Minua harmittaa miten vegaaneitten keskustelu pyörii paljolti epäterveellisissä ravintoaineissa. Rasvaisissa mättöannoksissa , erilaisissa sokerilla kyllästetyissä herkuissa ja ylipäätään ravintoarvoiltaan heikoilta syötäviltä
Ei tarvitse kuin jonkun aikaa opettaa itseään terveellisiin makuihin. Ilamn ylimääräisiä kaloreita rasvan ja sokerin muodossa.
Raikkaita salaatteja , maistuvia keittoja ja kastikkeita ( härkis ym.) raaka- ainneet.
Makean ja suklaan nälkään kuppi kaakaota soija tai kauramaidolla voileipä vaikkapa avocadolla ja kurkulla tmv.
Tuntuu monasti kuin vegaanit olisivat samaa suruunsa syövää poppoota niin kuin suomalaisista paljon on.
Itse en onneksi kuulu heihin. Syön terveellistä kasvisruokaa liki vegaani olen, mutta en tiukkapipo. Olo on paljon parempi kuin silloin kun ” joutuu” kohteliaisuus syistä herkuttelemaan makeaa ja suht rasvaista suuhunpantavaa. Vielä päälle joku kaloripitoinen paukku. No huh, mutta pitkä lenkki ja kunnon unet pelastaa❗️
Miksi olen saanut kuvan, etteivät vegaanit välitä terveydestään?
Vegaani ja terveys
2
128
Vastaukset
- KiitosEttäLuitTämän
Markkinatalous Suomessa ja Euroopassa niinkuin monissa muissakin maissa saa ihmisen ajattelemaan asioita kriittisesti.
Tosiasiassa kasvisruokavalio ei ole oikeesti sen terveellisempi kuin sekaruokavalio. Pidetäänpä mielessä niin kasveihin ja multaan lisättävät kasvi- ja rikkaruohomyrkyt ovat syöpää aiheuttavia. Pidetäänpä myöskin mielessä niin kasvikset tuodaan niinkuin monet hedelmät kaukomaista ja osa EU:n alueelta vieläpä rahtikoneilla ja suurilla laivoilla. Aasiasta saadaan niinkuin Etelä- Amerikasta suurin osa hedelmistä ja kasviksista. Ja nyt on niinkin, että Aasiassa, Kiinassa ja Etelä-Amerikassa käytetään vahvoja myrkkyjä, jopa sellaisia ihan tavanomaisesti, jotka ovat EU- alueella kiellettyjä. Tulee mieleen tuo suosittu riisi ja riisivalmisteet samoin kuin maissi ja maissivalmisteet.
Myöskin jostain syystä nämä vihannekset, hedelmät, kasvikset siis maksavat niin paljon ettei kaikilla ole edes rahaa käyttää niitä ruokavaliossaan.
Miksi sitten punainen liha ja nyt jo muutkin lihatuotteet ovat vaaraksi terveydelle????? Siksi, koska karja on se sitten mikä karja tahansa, käytetään eläinlääkärillä, lääkitään, kasvatetaan hormoneilla ja niin edelleen. Lihasta kuin lihasta nämä antibioottimäärät, hormonit ja muut lääkkeet siirtyvät ihmiseen. Tämä on kiistaton tosiasia niinkuin on kiistaton tosiasia sekin, että kasvimyrkyt siirtyvät ihmiseen kasvisruuan kautta ja kasviksia syötäessä.
Myöskin on muistettava niin liha- kuin kasvistuotteetkin värjätään ( jotkin niistä ja tänäpäivänä kaupallisuuden kukoistaessa yhä enemmän. ) Osa elintarvikeväreistä on kasvisperäisiä, joten nekin suurelta osin sisältävät myrkkyä. Elintarviketeollisuus käyttää myöskin EU:n alueella erilaista kemiaa sitkoisuuden, säilyvyyden ynnä muiden ominaisuuksien parantamiseen. Puhutaan elintarvikekemiasta.
Aloittajan kirjoitus painottui epäterveelliseen näkemykseen kasvisruuista. Mistä se johtuu, niin sokeria ynnä muita turhia käytetään valmisruuissa mm. siirappia, jossa on todella paljon Jouleja. Maksalaatikkoonkin ( sekaruokaa syöville ) lisätään siirappia ja sokeria. Kaikki vaan myynnin takia. Amerikoissa on todella paljon värjättyä elintarvikkeita ja niin tuo trendi on tullut jo EU: an alueelle myöskin. Taitaa olla jo läpilyöty koko maaimassa. Syöpäsairaudet ovat lisääntyneet samaa tahtia markkinatalouden myötä. Samoin lääketeollisuus kukoistaa ja suurimmat tehtaathan ovat tuolla Amerikan mantereella .
Niin väärä hormonipitoisuus kuin myrkkypitoisuuskin ihmisessä aiheuttaa syöpää. Ja myöskin ilman saastepitoisuudet autoilun lisääntyessä ja kuusikaistaisten valtaväylien ollessa ruuhka-aikaan monien kilometrien täydeltä tupruttelevia autoja saa aikaan hengitysilman saastumisen. Keuhkoista sitten ne saastat siirtyvät verenkiertoon ja homma on valmis.
Missä ovat ne vihreät luontoa ajattelevat ihmiset, jotka eivät välitä oikeasti yhtikäs mistään, ajavat vain omia etujaan ja antavat tuhon maapallolla lisääntyä. Mitkään maksut eivät tätä asiaa paranna eivätkä pelasta maapalloa. Ainoa mikä tekisi hyvää, olisi bensahanojen kiinnilaitto maapallolla ja autojen romuttaminen litteiksi. Kaikkien suurten asfalttipeltojen muuttaminen metsiksi ja omavaraistalouden pelloiksi olisi parasta ihmiselle itselleen ja ihmisen terveydelle. Yhtä asiaa en tuo tässä esille, jokainen voi miettiä lisää itse sellaisia tekijöitä, jotka parantaisivat ihmisen terveyttä ja toisivat paremman elinympäristön.
Lopuksi: yli 150 kiloisten ihmisten lukumäärä on lisääntynyt niissä maissa, joissa sallitaan hormonilihan myyminen. Amerikoissa hormonikarjaa aloitettiin kasvattaa jo aikaa sitten ja se näkyy katukuvassa. Koska EU haluaa matkia Amerikkaa, on täälläkin jo hormoneilla kasvatettuja jättikokoisia nautoja ja muuta elikkoa.
Kiitos, että jaksoit lukea tämän tekstin. Toivottavasti sait jotain ajateltavaa. Kiitos ! Mielenkiinnolla luin ja luen varmasti vielä toistamiseen.
Tiedostan kyllä ettei terveellistä ruokaa enää ole saatavissa. Kaikessa on jotain myrkkyä, saastetta ym . ja lisäksi turhia jouleja/ kaloreita.
Bensahanojen kiinni laittaminen ja autojen lyttääminen onnistuu toivottavasti jonain ylikulutuspäivänä. Tänään se ei onnistu.
Luontaiset tuholaiset ollaan aika pitkälle hävitetty sukupuuttoon myrkyillä.
Lopputuloksena itsemme.
Näin ylikulutuspäivänä voisimme miettiä mitä jokainen omalla kohdallaan voisi tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772509Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001344- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi921155- 441022
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67927Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787