Kertomus kuntapoliitikosta.

Iltojen pimetessä kohti alkavaa syksyä oli Joensuun Niinivaaralla jouduttu suoranaisen kauhun valtaan. Kaupunginosaa oli ruvennut ilta-aikaan piinaamaan kauhistuttava, salaperäinen kakkamieheksi kutsuttu henkilö.

Joidenkin mukaan kakkamies pukeutui mustiin vaatteisiin: hänellä oli musta pilottitakki, mustat paksu pipo ja mustat ulkoiluhousut; kaiken kaikkiaan vaatetus oli mitä sopivin piileskelyyn kaikenlaisissa kadunvartta reunustavissa ryteiköissä, pensasaidoissa ja metsän tapaisissa, kun päivän valo oli väistynyt pimeyden tieltä. Miehellä sanottiin olevan pitkä tuuhea parta, ja hänen silmänsä olivat ikään kuin kaksi hehkuvaa kekälettä nuotiossa. Kun mies hyökkäsi, hän päästi epäinhimillisen, suorastaan demonisen rääkäisyn, jonka kuuleminen sai kenet tahansa paniikin valtaan.

Mistä miehen eriskummallinen nimi sitten tuli? Kakkamies oli saanut hilpeyttä herättävän nimensä aseestaan; ulosteesta. Hän kuljetti mukanaan muovipussia, joka oli täynnä ulostetta. Pahaa-aavistamattoman uhrin kävellessä kaikessa rauhassa katulamppujen turvallisen hehkun alla, syöksyi kakkamies jostain valopiirin ulottumattomista, ärjyi ja heitti uhrin päälle ulostetta.
Koskaan ei voinut tietää, missä kakkamies väijyi, joskin voimakas ulosteen haju saattoi joskus kavaltaa hänet uhrilleen.

Huhujen mukaan mies oli entinen kuntapoliitikko. Hän eli aikoinaan aivan tavallista elämää, kävi töissä ja hoiti luottamustoimeaan. Miehen kohtaloksi koitui vuosia sitten käyty talousarviokeskustelu. Kuntatalouden monimutkaiset kiemurat aiheuttivat kakkamiehessä jonkinlaisen hermoromahduksen, jonka myötä tämä sittemmin kakkamieheksi nimetty henkilö tuli työkyvyttömäksi. Viettäessään pitkiä aikoja yksin kotonaan (mies oli näet naimaton eikä hänellä ollut lapsia) kertoivat sukulaiset miehen kehittäneen sairaalloisen päähänpinttymän ulosteidensa koostumukseen. Miehen kerrottiin olleen huolissaan ulosteistaan; hän epäili potevansa jotain sairautta ulosteidensa ulkonäön sekä hajun perusteella. Mies ei kuitenkaan saanut selvyyttä asiaan. Epämääräiset pahat aavistukset, tai pitäisikö sanoa, luulosairaus, vei lopulta mieheltä järjen rippeetkin. Siitä asti hän oli, vahvistamattomien huhujen mukaan, vainonnut kaupunkilaisia illan pimeydessä ulostetta täynnä oleva pussi mukanaan.

Kukaan ei mahtanut kakkamiehelle mitään. Jopa viranomaiset pelkäsivät kakkamiestä. Kukapa haluaisi sotkea itsensä haiseviin ulosteisiin? Niinpä mies sai rauhassa terrorisoida ihmisiä, kunnes miehen ”reviiriä” ruvettiin tietoisesti välttämään. Se oli alku kakkamiehen valtakunnalle. Siellä kukaan ei saattanut häntä uhmata!

12

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneaonnea

      Nytpä vaan odottelet kirjallisuuden Nobelia. Kaltaisesi nero ei voi sitä missata...

      • Neroihmiseksi

        Naulan kantaan. Harvoin saa lukea näin nerokasta tekstiä täällä. Upeaa. Valjasta lahjasi kaupalliseen käyttöön ja lähetä tuo upea kirjoituksesi jollekin kustantajalle. Takuulla kiinnostuvat ja tarjoavat kustannussopimusta.


    • Kiitos kannustavat palautteesta. Tästä on hyvä jatkaa kohti Finlandia-palkintoa.

      • K.Annustaja

        No, sarkasmin taju sulla kyllä on völjyssä, jatka valitsemallasi tiellä.


      • Qprs

        Iso peukku pystyyn ja tyrät rytkymään. Jatka tällä radalla.


    • Anonyymi

      Hyvä tarina

      • Anonyymi

        Aivan! Sinä et varmaankaan ole tuota kirjoittanut, vaan jokainen palstankäyttäjä muistaa sen ajalta 2019-04-02 01:13:50 ja kun on niin hyvä tarina, joku halusi aivan välttämättä nostaa sen nähtäväksi.


    • Anonyymi

      Sitä minä vaan ihmettelen, että miten kakkamies ennättää kulkea Joensuun jokaisen kadun ja pyörätien joka päivä. Siis jos kakkamies on selitys teidenvarsille ilmestyville kakkaläjille. Koirien jätöksiähän ne ei voi olla, sillä kaupungin järjestyssääntö velvoittaa koiranomistajia keräämään jätökset pois.

      • Anonyymi

        Hän on todella nopea juoksemaan


      • Anonyymi00010

        Jos kerran koiranomistajia velvoitetaan keräämään jätökset pois niin miksi he eivät niin tee? Kait heitäkin liikkuu teillämme. Vai velvoittaako sääntö keräämään VAIN oman koiran (?) jätökset pois?


    • Anonyymi00009

      Näitä kakkamiehiä taitaa olla useampi

    • Anonyymi00011

      Kiva juttu. Oli vissiin kepulainen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      322
      644
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      556
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    Aihe