Pakokaasusuodatin

Viimeistäviedään

Uusi Ford Focus vuoden auto 2019 vai vuoden kesäauto?Meillä on Focus 1.0 ecoboost moottorilla ja auto otettiin käyttöön 12/2018.Joulukuun alussa sillä oli ajettu 650km kun se alkoi herjata mittaristoon "pakokaasusuodatin ylärajalla"ja samalla antaa voimakkaan äänimerkin.Kyseinen kiusallinen ominaisuus kerrottiin ohjekirjassa olevan merkki siitä että autolla pitää ajaa kunnes valo sammuu.Sitä ohjetta noudatin mutta ilmiö alkoi toistua päivittäin tapahtuvaksi kun ulkolämpötila oli pakkasen puolella.Käännyin merkkihuollon puoleen jossa alettiin antaa ajo-opetusta auton käyttäjälle sillä saattoi kuulemma olla että emme osaa ajaa sillä oikein.Autolla piti kuulemma ajaa vaihtelevaa ajoa,käyttää erilaisia vaihteita,ajaa erilaisilla teillä.moottorijarrutuksia,pidempiä matkoja yms.Meillä ajetaan pääosin 15km matkaa jossa on paikallistietä ja moottoritietä,vuodessa 20tkm.HALOO on tullut ajettua autolla lähes 30 vuotta ja sitten kuulenkin että vika on ehkä minussa eikä Focuksessa.Fordilla olen ajanut 28vuotta ja tähän mennessä on osattu ajaa niillä.Lähestyin maahantuojaa samalla murheella ja taas samaa ajo-opetusta jne.sekä vedotaan herjan ja merkkiäänen olevan vain "informatiivinen tapahtuma".Lopulta myönnettiin tämän esiintyvän "kylmissä maissa"eikä tätä tapahdu esim,keski-euroopassa ja tehdas tutkii asiaa.Autoa ei edes otettu tutkittavaksi merkkihuoltoon ennenkuin moottorin "oikea häiriövalo" syttyi hetkellisesti kyseisen vaivan takia.Korjaamo käynnin jälkeen taas meni 700km ennenkuin vanhat kuviot palasivat,kerrottiin että on tulossa tehtaalta päivitys ongelman korjaamiseksi mutta mitään ei näytä tapahtuvan,5kk jo kulunut ekasta ilmentymisestä.Ainoa tapahtuma on se että kelit ovat lämmenneet plussan puolelle ja herja pysyy tällä hetkellä pois,mutta entäpä syksyn saapuessa-Kumpi ehtii ensin tehtaan päivitys vai kylmät kelit?

6

6011

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skodal

      Venäjällä laittavat pillit pussiin ja sitä rataa, mahtaa olla sekunda yksilö?

    • Ykkösfocuksenom

      Ei vika vaan ominaisuus. Kyllä se päivitys tulee ennemmin tai myöhemmin. Todennäköisesti myöhemmin.

      • huoltoon

        Se päivitys on jo tullut, kysy huollosta. Oma Focukseni ilmoitteli etenkin pakkasilla vähän väliä samalla tavalla nokisuodattimen täyttymisestä. Päivitytin ohjelmiston, jonka jälkeen ei ainakaan vielä ole mitään hälyjä tullut.
        Samalla päivitettiin Webaston käytön aiheuttama turha ilmoitus jäähd.nesteen kuvitellusta ylikuumenemisesta.


      • Ykkösfocuksenom
        huoltoon kirjoitti:

        Se päivitys on jo tullut, kysy huollosta. Oma Focukseni ilmoitteli etenkin pakkasilla vähän väliä samalla tavalla nokisuodattimen täyttymisestä. Päivitytin ohjelmiston, jonka jälkeen ei ainakaan vielä ole mitään hälyjä tullut.
        Samalla päivitettiin Webaston käytön aiheuttama turha ilmoitus jäähd.nesteen kuvitellusta ylikuumenemisesta.

        Sulla diesel?


    • Fordisti

      500 km ajettu Focus 1.0 ecoboost niin tuli näyttöön ilmoitus viedä auto huoltoon, koska turvapuhelinyhteys ei toimi. Alustettiin ja ajettiin ohjelma uudelleen. On ollut myös Fordpass -sovelluksessa erinäisiä epämääräisyyttä. Auto näyttää usein olevan Berliinissä, vaikka se on Tampereella. Kun räplää niin jossain vaiheessa rupee näyttämään oikein vähän aikaa.

    • Fordisti

      ..// hieno auto muuten ja kiva ajaa. Varmaan päivityksellä saadaan ajan myöten nämä pienet epämääräisyydet korjattua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe