Ikävä syömishäiriötä

Imissmyanorexia

Onko muilla koskaan ikävä syömishäiriötä?
Mulla on varsinkin koska mun elämässä oli hyvä rutiini ja sain niin suurta mielihyvää jokasesta ruuasta ja oli aina jotain mitä odottaa. Esim. Iltaisin menin nälkäsenä nukkumaan ja kärsin mutta se oli ihana tunne kun tiesi että aamulla saa puolikkaan omenan jne.
Ikävöin myös niitä ruokailurytmejä ja niitä kellonaikoja kun sai syödä.
Haluaisin niin saada sen kaiken takaisin, mutta tuntuu että keho kamppailee vastaan. Nykyään mulla pysyy ehkä 2 päivää tommoset rutiinit ja sitten kaikki menee perseelleen ja tulee joku ahmintakohtaus tai joku tapahtuma missä on pakko syödä.

7

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joosamaamieltä

      No niimpä:( elämässä oli jotain mistä ilota (söin 100kcal jee )! ja mistä pitää kiinni ( aamulla heti lenkille )

      • Jep😍


    • Kannatta-kokeilla

      Syömishäiriöiden syynä on usein mikrobien rpätasapaino.
      Häiriintynyt suoliston mikrobifiooran tasapaino (dysbioosi) aiheuttaa mahasuolikanavan toiminnan häiriöitä. Suoliston bakteerien lukumäärä yksin paksusuolessa on suurempi kuin 100 miljardia. Luku on suurempi kuin solujen kokonaismäärä ihmiskehossa. Kun maitohappobakteerit, probiootit, ovat suolistossa riittävästi edustettuina, ne ylläpitävät suoliston immuunipuolustusta. Terve mikrobisto voi muuttaa teollisen ruoan ja lääkkeiden kemiallista koostumusta, tuottaa tai hajottaa vitamiineja, hajottaa ravinnon
      myrkkyjä ja estää tautia aiheuttavien bakteerien ja hiivojen kasvua. Terveet mikrobit tehostavat suoliston immuunijärjestelmää. Probioottíen antaminen ajoissa on tärkeä periaate suoliston hoidossa.
      Syömis häriön korjaamiseen saatta auttaa esimerkiksi maitohappobakteerit. Ei ne ainakaan pahenna, joten kannata kokeilla.

      • mietipäsitä

        Mielen sairauksiin lukeutuu syömishäiriökin. Olisi syytä parantua taudista.


      • näin-on
        mietipäsitä kirjoitti:

        Mielen sairauksiin lukeutuu syömishäiriökin. Olisi syytä parantua taudista.

        Molemmat korjaantuvat useimmissa tapauksissa oikealla ruokavaliolla ja neuvonnalla.


    • Anonyymi

      Ei mulla varsinaisesti ikävä ole, mutta välillä tuntuu siltä, että on kauheen läski ja tekis vaan mieli olla syömättä. Jotenkin ikävä sitä näläntunnetta. Nyt oon laihtunut 4kg. Syön vähillä kaloreilla 2 päivää ja sit tulee ahmimispäivä. En ymmärrä.

    • Moikka!

      Syömishäiriö tuo sairastavalle usein turvaa ja hallintaa ikäviin tai vaikeisiin ajatuksiin ja tilanteisiin. Siihen on ollut sairastaessa helppo turvautua, vaikka terve minä laittaakin usein vastaan. Syömishäiriöstä irti päästäminen on pitkä matka ja tuntuu suoranaiselta erolta. Se on pitkään kulkenut rinnalla, mutta kuten jotkin suhteet, se voi olla myös todella vahingollinen. Tämän vuoksi tästä suhteesta olisi hyvä pystyä vierottamaan itsensä ja löytää elämäänsä jotain muita suurta mielihyvää tuottavia tilanteita!<3

      Tilanteesi kuulostaa huolestuttavalta ja toivomme, että pääset puhumaan asiasta jollekin ammattilaiselle, ettet jäisi yksin. Asioiden vatvominen yksin on raskasta ja usein syömishäiriön ääni vie voiton. Tämän takia olisi hyvä löytää oireilun syitä ja laukaisijoita, jonka jälkeen niihin voidaan paneutua ja löytää jotain muita keinoja hallita ikäviä tilanteita tai ajatuksia.

      Syömishäiriöliitolta ja sen paikallisyhdistyksiltä voit saada apua ja tukea ajatuksiisi ilman pelkoa syyllistämisestä ja vähättelystä. Me emme keskity kokoosi, ongelmiesi laajuuteen tai ruokailuihisi vaan haluamme kuulla, miten sinulle menee ja miten voit. Avun hakeminen on askel kohti toipumista ja syömishäiriöäänen voittamista!

      Alla on hyödyllisiä linkkejä, joihin voit tutustua kaikessa rauhassa :) Toivotamme sulle jaksamisia ja toivottavasti löydät uusia mielihyvää tuottavia keinoja jotka tukevat terveyttäsi ja hyvinvointiasi!

      https://etelansyli.fi/

      https://syomishairioliitto.fi/

      https://www.syliin.fi/

      Terkuin Petra - Lounais-Suomen Syömishäiriöyhdistys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5207
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3372
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      89
      3192
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      39
      2769
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1837
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1570
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1545
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1406
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      121
      1189
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1139
    Aihe