleeko tästä (calimero) eli muna kuoriutuu pikku hiljaa. Itse kävelen tästä edes toisella puolen katua.
Hyväärakentamista
enosta
22357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tämähän on paikallisen arvostetun yrityksen rakentama. .joten takuun luulis toimivan?
Niin mistä talosta rappaukset romahti? Ja kuka on ollut rakentajana?
Kyllä on ihan omaa kokemusta rakennuksesta, missä on tullut monenlaisia korjaustarpeita yllättävänkin nopeasti.
Kun Aaro Havia Oy rakensi vuonna 1973 Koivupuistolaan ne siellä vieläkin olevat rivitalot, niin betonielementit tuotiin talvella -73 Kangasalta rekkakuljetuksina Jämsänkoskelle. Olivat rekan kyydissä pystyssä nojallaan toisiaan vasten. Olivat melkoisessa maantiesuolan moskassa Jämsänkoskelle tultuaan.
Sinne ne sitten nostettiin "paskoineen päivineen" talojen seiniin ja maalarit veti keväällä maalit päälle. Kysyin rakennusmestari Erkki B:lta, että eikö noita maatiesuolaisia elementtejä pitäisi puhdistaa ennen maalausta? Erkki vaan sanoi, että "kyllä ne maalit siinä sen kahden vuoden takuuajan pysyy". Että silleen...
Erkki oli ihan täys nolla. niin mestarina kuin valvojana. Ja niin sielä on muitakin vielä. Yhden valvojan tiedän joka oli "oikea valvoja" Ja hänen saappaitaan ei ihan noin vain täytetä. hyviä eläkepäiviä Os.. :)
Vuonna 1973 Koivupuistolassa oli juuri tähän aikaan vuodesta harjannostajaiset. Saunakin oli saatu jo rakennettua siihen huoltorakennukseen valmiiksi sähköjä myöten.
Rakennusliikkeen pomojen piti tulla Erkin kanssa sitten saunomaan harjannostajaisia siihen huoltorakennuksen saunaan. Sähkön ja Radion johtaja O.Vainio tuli sitten ottamaan kiuaskeskukselta sulakkeet pois, kun Havia ei ollut maksanut vielä mitään siihen mennessä tehdyistä sähkötöistä. Sai Havian herrat ja Erkki viettää harjannostajaisia kylmässä saunassa. Siellähän se asuu yhdessä asunnossa vuodesta 1973 tähän päivään asti Sähkön ja Radion sen hetkinen työnjohtaja vieläkin. Tavallisesta työmiehestä röyhkeydellään herraksi noussut entinen sähköasentaja.
Kovanyrkkinen "Ränä" Järvinen oli silloin v. 1973 Koivupuistolaa rakennettaessa siellä Hankkijan putkimiehenä. Sen velipoika "Pikku-Ränä" oli taas pelkkä kusipää. Missähän päin nekin veljekset nykyisin on? Kissa-Pekka oli myös samassa putkiporukassa ja ajeli silloin Mersulla BUH-15. Kissa-Pekka sentään osasi oikeasti tehdäkin putkitöitä ja se yksi toinen vanhempi Hankkijan mies. Muut "putkimiehet" oli päässeet Koivupuistolaan Hankkijan putkihommiin, kun valehtelivat työhaastattelussa mukamas joskus olleensa tekemässä putkihommia muissa firmoissa.
Kun se Ilonen tuli sieltä Havialta Kangasalta sillä uudella vaaleanvihreällä 144 Volvollaan tarkastamaan Koivupuistolan työmaata, niin sekatyömiehet juoksi pää kolmantena jalkana, niin kuin olisivat mukamas tehneet oikein jotain tarpeellistakin työtä.
Miksi Jämsän-Seutu ei uutisoi asiaa millään tavoin? Onko liian hyviä tuttuja virheen tehneen kanssa?
Mistä tämmöinen juttu lähtennyt.
No mene katsomaan. Ota puusilmäsi mukaan. Kuvia löytyy kyllä. Mutta ei julkaisiaa. Koska menee ristilliselle puolelle. Täys rakennus virhe. Liian vähän kiinnikkeitä. Voi niitä jotka ostivat asunnon. Minä tarjoan purkuvasta talon kolmiosta 35000€ Aivan sopiva hinta. Tälle paikkakunnalle.
Missä tuo kohde sijaitsee, että voi mennä katsomaan?
Kadunnimeä näkyviin nyt, että päästään paikan päälle nauramaan...
Ihan keskustan ytimessä jämsässä ainut uudehko talo
Kommentin suojissa haukutaan nimeltä mainiten ihmisiä. Veikkaan, että suurin osa kirjoituksista on samasta lähteestä.
Totta kait ne on samasta lähteestä, kun piti tuommoisten lusmujen kanssa olla 46 vuotta sitten samalla työmaalla.
KJ tässä terve!
Meidän rakennusmiehet- ja naiset tekevät aina ensiluokkaista työtä, kaikki tehdään elementteinä lämpimissä tiloissa ja kuljetetaan rakennuspaikalle auringonpaisteessa kesät talvet. Ei tipu rappaukset meidän rakentamista taloista, se seikka on saletti! Ja salaojatkin tehdään räystäille asti!
Tervetuloa uudet ja vanhat asiakkaat nauttimaan Jankon Betonin laadukkaista rakennuksista. Teemme kaikkea mahdollista koirankopista kerrostaloon kotimaisin voimin. Ulkomaille ei meiltä pääomat karkaa, mitä nyt seppämme Pelti-Heikin ex-vaimolle menee elatusmaksut aurinkorannikolle mutta Pelti-Heikki maksaa ne omasta pussistaan.
Näkyy olevan halkeamia muuallakin.
Sen murentuvan talon täytyy olla sitten se uudehko kerrostalo, mikä on siinä Osuuspankin ja Kaakelitalon välissä. Paikallislehden toimittajat !! Aamulla perseet ylös penkistä ja tekemään asiasta juttua paikallislehteen. Nettilehteen ensin ja sitten Vekkariin ja vielä perjantaina 29.3. 2019 Jämsän Seutu-lehteen.
Ja Mikko... pidäkin huoli, että asiasta kanssa tehdään juttu paikallislehteen !!
Ei mikkoa tommonen kiinnosta. Se käy välillä tupruttamassa lehen edessä ja oottaa et joku antais vinkin uutisesta. Esim. päijänteestä nousi 30g ahven. Mikä on ihme. :D
Eihän nykyään enää kunnollisia rakennusmestareita tahdo Suomesta löytyä. Mitä lie vajaasormisia keski-iällä rakennusmestareiksi koulutettuja?
Vaan Kaipolan koululla se on ollut jo 1950-luvulla kunnollinen rakennusmestari. Ikinä en ole kuullut, että siitä rakennuksesta olisi hometta löytynyt?
Onko jo tippunut lisää verhoilua talosta kun on ollut niin huonot kelit