Valtiopäiväasiakirjoja digitoituna

Hei menin käymään eduskunnan sivuilla, ja huomasin että sinne on tullut digiarkisto vanhoista valtiopäiväasiakirjoista. Sieltä löytyy mielenkiintoista aborttilaista ja muusta ihan hakusanoilla vuodesta 1907-2000. Eduskunnan keskustelua ja asiakirjoja ja ketkä on äänestäneet mitenkin.

Lukaisin mm. sukunimilakikeskustelua. On se jännää, miten jotkut asiat ei vain muutu. Sukunimilakikeskustelu noudattaa ihan kaikkia vanhoillisten fundamentalistopoliitikoiden nykyisiä mielipiteitä abortista, identiteettiasioista ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksista. Siellä arvon kristilliset kansanedustajat kertoivat kuinka naisen pitäessä oman sukunimen se on osoitus jostain vihasta ja nyrkit pystyssä kamppailussa luonnollista järjestystä vastaan, rikkoo "yhteyden" eikä naisen identiteetillä ja tasa-arvolla ole mitään sen kanssa tekemistä. Lapset alkoholisoituvat ja maaseutu autioituu ja porukat ajattelee vain pornoa ja avioliitot rikkoutuvat. :D Kaikki vain tulee sukunimilain myötä? Ihan samat argumenttivirheet siellä vilisee kuin nykyäänkin. Vedotaan kuinka juuri LAPSET kärsivät. Aina ja kaikessa, missä naisille on haluttu jotain oikeuksia, vedotaan siihen kuinka lapset kärsii siitä, avioliiton ja vanhempien suhteen laadulla ei katsota olevan mitään merkitystä, ainoastaan jollain juridisilla oikeuksilla tai oikeutettomuuksilla. Ihan kuin nyt puhutaan seksuaalivähemmistöistä. Vaikka mikään ei tue sitä väitettä, että sateenkaariperheissä voitaisiin mitenkään sen huonommin kuin muissakaan perheissä.

Mutta näistä OT -aiheista voidaan jatkaa muissa keskustelupaikoissa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettäsellasta

      Mitähän tosiaan tämäkin taas liittyi koko aiheeseen.

      "Vedotaan kuinka juuri LAPSET kärsivät."

      Niinhän suosijatkin vetoaa oikeutellessaan niiden tappamista, kuinka "ei-toivotun" lapsen elämä tulisi muka olemaan yhtä kärsimystä.. Voidaan kysyä myös, kuka siitä haluaa tehdä sellaista.

      "Vaikka mikään ei tue sitä väitettä, että sateenkaariperheissä voitaisiin mitenkään sen huonommin kuin muissakaan perheissä."

      Ja kun saadaan päinvastaisia tuloksia, niistä ei saa hiiskua missään sanallakaan, koska silloin leimautuu "suvaitsemattomaksi ihmisvihaajaksi" jne.

      • "Ja kun saadaan päinvastaisia tuloksia, niistä ei saa hiiskua missään sanallakaan, koska silloin leimautuu "suvaitsemattomaksi ihmisvihaajaksi" jne."

        No koitas tuoda tänne sitten niitä päinvastaisia tuloksia.

        Kyllähän lapset kärsivät oikeasti, ja lapsia otetaan huostaan kaltoinkohtelevilta vanhemmilta, mutta he on kylläkin ihan heteronormatiivista perheistä. Jos vähääkään saataisiin sellaista tutkimustulosta, että sateenkaariperheissä voidaan huonommin, niin sitähän tietty käytettäisiin tässä seksuaali-identiteettikeskustelussa lyömäaseena ja argumenttina. Pitäisikö heterovanhemmuus kieltää siis seksuaalisen suuntautuneisuuden perusteella, koska näissä perheissä voidaan niin paljon huonommin?


    • A.Aivo

      Ihan osuva nimitys "fundamentalisto" eli fundamentalistinen oikeisto? Meillä sitä taitaa edustaa vain KD ja muutama Persu ja Sinivalkoinen vai mitä näitä on, näitä yhdenasian puolueita. Kaikissa puolueissa oli ehdokkaina rikollisia. Persuissa eniten? Ainoa puolue missä ei ollut, on feministipuolue. Mitkä puolueet muuten kannattaa aborttioikeutta? Ja mitkä vastaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8509
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6722
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      88
      3753
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3097
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3029
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2999
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2959
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2536
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe