Työllisyys/työttömyys

Minkähän verran se työttömyys vähenis jos ei joka alalle tarviis sitä 3 vuoden koulutusta? Paljon sellasia työpaikkoja mihin riittäis perehdytys vaan kun vaaditaan pohjakoulutusta, johtuuko tää nyt siitä että halutaan opettajat yms. pitää täystyöllistettynä laittamalla ihmiset tavallaan turhaan koulutukseen?
En nyt todella tarkota että mikään olis turhaa koulutusta vaan sitä että työhön vois lyhyemmänkin kaavan mukaan päästä.?Hölömöläinen.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oppisopimus vois olla myös in. Pääsis suoraan työhön ja työn ohessa oppisi ja teoriatkin tulisi köntässä. Pitäis vaan saada se työpaikka.

Äänestä

mä osaan vetää käteen.

Äänestä
  • mää panen lehmiä kuin eläin...

    Äänestä

Työvoimatoimistohan järjestää kokoajan jonninjoutavia lyhyitä kursseja. Moni tosin taitaa joutua niille kursseille painostuksen myötä?

Äänestä

Osa kun ei halua töitä tehä. Harmi homma sinällänsä mutta ainahan yhteiskunnassa on loisia ollut ja varmasti on jatkossakin.

Äänestä

Työvoimatomisto lähetti jonkun muovialan koulutuksesta kertovan sähköpostin. Siinä mainittu joku riveria, mikä lie se semmonen.

Äänestä

>>Minkähän verran se työttömyys vähenis jos ei joka alalle tarviis sitä 3 vuoden koulutusta? <<

Vähän taitaa olla ammatteja, joka ei vaadi kolutusta. Voisi ajatella, miten amatti, johon liittyy käden taidot ja hahmottaminen, niin edellyttää jo ennen työelmään siirtymistä kunnon koultuspohjan.

Metalli/ koneistus teolisuus on juuri tälläinen ala, johon liittyy tietokoneohjaus ja sen omaksuminen. Tällä alalla tilanne on todella surkea. Edes ammattikoulutus ei kiinnosta nuoria ja siten työnantajat pyrkivät kouluttamaa "pystymetsästä" tulleita henkilöitä. On työlästä ja kuukuusien / vuosien kuluttua huomataan, ettei ihminen edes sovellu alallle. Harvalla työnantajalla on resusseja itse kouluttaa alusta lähtien työntekijänsä. Helpompi tie on kunnollinen pohjakoulutus ja työnantajalle jää vain perehdytys tuotantonsa tekemiseen / loppukoulutus.

Sikäli ihmeellinen tilanne suomessa. On huutava pula ammattikoulun käyneistä ihmisistä ja samalla pähkäillään miten ihmisille löytyisi pysyviä työpaikkoja. Monella alalla aivan sama tilanne. Niin ihmistä ei tänä aikana erikoisesti kiinnosta työ/ työpaikan saaminen,- vaan halu saada mieluinen työ. Tuo mieluisuus taitaapi olla melkoinen este ohjautua työelämään.

Äänestä

Älkääpä huoliko. Mennään tommoset 15-20 vuotta, niin meillä on todella paljon työttömiä.
Katsokaas kun teknologian kehittyessä käsiparien tarve vähenee edelleen.
Keinoälyn kehittyessä ja vallatessa työtehtävät, on työllisyyden kasvusta turha edes haaveilla.

Äänestä
  • Meidän pitää kehittää kulttuurialan työpaikkoja kun nuoret sinne haluavat opiskella. Ja samalla valtion pitää satsata apurahoilla ja tukiaisilla, että saavat leipää ja hyvin vointia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtöntollo kirjoitti:

Minkähän verran se työttömyys vähenis jos ei joka alalle tarviis sitä 3 vuoden koulutusta? Paljon sellasia työpaikkoja mihin riittäis perehdytys vaan kun vaaditaan pohjakoulutusta, johtuuko tää nyt siitä että halutaan opettajat yms. pitää täystyöllistettynä laittamalla ihmiset tavallaan turhaan koulutukseen?
En nyt todella tarkota että mikään olis turhaa koulutusta vaan sitä että työhön vois lyhyemmänkin kaavan mukaan päästä.?Hölömöläinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu