Voi hyvää päivää!

Voi hyvää päivää eilinen Antti Rinteen vaalitentti televisiossa. Miten sekavaa ja epämääräisten lupausten määrää äänestäjille. Miljardilupauksia SDP:n ”vaaliluettelostaan”, kun Antti sai lasit päähänsä. Mistä rahat? Ei valitettavasti pääministeri ainesta tai tule pärjäämään EU:ssa ym.
24<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Joo oli kyllä "sekavaa selvitystä Demarien nivaska" Rinteeltä. Eilen aamulla oli Sanna Marin aamutelkkarissa sivusta kuuntelin ja tuntui siltä että tuota paasaamista ei kyllä kukaan kauan kuuntele. Sama on Lindtmani jonka puhe on aina ärsyttänyt minua.

Äänestä

Voi sinua perussuomalaistaa raukkaa.Kateellinen olet, kun tiedät varmasti, kuka vaalit voittaa.T

Äänestä
  • Tuskinpa on mitään kadehdittavaa Temareissa eikä tarvi olla persu jos temareita arvostelee.

    Äänestä

Olin kahdenvaiheella..persu tai demari , eilinen Rinteen tentti vahvisti päätökseni, äänestän persuja, ei kyllä menny putkeen Antilla, todella sekavaa!
Halla-ahon tentti vielä näkemättä mutta eilinen kyllä näytti mitä tulevan jos tuosta Rinteestä pääministeri leivotaan.

Äänestä

USkotko, että Hakkarainen olisi jopa ministeritasoa..?

Äänestä
  • Ei ole Rinteestä tai Hakkaraisesta ministereiksi! Sen verran sekavaa menoa kummallakin, Halla-aho taas vaikuttaa rehelliseltä, jolla ei ole käsi duunarin, vanhuksen, työttömän, taskussa.
    Halla-ahon vaalitentti on tulossa..katsotaan miten selviytyy..

    Äänestä

"tykitystentti" siihen ei Antti ollut varautunut ja oli itse syypää siihen, että asiat hajos enemmän kuin leppäsen eväät.

Arvosana 4 mitä sitä enää vaahtoamaan kun kallupit ovat ylhäällä.

Äänestän mahdollisimman vasemmalle, koska rahalla on jo liian suurivalta.

Äänestä
  • Nytkö sen vasta huomaatte. Näin heti, että tuosta sällistä ei ole mihinkään. Toki sossut saivat hieman paremman puheenjohtajan, mutta äijän esiintyminen ja puhe osoitti, ettei jätkällä ollut kaikki muumit laaksossa. Sairastelun jälkeen mies on hiukan piristynyt olemukseltaan, mutta taisi toipumiseen mennä paras poliittinen paatos ja huuhaa-ideologia.
    Joten kysynkin, että kuka enää äänestää sossuja, vassuja ja kommareita; tai kokkareita, joka ajaa vain Helsingin etuja. Viherpiipertäjät vain vikisee kuin haavoittunut hanhi, ja runkut ja krissut piipittävät sitä samaa harhaoppista valitusvirttään, hah hah haaa!!!...

    Äänestä

Rinne kovasti haluaa lopettaa maatalouden suomesta, kun esittää, että pellot tulee metsittää, maidolle lisää veroa ja lihansyöntiä pitää rangaista lisäämällä veroa, vedoten lihansyönnin lämmittävän maapallon ilmastoa.
Rinteen loma lennot ym. lennot aiheuttavat tuhansia kertoja enemmän päästöjä, kuin lihansyönti vuoden aikana aiheuttaa.

Äänestä
  • Suomessa on aikoinaan jaettu maita ilman ja puoli-ilman, maan- ja metsien hinnat ovat euroopan korkeimpia.
    Valtiolla pitäisi olla oikeus pakkolunastaa maata infraa varten joutomaan hinnoilla.
    Kaikki tiet väylät sähkölinjat ym. takaisin yhteikunnan omistukseen, niin silloin kaikki halpenee.

    Haukkukaa rinnettä en äänestä häntä, mutta en äänestä myöskään mitään puolutetta joka lyö verokiilaa joka paikkaan sellaisella lekalla jossa on lahovarsi.


    Progressiivisella verotuksella voidaan verokiilaa iskeä sinne missä maksukykyä.

    Koko suomi on AITO eli epä TOSI aito kaikissa asioissa joka koskee todellista hyvinvointia.

    Kenellä olikaan oma puutarha ilman jäteastiaa sillä pienennetään hiilijalanjälkeä.

    Äänestä

Maahanmuuton kustannukset vuodessa noin 3.2miljardia!!
Tuolla summalla laittaisi suomen vanhusten asiat kuntoon 16 kertaisesti!
Ei voi kuin ihmetellä tätä meidän päättäjien rahantuhlausta!
Ääneni menee persuille, jotain rajaa.

Äänestä

Jos demarit voittaa .... ajaudumme kailkien aikojen lamaan suomessa

Äänestä
  • Jos kokoomus / kepu voittaa köyhyys lisääntyy.

