Jenkeissä autetaan aborttia tarvitsevia naisia lähettämällä heille tarvittavat valmisteet postissa. Trumpin aborttikielteinen politiikka on synnyttänyt naisia auttavia järjestöjä, jotka tarjoavat neuvoja self-managed aborttiin ja tietoa aborttipillerien käytöstä ja auttavat hankkimaan niitä. Tätä apua tulee myös Euroopasta, jutussa mainitaan hollantilainen joka lähettänyt valmisteita niille, joilla ei varaa kalliiseen aborttiin Jenkeissä. Jutun esimerkki-nainen on tilannut aborttipillerit Intiasta. Abortti olisi Jenkeissä maksanut 800 taalaa klinikalla mutta samat pillerit saa postimyynnistä ja homma hoitui tässä tapauksessa siten.
/www.bbc.com/news/world-us-canada-45970356
Jutussa mainitaan, että viime vuonna Irlannissa 95% 1000 naisesta joka tilannut ko. pillerit netistä oli onnistunut abortissa. Jutuille ei mainita lähdettä, koska BBC haluaa suojella naisten turvallisuutta.
Aborttipillerit postissa varattomille Jenkeissä
8
53
Vastaukset
- siitävaan
Omalla vastuulla.. Jos vaikkapa sattuisi olemaan pro-choice myyjä, eikä nappeihin ole livautettu mukaan rotanmyrkkyä tai muuta "mukavaa"..
Näistä Pro-choise -ihmisistä ja heidän aktiivisuudesta ei tosisaaan aina tiedä. Heille alkiolla on vahvemmat ihmisoikeudet kuin syntyneillä.
Lääkärin "määräyksestä" ja laillisesta apteekista ostetut lääkkeet ovat aina turvallisempia kuin nettilääkeet.JustJust kirjoitti:
Näistä Pro-choise -ihmisistä ja heidän aktiivisuudesta ei tosisaaan aina tiedä. Heille alkiolla on vahvemmat ihmisoikeudet kuin syntyneillä.
Lääkärin "määräyksestä" ja laillisesta apteekista ostetut lääkkeet ovat aina turvallisempia kuin nettilääkeet.Aborttikieltäjät siis kannatavat laitonta pillerikauppaa mutteivät halua vastuuseen seurauksista.
- hyssytihyssyntaas
Mistä sä vetelet näitä syytösmutujasi?
Kun todetaan, ettei koskaan voi tietää mitä saa, jos tilaa ns. lääkkeitä jostain epämääräiseltä nettisivulta, niin se on niiden kannattamista? Ja tämän toteamisessa on nähtävästi jotain äärimmäisen asiatonta? - suosijoille.eiväliä
"Sikiöstä tai lapsesta nyt ei alun perin väliä ole"
Onko noin kiperää sen faktan toteamus, että lapsi on tuossa tilanteessa saanut jo sen kuolettavan kohtalonsa ns. äidiltään? suosijoille.eiväliä kirjoitti:
"Sikiöstä tai lapsesta nyt ei alun perin väliä ole"
Onko noin kiperää sen faktan toteamus, että lapsi on tuossa tilanteessa saanut jo sen kuolettavan kohtalonsa ns. äidiltään?"Onko noin kiperää sen faktan toteamus, että lapsi on tuossa tilanteessa saanut jo sen kuolettavan kohtalonsa ns. äidiltään?"
Ei meistä kukaan ole päättänyt hedelmöittyä eikä syntyä vaan kohtalomme kehittyä lapseksi on ollut vanhempiemme tai äitiemme käsissä eikä meillä ole mitään tietoa kohtalostamme ennen kuin meillä on jotain aivotoimintaa ja tietoisuutta.
- KöyhäItsekin
Onhan se hyvä että köyhiä joku edes auttaa. Oman maan poliitikot ei välitä.
- HMC
Kyllä naiset aina keinot keksii kun ei halua lapsia. Niin on ollu aina.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632122Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51775Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331260En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679
