Kaupunki kaipaa lisää verotuloja. Siis koirat verolle!

hau-hau

Kouvolassa on tosi paljon koiria ja laki antaa kaupungille oikeuden halutessaan määrätä koirienomistajien maksettavaksi koiraveron.
Kouvolassa koiravero voisi olla 180 €/vuosi ja jos koiria on useampia, veron määrä kertautuu silloin koirien lukumäärän mukaan.
Koska koirille on muutoinkin pikapuolin tulossa pakollinen rekisteröinti, niin eiköhän hoideta tuo koiraveroasia kuntoon niillä samoilla rytinöillä jo ensi vuodeksi.

24

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PuhtausOngelmaa

      Kannatan koiraveroa.
      Ja koioravero tuottaisi hyvin, kun niitä on paljon !!

      Koiraveron perustana koiran hiilijalanjälki.
      Ja koirien aiheuttama häiriö.
      Kulkuteiden virtsaamisen ja paskomisen siivous kulut.
      Kaupunkipölyn kautta hengitämme koiranpskaa, joten monet keuhkolamydiat yms.. johtuvat paskapölyn hengittämisestä.

      • Lukihäiriö

        Opettele kirjottamaan! Ja ota asioista selvää, näyttää ymmärrys olevan kyseenalainen.
        Tyhmyysvero olisi todella tuottava!


      • Lukihäiriö kirjoitti:

        Opettele kirjottamaan! Ja ota asioista selvää, näyttää ymmärrys olevan kyseenalainen.
        Tyhmyysvero olisi todella tuottava!

        Näyttäisi sinulla myös olevan kirjoitustaito hukassa ja itse ilamaisutaitosi näyttää olevan perin infantiilinen. Olet mitä potentiaalisin tyyppi maksamaan haluamaasi tyhmyysveroa . Vai mitä?


    • SekarotuinenPiski

      Tonni per koira niin loppuu se persaukisten koiran kusetus.

      • Luuserit

        Millähän verolla sais sun kaltaistes idiootit hiljaseks?!
        Järjenjättiläiset vinkumassa tyhjänpäiväisyyksiä, mut ei kai eläteillä muutakaan ole, kun yrittää päteä, edes jotenkin!


      • Kunhan.kysyn
        Luuserit kirjoitti:

        Millähän verolla sais sun kaltaistes idiootit hiljaseks?!
        Järjenjättiläiset vinkumassa tyhjänpäiväisyyksiä, mut ei kai eläteillä muutakaan ole, kun yrittää päteä, edes jotenkin!

        Onko sinulla jotain koiraveroa vastaan? Ja johtuuko se siitä että mainitset olevasi luuseri.


    • sfert345

      Kissoille ja marsuille myös oma vero. Kaikenlaisia veroja vaan lisää niistä Suomalainen tykkää.

    • HengitämmePaskapölyä

      Koirapaska vero on tarpeen !!

    • dgget3

      Perustelkaa miksi koiria pitäisi verottaa. Onko ainoa syy se ettei teillä itsellä ole koiraa.

      • ilmasto_kuorma

        Aloita Sinä perustelemalla miksi koiria ei pidä verottaa?
        Tosin se koirien verotus on jo tavallaan tulossa pakollisen sirutuksen muodossa. ;))
        Sama taitaa odottaa tulevaisuudessa myös kissoja.


    • dgget3

      Voihan toki kaikkea verottaa jos veroista tykkää. Laitetaan pyöräily, kävely, nurmikon leikkuu ja jne jne verolle.

      Koiraa ei pidä verottaa siksi koska se ei aiheuta kustannuksia kuin omistajalleen. Eikä mitään haittaa kenellekkään. Jokainen maksakoon veronsa itse koira ei voi maksaa veroja kun koiralla ei ole tuloja.

      Pakollinen sirutus on todella vaikea ellei mahdoton toteuttaa.

      • Helppoa_kuin_heinänteko

        Koirien pakollinen sirutus (rekisteröinti) ei ole mitenkään sen vaikeampi toteuttaa, kuin mitä se on nautojen, sikojen, hevosten ja muiden niin sanottujen hyötyeläinten kohdalla. Kotieläintilathan ovat jo vuosia joutuneet tekemään kyseisen toimenpiteen kaikkien ns. HYÖTY eläinten kohdalla. Miksi siis koirat olisivat poikkeus ja jotenkin vaikeampia siruttaa kuin esim. vasikat?
        Ilmaston kanalta on hieno asia, että koirien sirutuspakko tulee varmasti. Siitä on jo EU-tasolla olemassa vihreitten ja eläinsuojelujärjestöjen ajamana virallinen päätös.


      • tyhmä

        Miten koirien sirutus liittyy ilmastoon?


    • Havaittu.on

      Ei ole kovin hauskaa kävellä pienten lasten kanssa kun lumipenkat sulaa ja esiin tulee koiran paskat. Saa jatkuvasti sanoa että älä koske. Jostain syystä jalkakäytävän vieressä olevan tallin kulman alaosa mätänee ja on usein melko keltainen. Jos tulisi koiravero niin eiköhän tuosta porukasta häviäisi se osa joka tuo huonoa mainetta koiran omistajille.

      • Munosaajo

        Kyllä sinunkin lapsesi oppii olemaan koskematta kakkaan kun tarpeeksi jaksat opettaa. Jatka samaan malliin.


    • Jaskalla

      Jos en vie koiraani sirutettavaksi tullaanko se siruttamaan kotiini. Mistä siruttaja saa tietää että minulla on koira. Aika haastavaa siruttaa kaikki 700 000 Suomessa olevaa koiraa.

      Koiran paskat on ojassa ja kun lumet sulaa penkkojen päällä olevat paskatkin menevät ojaan. Riittää ettei kävelytä lapsia ojassa. Kevät sulattaa kikkareet ja sateet hajoittavat kikkareet. Sinne ne kasvillisuuden sekaan maatuvat ja häviävät joka kevät.

      • Osanottoni

        Kuka ojasta puhui? Ai niin sinä.

        Toivottavasti et omista mitään koiraa tai muutakaan eläintä lemmikkinä, ja toivottavasti et ole yhdenkään lapsen vanhempi.


      • Jaskalla

        Miksi noin toivot. Olet ilkeä ihminen.


    • Maijala

      Tuleeko yhtään perustelua koiraverolle. Miksi koiravero pitäisi ottaa uudestaan käyttöön.

      • Koirakin.oma.valinta

        Eihän kaikkia muitakaan veroja ole perusteltu.


    • perustelu-Maijalalle

      Koiravero sellaisenaan tuskin enää tulee, mutta koirille on tulossa pakollinen maksullinen rekisteröinti ja ne sirutetaan. Tätä koskeva uusi lainsäädäntö on jo niin pitkälle valmiina, että se voitanee saattaa voimaan jo lähikuukausina.

      Ruotsissa pakollinen rekisteröinti kaikille koirille on ollut jo pitkään voimassa ja muutaman vuoden takaisen selvityksen perusteella Suomi kuuluukin niiden harvojen EU-maiden vähemmistöön, jossa koirien rekisteröintiä ei ole vielä lailla säädetty pakolliseksi, mutta nyt siihen on tulossa muutos.

      • Anonyymi

        Tonni koiraa kohti puolessa vuodessa olisi sopiva. Mulle kävisi, mutta ilmeisesti saattaa joku olla toista mieltäkin.


    • Anonyymi

      Koiranleuat myös verolle pantaviksi!
      Loppuu louskutus.

      • Anonyymi

        Niin, ja Kouvolaiset sirutettaviksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2432
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      22
      1806
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1329
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1328
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1275
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1161
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe