Kirkosta eroaminen

Sissos___

Olethan tietoinen siitä että kirkosta eroamien käy erittäin helposti netissä. Normaali työtätekevä ihminen säästää joka vuosi reilun 500€ kun lopettaa seurakuntien rahoittamisen. Jos laskee työuran mittaisen ajanjakson niin summa nousee erittäin merkittäväksi, etenkin jos rahat käyttää tuottavasti. Varsinkin täällä "lahkolaisten" alueella on ihan viisasta jättää heidän varainhankinta kolehdin varaan.

34

1199

    Vastaukset 34

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja_höpö_höpö

      Kata ittelles vaan.

      • Sissos___

        No minkä tosiasioille voi.. 40 vuotta 50€/klo ja jos sijoittamisesta ymmärtää mitään (7% tuotto-odotus) summa on 132000€ . Kallista lystiä


      • Anonyymi

        2222222222222222222


    • mummeli77

      Harvemmallpa se tulo näillä korkeuksilla on noin kova, et yli 500 menee kirkollisveroon, häh?

      • Sissos___

        Menee jos käy normaaleissa töissä oikealla paikalla. Toki voi paikallisen hirsimökkitehtaan rengeillä eri juttu. Keskimäärin kuitenkin, toiset hieman enemmän ja toiset vähemmän.


      • Revisiitä

        Jos tienaat 3000€/kk niin kirkollisveroa menee Pudasjärvellä 455,10€/vuosi.


      • Revisiitä
        Revisiitä kirjoitti:

        Jos tienaat 3000€/kk niin kirkollisveroa menee Pudasjärvellä 455,10€/vuosi.

        Jos olet kirjoilla Oulussa niin vero on 394,42€/vuosi.


    • Tuli_mieleen

      Ne säästyneet eurot kannattaa panna pussiin ja ottaa illalla sänkyyn mukaan, niitä voi silitellä ja hyväillä, panna tyynyn alle yöksi ja ottaa taas aamulla ensimmäiseksi esille. Suurempaa onnea ei ahnaalla voi ollakaan. Ja kaiken menettäneelle diakonian asiakkaalle voi näyttää pitkää nenää, lällänlällän lieru, köyhältä pääsi pieru, mistäs eväistä se sellaisenkin sai aikaan. Ai niin , melkein unohtui, kirkkoon liittyminen käy erittäin helposti netissä.

    • Sissos___

      Hyväntekeväisyyteen voi lahjoittaa osan säästyneistä rahoista. Pienikin lahjoitus on tehokkaampi apu kuin seurakunnan suojatyöpaikkojen rahoittaminen.

      Toki voi olla katkera paikka jos joku mummo laskee mitä kirkon jäsenyys on maksanut: 40 vuotta työelämässä noin 60 - 70 000€ jos normaalit tulot.

      • Eikatkeramummo

        Siinäpä varsinainen nero, oikea matematiikan ihmelapsi.
        Palkka 3000€/kk, kirkollisvero Pudasjärvellä 455€/vuosi.
        Jos palkka olisi ollut 40 vuotta 3000€/kk (mikä ei tietenkään voi pitää paikkaansa) niin kirkollisveroja olisi maksettu 40 vuodessa yhteensä noin 18 000 euroa. Kun ottaa huomioon palkkakehityksen 40 vuoden aikana, niin mummo olisi maksanut kirkollisveroja yhteensä noin 6000-8000 euroa. Persuilla on tuo järjenjuoksu hidasta.


    • Sissos___

      Siinäpä se juuri ongelma onkin. Osa ihmisistä ei ymmärrä rahan (ja sen arvon) päälle yhtään mitään. Se 1.5% brutto palkasta on sitä arvokkaampi mitä pienemmästä palkasta se lasketaan. Jos pienituloinen laskee asumismenot ym. pakolliset kulut kuten ruuan jälkeen käteen tulevan osuuden on siitä pienestä kirkollisveron osuudesta tullut helposti 30%.
      Siinä juurikin se ero miksi joku kituuttaa eläkkeellä pienillä rahoilla kun ei ymmärrä työuran aikana pitää puoliaan.
      Ei kannata olla sinisilmäinen, eikä sotkea politiikkaa näihin henkilökohtaisiin raha-asioihin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Islamin uskosta erotaan henkensä kaupalla. Kannattikohan sellaisen edessä olla edellisen hallituksen rähmällään kun siitä syystä ote vallan kahvaan lipesi ?

    • Olen kirkosta eronnut 15 vuotta sitten,kun aikanaan palkan korotukset meni nolla linjaa. Kirkkoherran virastossa sanoin nyt ainakin tulee palkan korotus mulle,ihmettelivät päätöstä. Tuumasin vain että pakko joku ratkaisu tehdä kun suomessa tähän menty

    • Anonyymi

      Ja rahalla kun ei pääse taivaaseen.
      Hautaustoimen maksaa kirkolle valtio.
      Hyväntekeväisyyttähän ja vapaaehtoistahan on kirkollisveron maksu.
      Ja osa kirkollisverosta menee kallispalkkaisten piispojen ylläpitoon. Kunpa kaikki maksetut kirkollisverot tulisi omaan seurakuntaan.

    • Anonyymi

      Itsehän sitä pitää hautauksista sun muista maksaa joka tapauksessa,maksoi sit kirkollisveroa tai ei.

    • Anonyymi

      Minä olen kuulunut kirkkoon aina. Olen ajatellut että se tekee hyväntekeväisyystyötä.
      Pudasjärvellä apua on ollut ainakin vanhuksille ja nuorille. Nyt olen pohtinut, mistä oikeastaan maksan. Maksan kiinteistöistä ja maaomistuksista, palkat monille ihmisille. Kirkossa en käy kuin korkeintaan kerran vuodessa, pyhäinpäivänä ehkä.
      Tulee siinä kirkossakäynnille hintaa.

    • Anonyymi

      Kun eroot kirkosta niin sulle jää rahaa yli 1000 euroo vuodessa minkä voit käyttää lomaasi .

    • Anonyymi

      "Itsehän sitä pitää hautauksista sun muista maksaa joka tapauksessa,maksoi sit kirkollisveroa tai ei."

      Niin pitää , vaikka valtio maksaa seurakunnalle hautaustoimen hoidosta erikseen. Hautaustoimeen ei käytetä kirkollisveroa . Samoin valtio maksaa rekisterin pitämisestä ja valtio on antanut virallisen vihkioikeuden seurakunnalle . joten seurakunnilla on oikeus vihkiä ja rekisteröidä avioliitto jolloin tähän avioliittoon sovelletaan suomen valtion avioliitto lakia.
      Jeesuksen aikaan avioliitot käytiin rekisteöimässä jossakin virallisiksi, mutta joku uskovainen kävi siunaamaassa erikseen avioliiton. Nyt kirkko sekä rekistetöi että siunaa avioliiton.
      Kasteessahan lapsi liitetään seurakuntaan eli tulevaksi kirkollisveron maksajaksi jotta piispoille turvataan hyvä taloudellinen luksus elämä.
      Toki se mikä osuus seurakunalle tulee kirkollisverosta osan se käyttää nuorten, lasten, vähävaraisten ja vanhusten hyvinvointiin. Mutta minkä verran?

    • Anonyymi

      Ev. lut. kirkko on kyllä niin paljon pahuuden vallassa, että en ihmettele kirkosta eroamisia. Ortodokseilla on kovempi kirkollisvero mutta hyvästä kannattaa maksaa?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pudasjärven seurakunta tekee arvokasta työtä vähäosaisten eteen, myös niiden jotka eivät kuulu mihinkään uskon ryhmittymään. Minä mielelläni kannan näin kirkollisverolla korteni kekoon , tiedän varmasti että "lahjoitukseni" menee pudasjärven hätää kärsiville ja seurakunnan palkanmaksuun mm diakoniatyöhön jotka ammatikseen auttavat kaikkia ihmisiä. Lähimmäisen rakkaus on kantava voima. Itse en ole kirkonpalveluja käyttänyt vuosiin, mutta seurakunnan palveluihin kuuluu niin paljon muutakin, eikä se ainakaan minun kohdalla ole toimiva mittari. Harvoin otan osaa avustuksiin tai lahjoituksiin.

      Tiedän, että tähänkin kommentointiin tulee sata nurisevaa ja asiatonta vastausta. Niin tyypillistä pudasjärviläisyyttä. Kateus, itsekeskeisyys ja omien tarpeiden etusija ja asiaton käytös on jostain syystä pinttynyt pitäjään.

      • Anonyymi

        Erosin kirkosta, kun " kirkko " alkoi suojelemaan laittomasti maassa piilottelevia muukalaisia.


    • Anonyymi

      Olen koko elämäni ajan maksanut kirkollisveroa se on iso summa hyväntekeväisyyteen.
      Nyt olen miettinyt noiden roposten käyttöä, kun on todella pieni eläke ja rahat ei tahdo riittää perus normaaliin elämiseen. Sitten kun haluaisi avustaa/muistaa lapsiemme perheitä. Heidän lasten harrastukset maksaa tänäpäivänä aika paljon, ainakin isommissa kaupungeissa.
      Mietinkin että taidan tuon roposen mikä eläkkeestäni menee kirkollisveroon, antaa lasten lapsiemme harrastuksiin.

    • Anonyymi

      Yllättävän asiallista keskustelua huomioonottaen aiheen. Jokainen tekee päätökset itsenäisesti ( paitsi lapset jotka automaattisesti kastetaan kirkon jäseniksi ja tuleviksi veronmaksajiksi). Hyväntekeväisyyttä voi harrastaa ilman kirkon jäsenyyttä kuten on jo mainittu. Kirkolla on järkyttävän suuri kiinteistö omaisuus takanaan, hakkaamattomia metsiä joista voisi välillä ottaa työssäkäyvien lompakkojen sijaan.
      Suurin syy kirkosta eroamiseeni on kirkon piirissä toimivien moraali. Heillä tuntuu olevan oikeus tuomita toisia ihmisiä mielensä mukaan, luulevat uskonsa oikeuttavan jumalana leikkimiseen. Isoja rikoksia sovitellaan anteeksiannolla mikä ei " meikäläisen" moraali hyväksy.
      Aikansa kutakin, toivon että ihmisien silmät avautuvat ja keksivät jotakin järkevää humpuukin sijaan. Samalla nähdään kuinka pyyteettömiä kirkon piirissä olevat ovat kun hillotolppa alkaa ehtyä, siinä löytyy leipäpapit joukosta.
      Ilmainen raha aiheuttaa aina ongelmia ja tehottomuutta, helpotetaan kirkkoa tekemään järkeviä päätöksiä. Eroakirkosta.fi tai maistraatin sivulle ja homma etenee.

    • Anonyymi

      Aloituspostaaja on hieno ihminen ja tekee jumalan työtä. Kenenkään ei pitäisi kuulua tähän Saatanan valtaamaan järjestöön, jossa papit koskettelevat alttaripoikia ja sekavat tätipapit riehuvat rikollisten maahanmuuttajien tukena(Marjaana).

      Erotkaa kirkosta ja tulkaa oikean Jumalan siipien alle!

    • Anonyymi

      Nykyinen arkkipiispa Luoma palautti kirkon oikealle tielle. Taidan liittyä takaisin kirkkoon.

    • Anonyymi

      Ei yksi hyvä omena koko satoa pelasta.

    • Anonyymi

      Alkoi seurakunta mymään kiinteistöjään, vaikka huonolla pidolla nuo lienee olleet.
      Muistakaahan käyttää eroakirkosta palvelua niin teette elämänne helpoimman tienestin, ja sitä riittää loppuelämäksi. Toki ainahan voi palata jos tuntuu että haluaa liittyä takaisin

    • Anonyymi

      Valtio lopettaa kirkkojen tukemisen Syökööt papit vielä piikkiin kun pystyy

      ÄKKIÄ EROO KIRKOSTA VOI KAMALAA

    • Anonyymi

      Tervetuloa kirkkoon sitten kun ne koronaviruksen jälkeen taas saadaan auki. Televisiossahan sen messun toki näkee nytkin.

    • Anonyymi

      siinäsitä on lahkolaiset rehelliset uskoivaiset yrittäjän vie urakat ja juonii työpaikat ja varmaa siivun nykäsevät näistä verotuloistakin omien kappeleiden ylläpitoon.

    • Anonyymi

      Lukusuositus:Kai Sadinmaa Kymmenen käskyä kirkolle 👍 Kirjassa asiaa suoraan sisäpiirissä.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1138
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1084
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      963
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      67
      943
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      890
    6. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      857
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      129
      828
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      761
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      718
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      642
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      630
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      620
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      589
    Aihe