Kuinka pääsee Ubuntun työpöydälle?

Ubuntun.testailua

Asentelin kokeilumielessä Ubuntun. Muuten tämä pelittää kohtuullisesti, mutta en ole keksinyt kuinka pääsisi työpöydälle sukkelaan. Vasemman alakulman 3x3 täpliköstä aukeaa sarja kuvakkeita, ja vasemman yläreunan kohdasta taas pienenee nykyinen ikkuna hitusen, miksiköhän muuten?

Mutta työpöydälle pääsyä en ole vielä keksinyt. Pääsee toki jos pienentää kaikki ikkunat, mutta sellainen nopea tapa saisi nykyaikaisessa käyttöjärjestelmässä olla.

12

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bulitpläägät

      Miksi minnekään pitäisi "sukkelaan" päästä? Väärät oletukset käytössä?
      Vain pohjoisen ihmiset kuvittelevat kaikenlaisia sukkeluuksia?

    • TriWitutin

      Paina Ubuntu/Windows nappulaa

      • TriWitutin

        Niin ja valitse oikeelle ilmestyvästä palkista työpöytä.


    • sudotyöpöytis

      Ota jakkara avuksi.

    • ubuntu-user

      Sinun pitää ensin asentaa ubuntu. Voit ladata sen tuolta. Kun olet ladannut sen niin asennat sen seuraavaksi. Sitten voit mennä ubuntun työpöydälle. Olen käyttänyt ubuntua jo 18 vuotta, minä tiedän nämä ubuntut hyvin tarkkaan. Ubuntun työpöytä on sellainen siinä keskellä ruutua, olisin laittanut kuvan mutta kun olen käyttänyt ubuntua vasta 18 vuotta niin en ole vielä ihan kaikesta perillä, mutta olen varma että ubuntu pitää ensin asentaaa, muuten ei voi mennä ubuntun työpöydälle.

      • Hohhoijaati

        Ubuntun myötä olen päässyt eroon työpöytä kuvakkeista, ne on muinnaisjäänne mm windowsissa joka niitä suosii.
        "Ubuntu nappi" Joka myös Windowsnapina tunnetaan loko riippuu näppiksestä.
        on nopee tapa pomppia ohjelmista toiseen ja myös työpöydälle.


    • hiirikäsi

      Eikö siis hiirellä pääse suoraan ilman näppiksen käyttöä?

      • nytonnistui

        Ei kun joo, en huomannut sitä oikealta kurkkivaa sivupalkin reunaa. Vähän typerästi joutuu kyllä kuskaamaan hiiren osoitinta ruudun reunalta toiselle. Saakohan kurkkivan sivupalkin siirrettyä vasemmalle?


    • sormipersiissäköson

      Ainakin tässä 18.10 Ubuntussa pääsee työpöydälle ja takaisin ikkunoihin, kun vie kursorin alavasempaan ja pyöräyttää rullasta alas – ylös.

      • Hubba

        Näin tekee. se ehkä se nopeintapa.


      • VeriMany

        Tänks. Aina sitä oppii uutta.


    • Tosihelppoa

      Ubuntu / Windows nappulalla, ja oikeelta valitse tyhjä työpöytä (taustakuvasi) näköinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 93
      1494
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1344
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1267
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1168
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1145
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      945
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      807
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      751
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe