Kiitollisuus myös muille ihmisille

musliminkäytöstavat

Muslimin pitää olla kiitollinen paitsi Jumalalle, myös muille ihmisille.

Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Se joka ei ole kiitollinen ihmisille, ei ole kiitollinen Allahille."
(Jami` at-Tirmidhi, vol 4, kirja 1, Hadith 1954, autenttinen)

Allahin viimeinen lähettiläs opetti, että meidän pitää ilmaista kiitollisuutta myös muille ihmisille, ei vain tosi isoista ja vaivalloisista, vaan pienemmistäkin eleistä. Kun kiitämme lapsiakin, he oppivat erottamaan hyvän huonosta.

11

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieno opastus. Kristityiltä puuttuu usein kiitollisuuden taito ehkä sen vuoksi, että evankeliumi kehottaa hylkäämään omat vanhemmat, puolison, talon, pellot yms. ja seuraamaan Kristusta. Myös saattaa evankeliumi johtaa lievään vainoharhaisuuteen kun se alati varoittelee vääristä Kristuksista yms. Tässä opastuksessa näkyy se, että evankeliumi ja islam ovat perin juurin erilaisia perusluonteeltaan. On sääli, että Kristityt eivät täysin ymmärrä, että Islam oli RATKAISU KAIKKIIN EVANKELIUMIN NOSTAMIIN ONGELMIIN. Eräs tuollainen ongelma on varmasti ollut kiitollisuuden puute muita asukkaita kohtaan.

      Lyhyesti: Islam tulee ottaa vastaan mikäli aikoo saada ymmärrystä, järkeä ja ratkaisun evakeliumin nostattamiin ongelmiin.

    • nykyaikana... ihmisiltä vaikuttaa puuttuvan kunnioitus ja kiitollisuus kanssaihmisiä kohtaan, on se minä, minä, minä tärkein, näkeehän tuon hallitsijoita myöten.

      islam ratkaisu kaikkeen? en ole samoilla linjoilla. Lienekö sitten lopulta mikään uskonto vastaus kaikkeen, ihminen tuhoaa itsensä ja pallonsa.

      Uskontoja on erilainen kirjo, jokainen erikesen niitä sitten soveltaa, itsensä, sukunsa, auktoriteettinsä, kulttuurinsa, halunsa mukaan.

      tämä vaan mun mielipidettä...

    • näin.vain.on

      Hedelmistään puu tunnetaan. Islam tunnetaan nykyisin lähinnä väkivallasta ja naisten alistamisesta.

    • Anonyymi

      Tämä on Allahin opetus ja Koraanin johdatus.

      Uskontoa ei pidä leimata/syytää pahojen ihmisten teot.

      • Anonyymi

        Tääkin on yksi näitten menetelmistä solutautumisissa ja valtauksessa


    • Anonyymi

      Muiten pöyvät on teilli mukas luvaua luvatta asetua ja istua
      - on tämä kuniakasta ja isoa lupausta on on

    • Anonyymi

      On tämä kaikeuvessaan niin värityneisyytäh tosiasiaa kuin olla ja voi

    • Anonyymi

      Mitäs huutajat tästä ymmärtää

      --- > Kodin kynttilät - Harmony sisters

    • Anonyymi

      KIITELLEN SIIRTYILEVÄT EUROPAAN, muine aatoksin, näin etenemiset pellaa

    • Anonyymi

      Niinkuin on älykännykä ohjaukset vaeltajilla jokaisella suuntia välitellen
      - niin on myös suomalaiselle netti- hyvä näkökanta mihin näin pyrkivät

      MUUREJA SENKUIN ON RUVETTU NOSTELEMAAN VALTIOITTEN RAJOILLE SUOJAKSI suojaksemme

      • Anonyymi

        ALLU VARMAAN MEINAA JOT KAAHIKAAS YLI VAIN
        - kuniaa on luvassa ja neitseitä pilvin pimein


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      106
      1938
    2. 247
      1711
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      61
      1096
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      63
      997
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      67
      957
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      66
      848
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      837
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      831
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    Aihe