.....ja lisäksi leikkasi kaikkein pienituloisimmilta ja nekin menivät yritystukiin.
"Hallituksen ensimmäisellä valtakaudella vuonna 2015 valtion velka oli vajaat 100 miljardia euroa ja tämän vuoden helmikuun lopussa noin 107 miljardia euroa."
"Sipilän hallitus on tehnyt tällä vuodelle hämmästyttävän vaalibudjetin, jonka mukaan valtion nettolainanoton tarve on 1,7 miljardia euroa, toteaa Valtiokonttori. Jokainen voi miettiä, keneltä rahat on otettu ja ketkä ne ovat saaneet."
https://www.paivanlehti.fi/sipilan-hallituksen-tilinpaatos-etuudet-ja-tuet-on-rahoitettu-valtion-velkarahoituksella/
Velanoton lisäksi leikkasi täältä:
https://www.teollisuusliitto.fi/en/kurituslista-fi-2/
Sipilän hallitus lisäsi valtion velkaa 7 miljardia euroa ja jakoi sen yritystukiin
15
296
Vastaukset
- Antti.Rinne.petosmies
Nyt tarvitaan taloyhtiön varojen kavaltajaa Antti Rinnettä. Köyhät eivät tarvitse autoja saati lihansyöntiä.
- Ex-Demari
Niin paljonkos se valtio velkaantui kun Antti Rinne oli hallituksessa? Paljonko tuli uusia työpaikkoja? Taisi olla luvut hieman eri, velkaa enempi ja työpaikat hävisi.
Mutta Antti Rinne tänään on löytänyt uuden verojen korotuskohteen, maito! Suomi nousuun maitoa verottamalla!
MIkä oli Antti Rinteen suurin saavutus edellisessä hallituksessa? Eläkeläisten kalastusluvan maksuttomuus, siinä on valtiomiesmäisiä otteita...- Anonyymi
Joo ja sannan aikaan velkaa älyttömästi ja työttömiä lisää eikä yhtään työllistävää tointa aikaiseksi....
- ljgdsss
UUSI
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15561063/tuulivoimafirma-ja-suviseurat
Lestaedustajat jäävejä äänestämään tuulivoimasta!!
Lukekaa linkki pian! - AhneellapaskanenLoppu
15 Vuotta kepu ja kokkarit hallinnut. Pääministeripuolueina. 107 miljardia tullut suomelle velkaa ja kotimaamme omaisuus myyty. Tajukkaa nyt hyvät ihmiset että kasvoton kapitalisti vie kaiken. Veroparatiiseihin.
- Ohionrosvojenaika
Säälittää ku kepukoijarit haukkuu ihmisiä. Kantsis hommata ekax yleissivistystä ja historian oppia ennen kuin täälä jauhaa täyttä paskaa. Kait se korpee ku rkp menee ohi kohta
- MV_LEHTI.paras
Niinpä ! Juudas-juha sössi kepun kannatuksen, Ja nyt ikikannattajat vinkuu ja vääristelee toisten puheita.
- Kukatöppäsi
Niin edellinen hallitus:kokoomus, SDP, vihreät, vasemmistoliitto, kristillisdemokraatit ja ruotsalainen kansanpuolue ottivat 4:ssä vuodessa Suomelle valtion velkaa yli 70 miljardia!!!
Valtion velka kasvoi edellisen hallituksen aikana 64 miljardista 134 miljardiin. Tällä kaudella ministeri Sipilä on kääntänyt tuon velkaantumisen hyvään talouteen, se oli todella pohjanoteeraus edelliseltä hallitukselta tuo velan nosto yli 70 miljardia ja vain 4:ssä vuodessa.
Toivottavasti Suomessa ei enää ikinä anneta Suomen taloutta SDP, kokoomuksen, vihreiden, vasemmistoliiton, kristillisten tai ruotsalaisen kansanpuolueen käsiin, sitä ei nykyiset tai tulevat sukupolvet kestäisi. Niin hirveää oli velan otto silloin, kun vastuussa oli SDP, kokoomus, vihreät, vasemmistoliitto, kristilliset ja ruotsalainen kansanpuolue.- sinätöppäsit
Sinähän kirjoitat aivan täyttä paskaa! Valehtelet minkä kerkeät!
- V_niin_kuin_ketutus
Lukusi on täysin vääriä ja ties mistä temmattuja. Sipilän hallituksen aikana valtionvelka on KASVANUT, eikä todellakaan laskenut kuten annat ymmärtää.
Suomen valtionvelka ei ole IKINÄ ollut 134 miljardia €, kuten yrität vihjailla.
Lukusi on siis ihan puutaheinää ja muutenkin jutut... no, jätän sanomatta.
- Stayattruth
2008 v.. Eteenpäin Vanhanen kepu, Kiviniemi, kepu, Katainen kok, Sipilä kepu.. Valtionvelka räjähtänyt ja samalla valtion(veronmaksajien) omaisuutta myöty. Ja Velkakello. Fi. Kts. Onko velanotto pysähtynyt. Eläpä jauha sitä ihtiäs.
- Anonyymi
Lue tämän päivän HS:n sivulta millaisia tuhoja Gran-Laasonen ja kokoomus aiheuttivat edellisessä hallituksessa ollessaan koulutukseen.
Nuorten mielenterveysongelmat kasvavat ja lukion opinnot venyvät ja yritykset vievät vanhempien rahat.- Anonyymi
Hullukin sai jatkaa luokanopettajana.
- Anonyymi
Sipilä pm Orpo sm Soini um Niinistö pm saisi haastaa vuoden 2015 laittoman maahanmuuton järjestämisestä. Ruotsi on turvallinen maa.
Sipilänkin piti tuolla lailla elämöidä se Kempeleen talonsa kanssa. Puhui neljästä kristitystä syyrialaisesta tuli 30 t muslimia. - Anonyymi
Yhdeksän kymmenenstä suomalaisesta köyhtyi Orpon ja Soinin hallituksen aikana. Haluatko jatkaa köyhtymistäsi seuraavien eduskuntavaalien jälkeen?
https://voima.fi/artikkeli/2021/yhdeksan-kymmenesta-suomalaisesta-koyhtyi-edellisen-hallituksen-aikana/?fbclid=IwAR1G_smbE6viLHnYPjbNZ1EfHjUCuPb7ju6HXYloiRVWN3YpLguEZc6oabo
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162356
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135828- 45821
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673