    Äänestä

Kerrassaan heikko esiintyminen Antti Rinteeltä. Ukko rykii eikä muista edes tyhjän päällä olevia vaalilupauksiaan. Ruotsin kuningaskin alkaa vaikuttaan jo ihan ihmiseltä apinoiden joukossa jos tuosta ay-änkyrästä leivotaan vaalivoittaja ja sen myötä pääministeri.

Äänestä

Kyllähän persuille käy vaaleissa samalla tavalla kuin kävi Halla-Ahon polkupyörälle.

Äänestä
  • Pelottaako että käy hyvin?

    Äänestä

  • Kyllä taitaa vihervasemmistolaista vähän jännittää , kun noin toisten omaisuutta tuhotaan. Taitaa tietää mitä on tulossa.." JYTKY " on ehkä vanha ja kulunutkin sanonta, onko uusia ehdotuksia " JYTKYN" tilalle?
    Miten ois : matu, mistä tulet, sinne menet.

    Äänestä

  • Maaseuduntulevaisuu kirjoitti:

    Kyllä taitaa vihervasemmistolaista vähän jännittää , kun noin toisten omaisuutta tuhotaan. Taitaa tietää mitä on tulossa.." JYTKY " on ehkä vanha ja kulunutkin sanonta, onko uusia ehdotuksia " JYTKYN" tilalle?
    Miten ois : matu, mistä tulet, sinne menet.

    Taas pelottaa muita paitsi Perussuomalaisia. Nimittäin tulossa on - ei vanha jytky, vaan uusi TOSI POMMI, hah hah haaa!!!...

    Äänestä

Kolmikanta kunniaan on ainoa mantra jota hokee. Sama asia kun ottaisi omat lapset päättämään viikkorahojen leikkaamisesta. Miksi ihmeessä demarit ovat valinneet tuon AY änkyrän johtoonsa. Nyt vielä näyttää että terveyskin on niin ja näin. Tulee mieleen entisen Neuvostoliiton johtohenkilöt.

Äänestä

Antti Rinne on parodiapolitiikko.
Hän tulvii sketsiaineksia.
Fantastista!
Nyt meemejä vääntämään!

Äänestä

Kuudentonnin palkkakatto, neljäntonnin eläkekatto, kahentonnin työttömyys-/äitiyspäivärahakatto. Sata kansanedustajaa maksimissaan, ei yhtää pakolaista. Työllisyyspakko kaikille 18-60 vuotiaille (terveet) joille löytyy työtä jos ei ominavuin niin yhteiskunnan järjestämänä 6kk työttömyyden jälkeen. Näillä avuilla nousuun ja maa kuntoon. Rahat riittää.

Äänestä
  • Pitää paikkansa, rahat riittäisi vaikka vaan pelkästään jos otettaisiin maahanmuutosta!! ja paljon jäisi ylimääräistä. mitä niillä verorahoilla tehtäisiin: vanhukset, työttömät,liikuntarajoitteiset, syrjäytyneet, eläkeläiset, kyllä näitä riittää..!!

    Äänestä

  • Pärkkel kirjoitti:

    Pitää paikkansa, rahat riittäisi vaikka vaan pelkästään jos otettaisiin maahanmuutosta!! ja paljon jäisi ylimääräistä. mitä niillä verorahoilla tehtäisiin: vanhukset, työttömät,liikuntarajoitteiset, syrjäytyneet, eläkeläiset, kyllä näitä riittää..!!

    Eikä sovi unohtaa matu rikollisuuden kasvavaa vaikutusta yhteiskuntaamme ja sen mukanaan tuomia lisääntyneitä turvallisuus uhkia.

    Poliisien määrää kuulemma pyritään lisäämään tuhannella, miksiköhän? Ja kulut senkun kasvaa, mutta valtion tulot ei, tosin haittaveroa pukkaa näiden ilmastovaaleja käyvien puolueiden märissä toiveunissa.

    Järki on hukattu luonnonvara suomalaisessa politiikassa, se on korvattu haihattelulla ja totaalisella paskanpuhumisella:/

    Äänestä

  • Totuuskomissio1 kirjoitti:

    Eikä sovi unohtaa matu rikollisuuden kasvavaa vaikutusta yhteiskuntaamme ja sen mukanaan tuomia lisääntyneitä turvallisuus uhkia.

    Poliisien määrää kuulemma pyritään lisäämään tuhannella, miksiköhän? Ja kulut senkun kasvaa, mutta valtion tulot ei, tosin haittaveroa pukkaa näiden ilmastovaaleja käyvien puolueiden märissä toiveunissa.

    Järki on hukattu luonnonvara suomalaisessa politiikassa, se on korvattu haihattelulla ja totaalisella paskanpuhumisella:/

    Näin on, mutta Perussuomalaiset sen kuin porskuttaa - TOSI POMMI, hah hah haa!!!...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Äänestäjä kirjoitti:

Voi hyvää päivää eilinen Antti Rinteen vaalitentti televisiossa. Miten sekavaa ja epämääräisten lupausten määrää äänestäjille. Miljardilupauksia SDP:n ”vaaliluettelostaan”, kun Antti sai lasit päähänsä. Mistä rahat? Ei valitettavasti pääministeri ainesta tai tule pärjäämään EU:ssa ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu