Kyterinhovi- terveyskeskus- Kyterinhovi edestakaisin 4,6 km.
Maksu 57 euroa, josta asiakas maksaa 50 euroa.
Ei mielestäni ainakaan halpaa.
Kelataksin hinnoittelu
13
401
Vastaukset
- tähtähtäh
Siis OIKEESTIKKO??? 57 euroa??
- Kokemustaon
Omavastuu 25 euroa ja matka on aina yksisuuntainen, paluu on aina oma matkansa ja jälleen omavastuu 25 euroa. Siitä tulee heti 50 euroa.
- sairaalloinen
Jos esim. Kyterinhovin potilaan silmänpaineet tarkastetaan, on potilas kuljetettava terveyskeskukseen kalliilla Kelataksilla, koska lääkäri ei saa silmänpainemittaria viedä terveyskeskuksen ulkopuolelle.
Vaikka lääkäri käy joka viikko säännöllisesti Kyterinhovissa tarkastamassa potilaiden kunnon.
Itse mittaus tapahtuu korkeintaan kahdessa minuutissa.
Onko tuo sitä byrokratiaa?.- sairaalloinen
Kyterinhovi olisi ehdottomasti pitänyt saada rakentaa terveyskeskuksen yhteyteen viereiselle tontille, joka nyt huutaa tyhjyyttään.
Tiedän, tiedän, ne Valion ammoniakkipäästöt. mutta mitä haittaa niistä nyt on ollut muillekaan?.
Jos tätä joku päättäjistä lukee, voisi ottaa kantaa, itse en halua mitään repivää keskustelua, mutta potilaiden pienillä rahapusseilla tuossa liikutaan.
- Korjatkaapuute
Kunta otti 11 000 000 euroa lainaa. Kait siitä vois lohkasta summan jos toisenkin ko. Laitteistojen ja tilojen järjestämiseen tuonne hoviin? Tuohan on ihan perseestä tuollanen systeemi.
- Skädäm
Kyllä läheisetkin saa omaisensa viedä, mikäli kunto sallii. Halvempaa.
- sairaalloinen
Totta kai saa viedä, mutta miten kuljettaa sänkypotilasta joka voi istua vain rullatuolissa, jos siinäkään?.
- Invataksi
Siinähän se kallis hinta selittyi. Invataksissa otetaan invalisät/avustuslisät. Tavallinen taksihan olisi tietysti paljon halvempi.
- sprinter2019
5.90€ 4.6km * 1.60€/km avust.lisä 15.70€ = 28.96. tälläisen hinnan sain kun taksi-hämeen hinnoilla matkan laskin. tässä mukana pelkästään km lisät.mittari laitetaan päälle kun auto saapuu asiakkan luokse josta tulee hieman lisähintaa. käsittääkseni kelataksi hinta on hieman halvempi.
- Kkok
Se 25e o kelan maksimi omv. Jos kyyti naksaa alle ni sit peritään vain se mitä mittarissa lukee. Mut kyl se kela-kyytinä kannattaa tilata koska kerryttää vuosi omavastuuta.
- sairaalloinen
Tämän viestiketjun aloituksessa kerrottu taksiajelu turhana kustannuksena voitaisiin välttää, jos lääkäri viikottaisilla käynneillään Kyterinhovissa voisi ottaa terveyskeskuksesta lähtiessään sen pienen silmänpainemittarin taskuunsa.
Mutta kun ei saa ottaa.
Sitten vain asiakas maksaa ja hänen saattajansa kuluttaa aikaansa, henkilökunta ei lähde saattajaksi.
Ohjeen mukaan taksi voi laskuttaa avustamislisän mikäli noutaa potilaan sisätiloista tai palauttaa potilaan sisätiloihin.
Mutta taksi ottaa avustamislisän pelkästä turvavöiden kiinnittämisestä.- kjfiujkfdf
ihan mielenkiinnosta kysyn mistä olet lukenut taksin avustamislisän soveltamisesta?
- sairaalloinen
Kopioin äsken Valtioneuvoston asetuksen sairausvakuutuksesta korvattavan taksimatkan avustuslisän maksamisesta,
mutta se ei sovi ylläpidolle.
Joten hakekaa itse tiedot Coocle-haulla.
Lisäksi totean, että käynnistä terveyskeskuksessa muodostuu kaksi
matkaa, joten asiakas maksaa avustuslisän sekä meno- että tulomatkalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361298En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?126797Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19716
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699