Onko näissä Luumäen investoinneissä, tälläisinä talouden- ja väestökehityksen aikana mitään järkeä?
Rakennetaan paloasemaa, vesilaitosta ja katuverkkoa, vaikka ihmiset vähenee. Nämä investoinnit eivät tuota euron euroa kuntaan. Rakennusvaiheessa toki työtä tulee, mutta vain hölmö kuvittelee, ettei tuolla tavalla tule, jossain vaiheessa se köyden pää vastaan.
Vähät resurssit kannattaisi käyttää sellaiseen rakentamiseen, joka oikeasti toisi pitkällä aikavälillä lisäarvoa ja verotuloja kuntaan. Rakennetaan sitten niitä uusia tiloja vanhojen ja toimivien tilojen tilalle, kun on sitä tulorahoitus(vero) rahaa.
Kukaan ei tule kuntaan asumaan tai kuluttamaan rahojaan sen takia, että on uusi paloasema tai uusi kadunpätkä. Kaupungista löytyy joka tapauksessa hienommat, jos niitä etsii.
Virolahdella kunnan johto tekee paljon järkevämpiä päätöksi, osoituksena on esim. tämä hanke. Huono tuossa on se, että enään koskaan ei Luumäelle kannata toivoa mitään vastaavaa kaupallista toimintaa. Tzar on siihen liian lähellä, toisaalta liian kaukana, että siitä olisi mitään hyötyä Luumäelle. Onnittelut vaan Virolahdelle.
Onnittelut vaan kepulaisille Luumäellä, olette tuhonnut Luumäen 30 vuodessa.
Virolahden kauppakeskus alla.
https://yle.fi/uutiset/3-10720697
Luumäen investoinnit
3
93
Vastaukset
- Taavetistamyös
Keskustalainen maailmankatsomus saa aikaan tuollaista. Onneksi alkaa sen aika olla vääjäämättä ohi. Luumäellä myös maaseutu autioituu, joten koko ajan on keskustalaisia vähemmän. 20 vuoden kuluttua Taavetissa on R-kioski joka on auki klo8-18, eikä muuta . Lapset (koko ikäluokka 7-16 vuotiaat) viedään kahdella minibussilla kouluun Lappeenrantaan. Voi silloin kysyä näiltä tämän päivän päättäjiltä, kun ovat eläkkeellä. Teittekö viisaita päätöksiä, kun asuntonne arvo on 0euroa. Sellainen tuntuma on kyllä, että osa näistä päättäjistä eläkkeelle päästyään, katoaa kuin tuhka tuuleen ja jättävät Luumäen kuin rotat laivan.
- SalpalinjaMurenee
Ihmiset eivät nykyaikana halua asua jossain kyläpahasessa, jossa ei ole mitään palveluja. Ainoa huvitus on että naapurit kytättää toisiaan. Kuka haluaa kasvattaa lapsiaan tuollaisessa ympäristössä? Luumäellä olisi ollut jonkunlainen tulevaisuus Lappeenrannan sivukylänä. Lappeenrannan palvelut ja mahdollisuudet olisi olleet käytettävissä. Lappeenrannasta olisi mahdollisesti voinut jopa kymmeniä perheitä muuttaa halpojen asuntojen ja luonnon perässä Jurvalaan ja jopa Taavettiin. Monella muuttajalla on kynnys muuttaa pieneen kuntaan, jossa asuntojen arvon kehitys on todennäköisesti laskeva. Joutseno teki aikanaan oikean ratkaisun. Keskustaan rakentavat koko ajan lisää, parhaillaan laajentavat S-markettia. Kulkuyhteydet Lappeenrantaan tunnin välein jne. Asuntojen hinnat alkavat lähestyä Lappeenrannan kaupungin reuna-alueiden hintoja.
- talopaketti
Montako okt-tonttia saivat myytyä tonttiale kamppanialla? Vähänkin järkevä ihminen ymmärtää, että tonttia ei kannata ostaa sellaisesta paikasta, missä niitä myydään ALELLA. Varma merkki siitä, ettei koskaan tule samaan rahojaan takaisin. Mitä mahtava ajatella ne perheet, jotka ostivat okt-tontin täydellä hinnalla. Teittekö hyvät kaupat, mitä luulette saavanne talosta jos yritätte myydä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.713318Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91881Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241269- 1291078
- 1001023
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67946Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6905- 84889
- 34820