Huhtalan linjauksella puuta kaadettaisi jopa 12 miljoonaa kuutiota vähemmän.

ÄänestäkääDemareita

Tuo tarkoittaisi aika monen sahan lakkauttamista, ainakin yhden ison sellutehtaan sulkemista, eli aivan helvetisti työpaikkoja teollisuudesta ja sen alihankkijoilta. Tosin teollisuus saattaisi korvata Suomesta vähenevän puun tuonnilla Venäjältä, paranisiko ilmasto sitten tästä? Ja aika kyseenalaista lisääntyisikö ne metsien hiilinielut tälläkään pidemmällä aikavälillä, puu kun vapauttaa ne hiilensä myös silloin kun se mätänee metsään, niin ja hoitamattomissa metsissä se puun kasvu myös hidastuu.
Millä helvetillä Huhtala elättäisi tänne haluamansa lisäpakolaiset jos työpaikatkin halutaan täällä tappaa? Onkohan Huhtala pohtinut paljonko nousee kehitysmaasta Suomeen muuttavan henkilön hiilijalanjälki, eli onko ilmaston kannalta kovin järkevää noita tänne haalia?
Vihreät on mielipuolista väkeä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄänestäkääDemareita
    • JoukonJatkonaOvat

      Ehkä nyt ei kannata jonkun Huhtalan sanomisista ottaa mitään murheita. Hänellä ei mahdollisuuksia jatkoon ja vaikka pääsisi niin kuka oikeasti jotain välittää mitä mieltä Vihreät on?

      • Riisto

        Vihreät on melko varma hallituspuolue punavihreässä hallituksessa, niin ja demarin Rinne on noiden kanssa samassa rintamassa torjumassa ilmastomuutosta ja hiilinieluja rakentamassa. Eli vaarallista puhetta tuo on oikeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4878
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      10
      3320
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2545
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1633
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1316
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1249
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      995
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      942
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe