Hei! Sain tuon bison 5mg rauhoittamaan autonomisen hermoston sympaattista puolta. Nyt tasan 4vko syönyt tuota 5mg annosta. Uupumus/väsymys on jäätävä. Lääkäri vaan sanoo menee ohi. Koita kestää. Nyt sain ohjeeksi kuitenkin hetkellisesti tiputtaa 1/4 osa annoksesta pois, että elimistö tottuisi paremmin.
Onko muilla kestänyt näin kauan ja sitten todella mennyt ohi?
Jostain olin lukevinani, että kun alun sivuoireet lähtee, sitten vasta vaste lääkkeestä tulee kunnolla?
Kiitos
Onko muilla kestänyt näin kauan ja sitten todella mennyt ohi?
Jostain olin lukevinani, että kun alun sivuoireet lähtee, sitten vasta vaste lääkkeestä tulee kunnolla?
Kiitos
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla rauhoittaa autonomisen hermoston Propral, joka on vanha beta-salpaaja. En ole huomannut sen aiheuttavan merkittävää uupumusta tai muitkaan sivuvaikutuksia.
Bisoprolol taas on uudempi beta-salpaaja, joka ei ehkä välttämättä sovi kaikille. Vaihtoehtoja siis on olemassa ja lääkärisi tietää parhaiten, mikä sopii juuri sinulle.
Kiitos. Propral huono kun lyhytvaikutteinen. Joutusin yöllä nappaamaan aamua varten. Propraalia kokeilin kyllä. Teki myös väsymyksen isommalla annoksella.
Jo vanhempi mutta monivuotinen pitkä ketju ko. Bisoprololista:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/2305696/bisoprolol-ratiopharm
Mulle ei ole tullut Bisoprololista minkäänlaista väsymystä, ei edes alussa, olen käyttänyt jo useamman vuoden.
Eikös moksonidiini ole myös yksi vaihtoehto sympaattisen hermoston rauhoittamiseen. Oletko kokeillut sitä?