Sohvapöydän ja kylppärin kalusteiden valmistus itse. Saan kyllä tehtyä nuo kalusteet, mutta miten pinta saadaan tuolle värille 56 ja miten sen pinnan saa yhtä tasaiseksi, kuin tehtaalta tulevat ?
Levy koivua, tammea vai mitä ?
Meneekö näin: hiontaa, hiontaa, hiontaa...., petsaus, hiontaa, hiontaa petsaus ja lopuksi koneellinen kiiloitus, vai kuinka ?
Alla olevaan väriin pitäs päästä.
Levy koivua, tammea vai mitä ?
Meneekö näin: hiontaa, hiontaa, hiontaa...., petsaus, hiontaa, hiontaa petsaus ja lopuksi koneellinen kiiloitus, vai kuinka ?
Alla olevaan väriin pitäs päästä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin maalauksesta vielä, pensselillä vai paineilmaruiskulla ?
Pensselilä et kuvan malliin tule pääsemään. Matalapaineruisku on ok väline kotikäyttäjällekin, mutta maalaukseen sopivia tiloja harvoilla on tarjota. Yksi vaihtoehto on ohentaa sopivasti ja telata useampi kerros. Tai oikeaoppisemmin, hiertää ensin maali tiukasti siveltimellä pintaan, ja viimeistellä jälki telalla.
Jos noin paljon hiot, niin tasaista et tuskin enää saa. Kuopillehan tuo hiottaesa menee, ennemmin tai myöhemmin. No, taitavasti kun tekee, niin myöhemmin.
Oletan sinun käyttävän vesiliukoisia petsejä (eli ei lakkapetsejä, jotka käyttäytyvät kuten maalit). Ne toimivat eri puulajeilla hiukan eri tavalla, joten jos jostain saat erilaatuisia hukkapätkiä joihin kokeilla, niin teepä ensin se.
Kun levyt ovat valmiit, tarvitset paljon valmiiksi sekoitettua petsiä, koska jos litku loppuu kesken petsatessa, voi saman sävyn aikaansaanti olla yllättävän vaikeaa.
Petsi on hyvä levittää hienolla vaahtomuovilla, sienellä tms. Ennen levitystä kannattaa levittää samalla sienellä pinnalle pelkkää vettä, antaa kuivahtaa ja sitten hioa. Tämä siksi, että vesiohenteiset petsit kuten maalitkin nostavat puun syitä pystyyn, jolloin lopputulos kärsii. Ongelmaa helpottaa em. menettely.
Hionnan ja pölynpoiston jälkeen levitä petsi tasaisesti koko pinnalle. Jos tahdot tummemman sävyn, toista käsittely.
Anna kuivua ja pintakäsittele esim. öljyllä. Jos lakkaat, niin hio kevyesti kerrosten välissä, karkeus esim. 320.
Petsilakka ja liuotinohenteinen petsi on kaksi eri asiaa. Mutta muuten ihan hyvät ohjeet annoit.