Moi, mulla on 100 L akvaario, jossa kova vesi. Siellä uiskentelee tällä hetkellä 5 platya ja 5 miekkapyrstöö. Lisäks on 2 pientä ( n. 1,5 cm) partamonnin poikasta. Tiedän kyllä, et ne kasvaa isoiks ja toinen on liikaa myöhemmin.
Vieläkö voin ottaa lisäks jotain muita kaloja, vai onko määrä sopiva/ liika kansoitettu- kun tahtoo noista kirjasista löytyy niin huonosti kalamäärään opastavia tietoja.
Jos vielä voi ottaa pari kalaa, niin mikä laji ois hyvä platyjen ja miekkisten seuraan?
Vieläkö voin ottaa lisäks jotain muita kaloja, vai onko määrä sopiva/ liika kansoitettu- kun tahtoo noista kirjasista löytyy niin huonosti kalamäärään opastavia tietoja.
Jos vielä voi ottaa pari kalaa, niin mikä laji ois hyvä platyjen ja miekkisten seuraan?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuinka kovaa vettä? Nimittäin perinteisistä pehmeän veden kaloista löytyy kyllä sellaisia, jotka menee vielä kunhan GH on alle 20 dh. Niitäkin voi harkita. Sitten muutama poikkeus on sellaisia jotka menee ylikin 20 kovuusasteessa.
Miekkiksille akvaario on inansa liian pieni ja toisekseen ne risteytyvät platyjen kanssa. Toisaalta, eipä puhtaita miekkiksiä taida saada oikein mistään. Ehdotan, että joko hankit suuremman akvaarion teille tai miekkisille suuremman akvaarion jossain muualla.
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=201
Palataan kalastoehdotukseen, kunhan ilmoitat sen GH:n.
Olen mittaillut vesiarvoja Junglen Quick Dip- liuskatestillä- ne siis ilmoittavat arvot ppm:nä, eli dh:ksi en osaa muuttaa. Mut tässä arvot:
Nitraatti: 10 ppm
Nitriitti: 0 ppm
Gh: 150 ppm
Kh: 120 ppm
Ph: 8 ( Seran ph- testillä)
Kovettanut olen JBL: n AquaDur plussalla ja lisäksi laitoin pari päivää sitten ison simpukan akvaarioon, koska olen kuullut, että sekin auttaa vedenkovuuteen.
Akvaario on ollut minulla vasta vajaan viikon (vaihdoimme 60 L:n tähän vähän isompaan). Akvaario tuli käytettynä ja kypsytettynä ja osa kaloista siinä mukana ( siis nämä miekkapyrstöt).
Platyt oli jo aiemmassa akvaariossani.
Lisäksi oli akvaariossa mukana 1 kpl rubiinitetra ( jonka luovutin kaverille oikeisiin olosuhteisiin parven jatkoksi) ja 2 kpl n. 10- 12 cm kokoisia partamonneja ( kukaan ei huolinut- eikä akvaarioliikekään ottanut vastaan, joten jouduin lopettamaan ne).
Eli yritetty jo vähän muokata kalamäärää.
Olemme asioineet juuri Faunatarilla, joten tuttu ja laadukas liike on. Siellä ei moitittu kalastoamme- vaan ehdottivat palettikalapariskuntaa entisten lisäksi. Ei ostettu, koska olivat jo nyt niin isokokoisia- kuinka suuriksi lie kasvavatkaan... ja kuulemma kovia lisääntymään.
Isompaan akvaan ei toistaiseksi mahiksia, tilanahtauden ( ja hintapolitiikan vuoksi). Eli täytyy miettiä mitä miekkapyrstöjen kanssa tekee. Onneks niistä on 3 vielä keskenkasvusia ja pieniä, et hyvin ne vielä mahtuu tovin meilläkin uiskenteleen. Luopuminen sit kai edessä...
Mut kiitti, ku jaksat vastailla tyhmiinkin kysymyksiini. Tää oli tosi hyvä ja opettavainen palsta ja kävi tuuri, ku löysin tän.
Muuten miten noi ppm:nä ilmoitetut arvot voi muuntaa dh:ksi, kun sitä tunnutaan käyttävän enemmän, niin helpottas käytäntöö ( onks siihen joku laskukaava vai pitääks vaihtaa testimerkkiä)?
http://www.aquaserve.com/WetNet/Misc/Hardness.asp
Tuolla linkissä voit muuttaa asteiksi.
1 dh on noin 17.9 ppm
Sulla siis GH on siis noin 8.4 dh ja KH 6.7 dh.
Sulla on siis vielä ihan turhan pehmeää vettä platyille ja miekkiksille. Tähtää GH johonkin 15 asteen paremmalle puolelle ja hommaa myös GH-tippatesti (se on tarkempi).
Jos sua tympii maksaa akvakauppaan kauheita hintoja veden kovetusaineista tms. voit ihan yhtähyvin käyttää GH:n nostamiseen askartelukipsiä (apteekista tai askartelukaupasta).
KH taasen nousee aineella nimeltä natriumbikarbonaatti. Sitä myydään jokaisessa ruokakaupassa. Purkin kyljessä lukee "Ruokasooda".
Oletko koittanut etsiä kaloille uutta kotia osoitteesta www.aqua-web.org/forum ja sen myydään/lahjoitetaan palstalta. Suosittelen lämpimästi.
Toi olikin hyvä sivu toi laskurijutska- helpottaa huomattavasti, ku en tosiaankaan oo löytäny mitään toimivaa kovuuden muuntokaavaa mistään, eli suur kiitos. Tiesinkin noista kipsistä ja soodasta jo, eli täytynee kokeilla jatkossa niillä, mut ku tuli tollanen vajaa pussukka kokeeks ostettuu valmista kovetinta, niin oon sitä nyt laitellu.
Täytyy sit ruveta kiirusti kovettaan lisää näköjään. Sen liuskatestin mukaan on oikeesti vähän hankala arvioida ihan tarkkoja arvoja, eli täytyy kai ostaa toiset testit.
Onks muuten vaara, et jos tolla jauheella lisää kovetan, niin ph lähtee nouseen liikaa? Tuntuu reagoivan siihen aika nopeesti. Siinä jauheessa ku on muitakin suoloja, ku karbonaattia? Mut lisitään varovasti kovuutta.
Kiitti vielä kerran!
Tuttu osote toi aqua- web, mut kiitti silti vinkistä. Täytyy nyt kattoo mitä niitten miekkisten kans tekee, toistaseks mahtuu onneks hyvin uimaan tossa, ja ku on tää pakkanen nyt karsee, niin ei viitti hötkyillä ennenku vähän lauhtuu. Kaloilla ei siis ole tällä hetkellä mitään hätää ja hoidamme asian kyllä. Kiitos!