Kysyn vaan, että missä se palstapöpien julistama veret seisauttava asuntojen hintaromahdus on?
Neliöhinta menee yli 12.000 euron. Tuolla hinnalla olisin itsekin joutunut tyytymään johonkin 3-4 huoneen asuntoon. Liian pieni asunto ihmiselle.
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/5ccd628f-4e7a-3b76-a103-223882b0b51b
Helsingin huippuhintaiset luxus-asunnot myyty loppuun
2
108
Vastaukset
- ajoissa.ostanut.00150
Kehä ykkösen sisäpuolella ei tule koskaan romahtamaan muu kuin vuokralaisten hermot ja maksukyky. Kehäkolmosen ulkopuolella karkeasti 90 prosenttia Suomen pinta-alasta on rommialuetta, jossa ostajia ei vain ole kysyntää vastaavaa määrää. Toki muutama alue vetää kuin paska kärpäsiä, kuten Tampereen ja Turun keskusta, jotka mahtuu siihen 10 prosentin hyvään kauppa-alueeseen.
Mutta olennaisempaa onkin se, paljonko asuntokauppoja tehdään noilla vetävillä alueilla. Suurin osa, veikkaanma. Täten nyt asuntoa ostava on tuskin ostamassa siltä 90% alueelta, jossa kauppa ei käy. Tai jos on, on siihen joku ihan muu syy kuin arvolla pelaaminen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117963Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4247112SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1825369Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284311Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en764224Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954186Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103922Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03600Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132470Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172056