Ikävä syömishäiriötä

Imissmyanorexia

Onko muilla koskaan ikävä syömishäiriötä?
Mulla on varsinkin koska mun elämässä oli hyvä rutiini ja sain niin suurta mielihyvää jokasesta ruuasta ja oli aina jotain mitä odottaa. Esim. Iltaisin menin nälkäsenä nukkumaan ja kärsin mutta se oli ihana tunne kun tiesi että aamulla saa puolikkaan omenan jne.
Ikävöin myös niitä ruokailurytmejä ja niitä kellonaikoja kun sai syödä.
Haluaisin niin saada sen kaiken takaisin, mutta tuntuu että keho kamppailee vastaan. Nykyään mulla pysyy ehkä 2 päivää tommoset rutiinit ja sitten kaikki menee perseelleen ja tulee joku ahmintakohtaus tai joku tapahtuma missä on pakko syödä.

7

319

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joosamaamieltä

      No niimpä:( elämässä oli jotain mistä ilota (söin 100kcal jee )! ja mistä pitää kiinni ( aamulla heti lenkille )

      • Jep😍


    • Kannatta-kokeilla

      Syömishäiriöiden syynä on usein mikrobien rpätasapaino.
      Häiriintynyt suoliston mikrobifiooran tasapaino (dysbioosi) aiheuttaa mahasuolikanavan toiminnan häiriöitä. Suoliston bakteerien lukumäärä yksin paksusuolessa on suurempi kuin 100 miljardia. Luku on suurempi kuin solujen kokonaismäärä ihmiskehossa. Kun maitohappobakteerit, probiootit, ovat suolistossa riittävästi edustettuina, ne ylläpitävät suoliston immuunipuolustusta. Terve mikrobisto voi muuttaa teollisen ruoan ja lääkkeiden kemiallista koostumusta, tuottaa tai hajottaa vitamiineja, hajottaa ravinnon
      myrkkyjä ja estää tautia aiheuttavien bakteerien ja hiivojen kasvua. Terveet mikrobit tehostavat suoliston immuunijärjestelmää. Probioottíen antaminen ajoissa on tärkeä periaate suoliston hoidossa.
      Syömis häriön korjaamiseen saatta auttaa esimerkiksi maitohappobakteerit. Ei ne ainakaan pahenna, joten kannata kokeilla.

      • mietipäsitä

        Mielen sairauksiin lukeutuu syömishäiriökin. Olisi syytä parantua taudista.


      • näin-on
        mietipäsitä kirjoitti:

        Mielen sairauksiin lukeutuu syömishäiriökin. Olisi syytä parantua taudista.

        Molemmat korjaantuvat useimmissa tapauksissa oikealla ruokavaliolla ja neuvonnalla.


    • Anonyymi

      Ei mulla varsinaisesti ikävä ole, mutta välillä tuntuu siltä, että on kauheen läski ja tekis vaan mieli olla syömättä. Jotenkin ikävä sitä näläntunnetta. Nyt oon laihtunut 4kg. Syön vähillä kaloreilla 2 päivää ja sit tulee ahmimispäivä. En ymmärrä.

    • Moikka!

      Syömishäiriö tuo sairastavalle usein turvaa ja hallintaa ikäviin tai vaikeisiin ajatuksiin ja tilanteisiin. Siihen on ollut sairastaessa helppo turvautua, vaikka terve minä laittaakin usein vastaan. Syömishäiriöstä irti päästäminen on pitkä matka ja tuntuu suoranaiselta erolta. Se on pitkään kulkenut rinnalla, mutta kuten jotkin suhteet, se voi olla myös todella vahingollinen. Tämän vuoksi tästä suhteesta olisi hyvä pystyä vierottamaan itsensä ja löytää elämäänsä jotain muita suurta mielihyvää tuottavia tilanteita!<3

      Tilanteesi kuulostaa huolestuttavalta ja toivomme, että pääset puhumaan asiasta jollekin ammattilaiselle, ettet jäisi yksin. Asioiden vatvominen yksin on raskasta ja usein syömishäiriön ääni vie voiton. Tämän takia olisi hyvä löytää oireilun syitä ja laukaisijoita, jonka jälkeen niihin voidaan paneutua ja löytää jotain muita keinoja hallita ikäviä tilanteita tai ajatuksia.

      Syömishäiriöliitolta ja sen paikallisyhdistyksiltä voit saada apua ja tukea ajatuksiisi ilman pelkoa syyllistämisestä ja vähättelystä. Me emme keskity kokoosi, ongelmiesi laajuuteen tai ruokailuihisi vaan haluamme kuulla, miten sinulle menee ja miten voit. Avun hakeminen on askel kohti toipumista ja syömishäiriöäänen voittamista!

      Alla on hyödyllisiä linkkejä, joihin voit tutustua kaikessa rauhassa :) Toivotamme sulle jaksamisia ja toivottavasti löydät uusia mielihyvää tuottavia keinoja jotka tukevat terveyttäsi ja hyvinvointiasi!

      https://etelansyli.fi/

      https://syomishairioliitto.fi/

      https://www.syliin.fi/

      Terkuin Petra - Lounais-Suomen Syömishäiriöyhdistys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      89
      1368
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      43
      903
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      827
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      808
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      81
      720
    6. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      711
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      707
    8. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      698
    9. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      58
      648
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      647
    11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      631
    12. 66
      623
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      43
      601
    14. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      575
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      566
    16. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      10
      558
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      544
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      537
    19. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      512
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      505
    Aihe