Huhtalan linjauksella puuta kaadettaisi jopa 12 miljoonaa kuutiota vähemmän.

ÄänestäkääDemareita

Tuo tarkoittaisi aika monen sahan lakkauttamista, ainakin yhden ison sellutehtaan sulkemista, eli aivan helvetisti työpaikkoja teollisuudesta ja sen alihankkijoilta. Tosin teollisuus saattaisi korvata Suomesta vähenevän puun tuonnilla Venäjältä, paranisiko ilmasto sitten tästä? Ja aika kyseenalaista lisääntyisikö ne metsien hiilinielut tälläkään pidemmällä aikavälillä, puu kun vapauttaa ne hiilensä myös silloin kun se mätänee metsään, niin ja hoitamattomissa metsissä se puun kasvu myös hidastuu.
Millä helvetillä Huhtala elättäisi tänne haluamansa lisäpakolaiset jos työpaikatkin halutaan täällä tappaa? Onkohan Huhtala pohtinut paljonko nousee kehitysmaasta Suomeen muuttavan henkilön hiilijalanjälki, eli onko ilmaston kannalta kovin järkevää noita tänne haalia?
Vihreät on mielipuolista väkeä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄänestäkääDemareita
    • JoukonJatkonaOvat

      Ehkä nyt ei kannata jonkun Huhtalan sanomisista ottaa mitään murheita. Hänellä ei mahdollisuuksia jatkoon ja vaikka pääsisi niin kuka oikeasti jotain välittää mitä mieltä Vihreät on?

      • Riisto

        Vihreät on melko varma hallituspuolue punavihreässä hallituksessa, niin ja demarin Rinne on noiden kanssa samassa rintamassa torjumassa ilmastomuutosta ja hiilinieluja rakentamassa. Eli vaarallista puhetta tuo on oikeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2432
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      22
      1806
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1329
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1328
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1275
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1161
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe