Corolla Sedan Hybrid

Corollan alustassa on jonkin verran muovisuojauksia, mutta saako taakse lokareita kuten edellisissä vuosimalleissa ?

https://www.youtube.com/watch?v=yoLObKhBC5k

Kunnon ruostesuojaus on aina tarpeen.
2072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Miksi ostaa puolivalmiste joka maksaa liikaa ominaisuuksiinsa nähden?

Äänestä

Tuskin siihen lokareita vielä löytyy ja suojauksen ruiskutuskin hankalaa juuri noitten muoviläpysköjen takia ja ne pitää poistaa työn ajaksi, hinta-arvio täydelliselle suojaukselle on 1700 euroa, ei halpa. Ilman suojausta pärjää jos auton vaihtaa pois viimeistään 2-3 vuotiaana.

Äänestä
  • Jaa että 1700 euroa, onpas arvokasta. Muutama vuosi sitten maksoin 800 Eur !

    Äänestä

  • TojoJussi kirjoitti:

    Jaa että 1700 euroa, onpas arvokasta. Muutama vuosi sitten maksoin 800 Eur !

    Joo, saa suojauksia halvallakin, mutta valitettavasti ei kunnollista. Jos pohja ja kaikki kotelot ruiskutetaan myös palkit sisältä ja irrotetaan kaikki suojamuoviläpyskät ym... niin työmäärä on ihan toista kuin päältä ruiskutettu halpa "suojaus".

    Äänestä


Kyllä kannattaa Corolla suojauttaa ellei vaihda pois 3 vuoden sisällä. Ruostuu aivan olemattomiin ja onkin alta kymmenen vuotiaana paalikelpoista näkkileipää.

Äänestä

Suomennos: zingsing zao gulammukka goe.... valitettavasti alustassa liikaa koloja ja teräs ohutta jotta saisi hyvää suojaa ruosteelta..

Äänestä

Onko kellään kokemuksia lokareista ? Toimiiko paremmin kuin tehtaan alkuperäiset muoviläpyskät ? Entä ääneneristys ?

Äänestä
  • Ne tehtaan muoviläpyskät, jota tosiaankin riittää, ovat vaan pahasta kun niiden ja pellin väliin kertyy hiekkakuraa ja suolaa. Siellä se mömmö hinkkaa itsensä hetkessä läpi surkean maalipinnan ja paljas halpalaatuinen pelti syöpyy puhki. No hetken se reikä on sielää muoviläpyskän alla piilossa, mutta kun ne huomaa niin peli on menetetty.

    Äänestä

  • suurinHuijausAikoihin kirjoitti:

    Ne tehtaan muoviläpyskät, jota tosiaankin riittää, ovat vaan pahasta kun niiden ja pellin väliin kertyy hiekkakuraa ja suolaa. Siellä se mömmö hinkkaa itsensä hetkessä läpi surkean maalipinnan ja paljas halpalaatuinen pelti syöpyy puhki. No hetken se reikä on sielää muoviläpyskän alla piilossa, mutta kun ne huomaa niin peli on menetetty.

    Lokarit ovat parempia, koska niissä ilma kiertää paremmin ja kuivattaa lokasuojan peltipintaa.

    Äänestä

Kiinalaiset ovat aiheesta huolissaan ohuesta pellistä prässättyjen ja räkähitsattujen etu- ja taka-apurunkojen ruostesuojauksesta. Harmaa pohjamaali ei riitä alkuunkaan ruostesuojaksi, eikä kivilinjojen muovipäreet suojaa apurunkoja ollenkaan.
Ilman kunnollista lisäsuojausta noista tulee katastrofaalisia pommeja Etelä-Suomen talven suolakylvyssä.

Äänestä
  • Veikkaanpa että apurungon vaihto 60000km:n välein lisätään huoltonimikkeeksi uuteen Corollaan muutaman vuoden kuluttua.

    Näyttää kommenttisi aiheuttaneen fanaatikoissa itkupotkuraivareita asianmukaisilla herjasanoilla ryyditettyina kun ylläpidon luuta jo ennättänyt heilua!

    Äänestä

  • Joo, ja taas Toyotaan tuli ns. "laajempi huolto" lisää. Vikoja ei ole koskaan ollut, mutta nuo isojen huoltojen määrä sen kun kasvaa jos mistäkin syystä.

    Äänestä

  • ei_uutta_laadussa kirjoitti:

    Veikkaanpa että apurungon vaihto 60000km:n välein lisätään huoltonimikkeeksi uuteen Corollaan muutaman vuoden kuluttua.

    Näyttää kommenttisi aiheuttaneen fanaatikoissa itkupotkuraivareita asianmukaisilla herjasanoilla ryyditettyina kun ylläpidon luuta jo ennättänyt heilua!

    Huippupisteet kolaritestissä. Ei liian jäykkä kori/etupää eikä liian löysä. TNGA kori on tarkkaan mitoitettu taatakseen parhaan mahdollisen turvallisuuden niin auton sisällä kuin ulkopuolella esim. jalankulkevien kohdalla.

    https://www.youtube.com/watch?v=loBG034TnsY

    Äänestä

  • P-Ilmala kirjoitti:

    Huippupisteet kolaritestissä. Ei liian jäykkä kori/etupää eikä liian löysä. TNGA kori on tarkkaan mitoitettu taatakseen parhaan mahdollisen turvallisuuden niin auton sisällä kuin ulkopuolella esim. jalankulkevien kohdalla.

    https://www.youtube.com/watch?v=loBG034TnsY

    Tuo kolaritesti ei ole alkuunkaan niin vaativa kuin euroncap. Tuossahan törmätään koko keulan leveydellä ja vain 56km/h nopeudella.
    Odotellaan rauhassa euroncap tuloksia, jossa törmätään vain osittain ja 64km/h nopeudella. Vasta osittaistörmäys paljastaa rakenteen todellisen tukevuuden.
    Vielä parempi jos testattaisiin parin kolmen vuoden ikäisenä jolloin ruoste on jo raiskannut Corollan rakenteita sisältäpäin. Sellainen testi lienee kuitenkin toiveajattelua.

    Äänestä

  • Onhan se toiveajattelua .... vasta 30 vuoden jälkeen voidaan phua ruostumisesta. Kylältä juur myytiin 32v Hiace Ambomaahan kouluautoksi. Kierrättäminen ei kaikilta onnistu.

    Äänestä

Moni kakku kaunis päältä, mutta silkkoa sisältä ja tässä tapauksessa altakin!

Äänestä
  • Huvittaa Pentin epätoivoinen trollaus jonka ainoa vaikutus on itsensä yhä pahempi nolaaminen mikäli se on ylipäätään mahdollista.

    Äänestä

Lokarit taakse ja Tuff-Kote / Dinitrol ruostesuojaus heti uutena ja saat elinikäisen takuun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


AudiA4vaihtuiCorollaan kirjoitti:

Corollan alustassa on jonkin verran muovisuojauksia, mutta saako taakse lokareita kuten edellisissä vuosimalleissa ?

https://www.youtube.com/watch?v=yoLObKhBC5k

Kunnon ruostesuojaus on aina tarpeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu