Omakotitalo 1995

Mitä mieltä olette sen ajan ilmanvaihtojärjestemien suunnittelija insinööreistä? Tuntuu siltä että ei mitään järkeä.
7110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ei

Äänestä
  • eikujoo

    Äänestä

Hölöhölö

Äänestä

Onko tässäkään aloituksessa muuta järkeä kuin palstan aktivointi?

Äänestä

Suunnittelija+teki+ensimmäisen+luonnoksen+mutta+suunnittelin+itse+siitä+eteenpäin.Meille+hän+ainakin+koneen+valitsi+sopevan,+vaatimnusten+määräinen+IV+toteutuu+50%+teholla+yms.Omilla+laskelmilla+päädyin+samaan+koneeseen.Se+oli+jännä+että+kun+kanavat+on+200mm+putkea,+sellaista+ei+vuonna+2004+ollut+pohjoissuomen+rautakaupoissa+vielä+saatavana.+Kaipa+tapa+oli+siis+alimitoittaa+IV.

Äänestä
  • Itsellä on kyllä 250mm kanavat lähellä konetta ja raitisilmatulo 300mm. Kanavalähdöt koneessa ovat 200mm. Sinänsä kanavalähdöt koneessa voisivat olla isommatkin. Aika hassua tuota ilmaa on kuristaa. Puhaltimien päässä se ei ole ongelma jahka puhallimet puhkuvat muutenkin huomattavasti pienemmästä aukosta, mutta toisella puolella voisi kuvitella olevan isommat yhteet.

    Näin 2005, vai oliko 2006. Ei muista enää. Tosin kannoin tavarat tukusta pihalle, enkä rautakaupasta.

    Äänestä

Olisko tuohon aikaan lvi-insinööri haaskannut aikaansa pikkumökkeihin, kyllä se on urakoitsijan tekele.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuhanenä kirjoitti:

Mitä mieltä olette sen ajan ilmanvaihtojärjestemien suunnittelija insinööreistä? Tuntuu siltä että ei mitään järkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu