Ympäristöministeri Tiilikainen iloitsi

Faktatietoja

Jokin aika sitten keskustan ministeri Tiilikainen iloitsi yhdessä ministeri Kai Mykkäsen kanssa siitä että Suomen kivihiilivoimalat lopetetaan kymmenen vuoden päästä. Mainitakoon, että Suomen kivihiilivoimalat ovat teknisesti maailman puhtaimpia.

Samaan aikaan Kiina ilmoitti, että se avaa 200 uutta kivihiilivoimalaa, lisäksi 600 uutta voimalaa on suunnitteilla. Tiilikaisella oli siis syytä riemuita, koska Suomen päätöksellä maailma pelastuu. Saksassakin reilusti yli puolet energiasta tuotetaan kivihiilellä.

Ei ihme, että perussuomalaiset lisäävät järkevällä , elämänläheisellä ohjelmallaan yhä enemmän kannattajia. Keskusta on sitonut itsensä vihervasemmiston kavalaan lekaan eikä pääse siitä irti. Vaaleissa tämä viimeistään on koko kansan nähtävillä.

6

81

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi Kepun/MTK:n edustaja Tiilikainen on niin innokas luopumaan kivihiilen käytöstä?
      Kivihiilen käyttö ei tuota yhtään mitään Kepulle eikä MTK:lle…

      Noh, joka tapauksessa on ihan hyvä että siirrytään vähemmän saastuttaviin systeemeihin, mikäli se on taloudellisesti järkevää, vaikka se tapahtuisikin vain lähialueilla…

    • Tyhjät-lupaukset

      Kiina avaa 200 uutta kivihiilivoimalaa.
      Sipilä ja muut kertovat, että ilmasto pelastetaan viemällä Kiinaan ym uutta suomalaista tekniikkaa.
      Niinpä Suomi alkaa nyt korjata Kiinan 200 uutta kivihiilivoimalaa ja samalla pyytää pöydälle 600 uuden voimalan piirustukset.
      Näinhän se menee Sipilän ajatusten mukaan
      Mutta miten arvelet käyvän? Näinkö se menee?

    • Ben_Bella

      Niinpä ajattelit, että lähdemme kilpailuun Kiinaa vastaan. Jos ei muussa niin kisataan edes ympäristön tuhoamisessa? Tottakai lähtökohtana lärvikohtainen kisa. Esimerkiksi itsenäisyyspäivän puheessaan presidentti voisi sitten ylpeänä kertoa, että Suomi on saastuttamisen suurvalta ja että naamaa kohti johdamme saatutuspörssiäö lähes 15% kaulalla.

      Maamme lauluksi voisimme muuttaa Lievestuoreen Liisan.
      "Me katsoimme likaojan juoksuun
      Sen kuohuissa rakkaus soi
      Sun hurmaavan hajuvetes tuoksu
      Se varmuuden leivästä toi

      • Odotelessa

        Ymmärsit väärin, lähdemme auttamaan Kiinaa. Työsarkaa tuntuu riittävän. Sitähän Sipiläkin lupasi vaalitentissä.. mutta riittävätkö pelkästään tyhjät sanat?


      • JyrkkäEiValehtelijalle
        Odotelessa kirjoitti:

        Ymmärsit väärin, lähdemme auttamaan Kiinaa. Työsarkaa tuntuu riittävän. Sitähän Sipiläkin lupasi vaalitentissä.. mutta riittävätkö pelkästään tyhjät sanat?

        Sipilän lupaukset on todettu valheiksi. Lupasi ja vakuutti ettei kenenkään sosiaalitukeen kosketa, mutta kun pääsi valtaan niin leikkasi ihan helvetisti kaikkea leikattavaksi kelpaavaa. Lupasi panna Suomen kuntoon, mutta järkkäsikin veronmaksajille lisää ulkomaalaisia elätettäviä ja jotkut saivat kokea invaasion erittäin kipeästi (RIP).


    • Helppoa

      Nyt reippaasti kohti Kiinaa ja korjaamaan kiinalaisten uusia voimaloita suomalaisella uudella tekniikalla. Ei huolta mitään, kun matka vie itään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      64
      1104
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      76
      879
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      74
      843
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      770
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      753
    6. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      349
      739
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      727
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      692
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      652
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      540
    Aihe