Outo tinnitus?

outo_tinnitus

Mulla alkoi n. 1 kk sitten soimaan vasen korva (about 1400hz). Kuvailisin ääntä piippaukseksi. Melua ei liittynyt alkamiseen, kuulo ok enkä ole herkkä äänille. Korvassa tuntuu ajoittain painetta, ihan kun siellä olisi jotain vaikka korvat ovat puhtaat. Outo juttu tässä on, että tinnitus tuntuu kilahtelevan äänien mukana katkonaisesti, ja täydessä hiljaisuudessa tinnitus lakkaa täysin (mikä ei sovi ”normi-tinnituksen” kuvaan). Jos hiljaisuuden rikkoo jokin ääni niin piippaus alkaa taas, mutta pystyn sammuttamaan sen leuan liikkeillä tai kääntämällä päätä.

Joinain päivinä kilisee enemmän ja kovemmin ja on myös ollut pari päivää, jolloin korva on vaan pikkusen inahtanut hiljaa, tavallaan resonoinut äänistä, muttei ole kuitenkaan jäänyt soimaan. Nyt korva taas levottomampi ja vie yöunet. Kuulolääkäri epäilee syyksi narskuttelua ja leukanivelen häiriötä (naksuu ja poksuu) sekä narskuttelusta, päätetyöstä ja stressistä aiheutuvaa niska-hartia-alueen jännitystä. Mainitsi myös, että tensor tympani lihas saattaa liittyä tähän. Lihasrelaksantti rahoittaa korvaa jonkun verran.

Onko kellään ollut samanlaista? Olen kolunnut koko netin läpi enkä tunnu löytävän tietoa tai kohtalotovereita.

1

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4845
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      118
      1956
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1279
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe