Kertokaa te, joilla on jotain seuraavanlaista ongelmaa. Kyse vajaa kolmikymppisestä naisesta, jolla ylipainoa n. 30 kiloa. Ruokarytmiä ei ole. Uskomattomimta on, että hän syö kerran vuorokaudessa! Mustaa kahvia ja tupakkaa menee paljon. Itse hän ei koe asiassa mitään ongelmaa. Veren rasva- ja sokeriarvot ovat huolestuttavalla tasolla, mutta hän on ratkaissut asian siten, että ei enää mene lääkäriin.
Voiko tälläista ihmistä läheinen auttaa mitenkään vai pahentaako asioista puhuminen tilannetta? Itse hän ei koe olevansa avun tarpeessa.
Häiriötä on ollut nuoresta alkaen. Luonne on eräänlainen ylisuorittaja. Kaikesssa mihin ryhtyy pitäisi loistaa ja olla paras. Hän opiskeli tasoaan heikomman ammatinkin voidakseen varmistaa erinomaisuutensa alan työpaikalla.
Onko auttaminen mahdollista?
1
159
Vastaukset
- valge
Ei ole kokemusta kuvaamasilaisesta ongelmasta, mutta sen vastakohdasta kyllä, eli miltei kuoliaaksi näännyttämisestä. Oman itseni.
Sen voin sanoa että hoitoon et voi pakottaa etkä väkisin viedä, koska kyseessä täysikäinen. Päätöksen ja motivaatioin on tultava ihmiseltä itseltään. Kannettu vesi ei kaivossa pysy.
Miten sitten saada motivoitumaan onkin sitten toinen juttu! En osaa neuvoa. itselläni päätös parantua tuli monien vuosien aikana, hoidosta huolimatta tai niiden ansiosta. Suurin "apu" oli kaksi kertaa kuoleman porteilla käynti. Tajusin että jos jatkan, kuolen, ja varsin pian. En halunnut huolla joten aloin taistella, ja todellakin taistelua se oli, elämäni kauhein sota omaa itseäni vastaan!
Mutta vähitellen nousin, ja nyt olen terveessä painossa, alarajalla mutta kuitenkin, ja elossa!
Tutustupa Syömishäiriöliiton https://syomishairioliitto.fi/ sivuihin. Sieltä löytyy infoa ja linkkejä. Aloita vaikka sieltä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247