Onko näissä Luumäen investoinneissä, tälläisinä talouden- ja väestökehityksen aikana mitään järkeä?
Rakennetaan paloasemaa, vesilaitosta ja katuverkkoa, vaikka ihmiset vähenee. Nämä investoinnit eivät tuota euron euroa kuntaan. Rakennusvaiheessa toki työtä tulee, mutta vain hölmö kuvittelee, ettei tuolla tavalla tule, jossain vaiheessa se köyden pää vastaan.
Vähät resurssit kannattaisi käyttää sellaiseen rakentamiseen, joka oikeasti toisi pitkällä aikavälillä lisäarvoa ja verotuloja kuntaan. Rakennetaan sitten niitä uusia tiloja vanhojen ja toimivien tilojen tilalle, kun on sitä tulorahoitus(vero) rahaa.
Kukaan ei tule kuntaan asumaan tai kuluttamaan rahojaan sen takia, että on uusi paloasema tai uusi kadunpätkä. Kaupungista löytyy joka tapauksessa hienommat, jos niitä etsii.
Virolahdella kunnan johto tekee paljon järkevämpiä päätöksi, osoituksena on esim. tämä hanke. Huono tuossa on se, että enään koskaan ei Luumäelle kannata toivoa mitään vastaavaa kaupallista toimintaa. Tzar on siihen liian lähellä, toisaalta liian kaukana, että siitä olisi mitään hyötyä Luumäelle. Onnittelut vaan Virolahdelle.
Onnittelut vaan kepulaisille Luumäellä, olette tuhonnut Luumäen 30 vuodessa.
Virolahden kauppakeskus alla.
https://yle.fi/uutiset/3-10720697
Luumäen investoinnit
3
90
Vastaukset
- Taavetistamyös
Keskustalainen maailmankatsomus saa aikaan tuollaista. Onneksi alkaa sen aika olla vääjäämättä ohi. Luumäellä myös maaseutu autioituu, joten koko ajan on keskustalaisia vähemmän. 20 vuoden kuluttua Taavetissa on R-kioski joka on auki klo8-18, eikä muuta . Lapset (koko ikäluokka 7-16 vuotiaat) viedään kahdella minibussilla kouluun Lappeenrantaan. Voi silloin kysyä näiltä tämän päivän päättäjiltä, kun ovat eläkkeellä. Teittekö viisaita päätöksiä, kun asuntonne arvo on 0euroa. Sellainen tuntuma on kyllä, että osa näistä päättäjistä eläkkeelle päästyään, katoaa kuin tuhka tuuleen ja jättävät Luumäen kuin rotat laivan.
- SalpalinjaMurenee
Ihmiset eivät nykyaikana halua asua jossain kyläpahasessa, jossa ei ole mitään palveluja. Ainoa huvitus on että naapurit kytättää toisiaan. Kuka haluaa kasvattaa lapsiaan tuollaisessa ympäristössä? Luumäellä olisi ollut jonkunlainen tulevaisuus Lappeenrannan sivukylänä. Lappeenrannan palvelut ja mahdollisuudet olisi olleet käytettävissä. Lappeenrannasta olisi mahdollisesti voinut jopa kymmeniä perheitä muuttaa halpojen asuntojen ja luonnon perässä Jurvalaan ja jopa Taavettiin. Monella muuttajalla on kynnys muuttaa pieneen kuntaan, jossa asuntojen arvon kehitys on todennäköisesti laskeva. Joutseno teki aikanaan oikean ratkaisun. Keskustaan rakentavat koko ajan lisää, parhaillaan laajentavat S-markettia. Kulkuyhteydet Lappeenrantaan tunnin välein jne. Asuntojen hinnat alkavat lähestyä Lappeenrannan kaupungin reuna-alueiden hintoja.
- talopaketti
Montako okt-tonttia saivat myytyä tonttiale kamppanialla? Vähänkin järkevä ihminen ymmärtää, että tonttia ei kannata ostaa sellaisesta paikasta, missä niitä myydään ALELLA. Varma merkki siitä, ettei koskaan tule samaan rahojaan takaisin. Mitä mahtava ajatella ne perheet, jotka ostivat okt-tontin täydellä hinnalla. Teittekö hyvät kaupat, mitä luulette saavanne talosta jos yritätte myydä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869