Normaali sivuvaikutus alussa ??

Popsin ensimmäistä viikkoa mielialalääkettä (citalopram). Parina ekana päivänä oli sivuoireina suun kuivuminen, lievä pahoinvointi ja päänsärky. Nyt ne on poissa, mutta nyt tuntuu siltä, että masennus on entistä pahempi...Väsyttää kamalasti (no sekin on normaali sivuvaikutus) ja joka päivä pitää nukkua parin tunnin päiväunet. Ennestään huono ruokahalu on muuttunut melkeinpä ruokahaluttomuudeksi. Ja jos aiemmin jaksoi kotona tehdä jotain pieniä kodin askareita, niin nyt ei kyllä tunnu olevan voimia yhtään mihinkään.

Voikohan tämä olla, masennuksen paheneminen, ihan normaalia lääkityksen aivan alussa ? Onko kellään kokemusta ? Sivuoirelistassahan on lueteltu kaikki maailman oireet ärtyisyydestä itsemurhaan!! Toivon vaan, että pääsen tästä olosta nopeasti eroon...kamalaa!
2360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kuuluvat ihan noihin alkuoireisiin. tossa lääkkeessä menee monta viikkoa ennen kuin alkavat tehota kunnolla.. millainen annos sinulla on? pitäisikö sitä nostaa vähän? kannattaa kuitenkin katsoa pari viikkoa eteenpäin.. ja lääkkeitä on todella monenlaisia, sitä voi aina vaihtaa ja sopiva lääke löytyy varmaan vielä sinulle. :) tosin itseltäni mennyt usko lääkkeisiin kun kymmenestä lääkkeestä mikään ei ole tehonnut, aiheuttanut vain ikäviä haittavaikutuksia. suosittelen sinua sanomaan kaikista oireista lääkärillesi.

Äänestä
  • vastauksesta. 20 mg/päivässä on annos. Ekaa kertaa kun lääkkeitä syö, ei oikein tiedä mitä odottaa. Toivon vaan, että jotain parempaa mitä viime viikot ovat olleet. Tuntuu että elämä valuu hukkaan, kun ei pysty tekemään mitään.

    Lekuri on parin viikon päästä...täytyy varmaan sinne asti kärvistellä ja kertoa sitten miltä lääke tuntuu vai tuntuuko miltään. Onneksi ei nyt sen "kummempia" sivuvaikutuksia ole ilmaantunut, kuten pahaa huonovointisuutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Popsin ensimmäistä viikkoa mielialalääkettä (citalopram). Parina ekana päivänä oli sivuoireina suun kuivuminen, lievä pahoinvointi ja päänsärky. Nyt ne on poissa, mutta nyt tuntuu siltä, että masennus on entistä pahempi...Väsyttää kamalasti (no sekin on normaali sivuvaikutus) ja joka päivä pitää nukkua parin tunnin päiväunet. Ennestään huono ruokahalu on muuttunut melkeinpä ruokahaluttomuudeksi. Ja jos aiemmin jaksoi kotona tehdä jotain pieniä kodin askareita, niin nyt ei kyllä tunnu olevan voimia yhtään mihinkään.

Voikohan tämä olla, masennuksen paheneminen, ihan normaalia lääkityksen aivan alussa ? Onko kellään kokemusta ? Sivuoirelistassahan on lueteltu kaikki maailman oireet ärtyisyydestä itsemurhaan!! Toivon vaan, että pääsen tästä olosta nopeasti eroon...kamalaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu