Kristus auttaa riman yli

seppoparkkila

Onpa asetettu rima korkealle – en mitenkään pääse sen yli! Muistan lapsuudestani, kuinka seiväs- tai korkeushyppypaikalla rima asetettiin joskus niin korkealle, että poikajoukon pienimpänä sen yli ei ollut mitään mahdollisuutta hypätä.
Joskus sellaisessa tilanteessa tuli rimakauhu ja oli pakko pujahtaa riman ali. Vertauskuva korkealla olevasta rimasta saattaa tulla mieleen elämän eri tilanteissa, kun kohtaamme uusia, mahdottomalta tuntuvia haasteita.

Paavalin kirje filippiläisille haastaa meidät pohtimaan suhtautumistamme lähimmäisiin ja ensilukemalla asettaa riman kohdallamme korkealle. ”Olkaa nöyriä ja pitäkää kukin toista parempana kuin itseänne” (Fil. 2:3).

On niin tavallista, että ylpeinä etsimme ja korostamme toisten ihmisten vikoja ja koemme itse olevamme aina oikeassa. Kristus antoi meille esimerkin nöyryydestä, vaikka hänen kuninkuutensa oli korkeampaa kuin mikään ajallinen kuninkuus.

Adventtivirressä lauletaan: ”Nöyryys ja hiljaisuus on valtasi salaisuus.” Palmusunnuntaina Jeesus ratsasti viimeistä kertaa pääsiäisjuhlille Jerusalemiin aasin selässä. Yksinkertainen ja vaatimaton aasi oli hänen kuninkaallinen ratsunsa. Siinäkin hän osoitti nöyryytensä, ja nöyränä hän myös otti vastaan tuomion – kuolemanrangaistuksen ristillä, jonka ihmiset langettivat hänelle ilman mitään syytä.

Kirje filippiläisille kehottaa: ”Olkoon teilläkin sellainen mieli, joka Kristuksella Jeesuksella oli” (Fil. 3:5). Jos aikaisempi kehotus jo asetti riman korkealle, niin tämä tuntuu asettavan meidät täysin mahdottoman eteen. Saatamme kysyä, kuinka toimintani tai edes ajatukseni voisivat olla mitenkään verrattavissa Jeesuksen Kristuksen mieleen?

Tunnemme omat ajatuksemme ja tekomme, ja niiden osalta tunnustamme Paavalin tavoin: ”Tiedänhän, ettei minussa, nimittäin minun turmeltuneessa luonnossani, ole mitään hyvää. Tahtoisin kyllä tehdä oikein, mutta en pysty siihen. En tee sitä hyvää, mitä tahdon, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo” (Room. 7:18–19).

Paavalin toteamus näyttää riman alitukselta hänen ja samalla tavalla meidän jokaisen kohdalla. Vaikka tahtoisimmekin tehdä hyvää, joudumme aina uudelleen pettymään omien tekojemme ja ajatustemme suhteen.

Vaikka filippiläiskirjeen kehotukset tuntuvat mahdottomilta, kun peilaamme niitä omaan elämäämme, meidän ei tarvitse ansaita Jumalan hyväksyntää omien tekojemme avulla. Saamme uskoa yksinkertaisesti Kristuksen sovitustyöhön.

”Hän otti orjan muodon ja tuli ihmisten kaltaiseksi. Hän eli ihmisenä ihmisten joukossa, hän alensi itsensä ja oli kuuliainen kuolemaan asti, ristinkuolemaan asti.” (Fil. 2:7–8.)

Tärkeintä on Jumalan armosta meille lahjoitettu usko. ”Näin minulla ei enää ole mitään omaa, lain noudattamiseen perustuvaa vanhurskautta, vaan se vanhurskaus, jonka perustana on usko Kristukseen ja jonka Jumala antaa sille, joka uskoo” (Fil. 3:9). Kun näin uskomme, ei rima jää väpättämään, vaan Kristus kantaa meidät sen yli.

8

81

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksiuskova

      olipa hyvä kirjoitus aloittjalta, pisteet siitä

      • Anna pisteet kopioinnista.


      • yleisuskova

        Turhan monisanainen ainakin on. Pisteet siitä pois.


    • puh.veli

      Onks alotus Päiwämiehestä vai omasta päästä ihan ite keksitty?

      • yksiuskova

        eikös kirjoittaja kertonut alussa harrastaneensa korkeushyppyä


      • Musti.Hintikka
        yksiuskova kirjoitti:

        eikös kirjoittaja kertonut alussa harrastaneensa korkeushyppyä

        Eix urheilu oo siionissa synniksi saarnattu?


    • Jopi48

      Joh.13:15. 1Piet.2:21. 1Joh.2:6 Joka sanoo hänessä pysyvänsä, on velvollinen vaeltamaan, niinkuin hän vaelsi.

    • pomppijat_erikseen

      Tuo riman ali meno on ihan arjessa hyväksi todetu vaihtoehto!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1333
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. 60
      651
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe