Esperi Caren hoivakoti lopettaa toimintansa Säkylässä

vanhustenhoito

Alasatakunta: Esperi Caren hoivakoti kiinni Säkylässä

Lehden tietojen mukaan hoivakoti Välskärissä ei ole ollut riittävästi asiakkaita.

Säkylä 4.4.2019 klo 12:43

Hoivakoti Välskärin toiminta loppuu Säkylässä, kertoo sanomalehti Alasatakunta.

Lehden mukaan vuonna 2016 avatussa hoivakodissa ei ole ollut riittävästi asukkaita. Paikkoja hoivakodissa on 32, mutta asukkaita on tällä hetkellä vain kymmenkunta.

Säkylän kunta on järjestänyt Välskärin asukkaille uudet hoivapaikat.

Esperi Care kertoo suunnittelevansa hoivakodin tiloihin muuta toimintaa. Henkilöstölle tarjotaan töitä Esperin muista yksiköistä.

4

244

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hoivakodit ja mitä tällä tarkoitetaan kulloinkin. Pienet hoivakodeilla usein onkin tärkeätä ovatko hoidettavat vaikeasti liikuntakykyisiä ja vaatiiko päivittäin laajaakin hoivaa. Kuten, lääkitykset, aamu ja iltaperus vaatetuksen, purkamisen, sekä avustamiset ruokailussa ja riittävät pesemiset. Hoivakodin tulisi tarkoin tiedoittaan, että minkä kuntoisia juuri haluavat hoivakotiin. Eräät ovat täysin liikuntakykyisiä, mutta haluavat asunnon ja täydelliset palvelut, mutta eivät halua mennä sellaiseen hoivakotiin, jossa olisi juuri ensiksi mainittuja, sekä heihin yhteydet olisivat vaikeat heidän kunnon piristymisen johdosta. Useat haluavat hoivakotiin, jossa ovat juuri sellaiset, että tarvitsevat päivittäistä valvontaa ja lääkityksen ja terveydenpalvelujen pysyvän toiminnassa, sekä apua tarvittaessa. Useat haluavat juuri sellaiseen hoivakotiin, missä on vaikka 200 henkilöä hoivattavana, mutta vielä liikunnallisesti toiminnallisia. He käyvät yhdessä toisten kanssa aamukahvilla ,ruokailussa, siellä tulee olla ravintola jossa saa vaikka konjakkipaukun ja valvottuna vain hillitysti alkoholia. Myös tulee olla tanssit, vaikka keskiviikkoisin ja lauantaisin, myös orkesteria kaivataan silloin tällöin. Useat nauttivat mainitusta vaativastaan elämästä ja tuntevat hoivatoiminnan toimivan tarvittaessa riittävästi. Juuri kertovat, että eivät iäkkäänä halua lähteä luhistumaan vuoteeseen, jossain huoneen kulmassa, mutta toimintaa täytyy olla. Eikä kiinnosta paikat, jossa on vain muutamia lähes vaikeasti hoidettavana. Julkisin varoin vaikeasti hoidettavien tulisi olla hoidettavana Terveyskeskuslinjalla, jotka eivät tulee toimeen ilman täyshoitoa. Merensininen Porista.

    • Anonyymi

      Taitaa tulla kokemäeltä ratamokodin porukka sinne

    • Anonyymi

      Harmi Espari Caren hoivakoti. Yleensä on on lähdettävä toiminnan laajentymisessa ja asiakkaisen saamisessa pitkälle linjalle, eikä niitä hoidettavia aina tuosta vaan saada. En ollenkaan arvostele yritystä, ehkä liian aikaisin haluaa lopettaa. Hyvin paljon olen tullut tietämään Käsivarren kuntayhtymän talouspäällikkönä ja entisenä Säkyläläisenä. Ollessani hyvin monissa johtoviroissa ja todennut monet aloittajat ja yrityksetkin, mutta usein liijan helposti siirrytään sivuun. Alan toiminnassa olen usein todennut, että valituksissa hoitopalveluista ovat juuri niitä, jotka tulisi ajoissa todeta ja jopa sairaiksi perättömisti valituksista. Monissa riita- asioissa olen myös toiminut oikeudenkäynneissä avustaja, nyt kylläkin ajan alas lakiasiaintoimistoani.

    • Anonyymi

      Hoivakotiin hoidettavaksi tuleva tulisi etukäteen tutkia tarkoin, minkä kuntoinen otetaan hoidettavaksi ja olisi vastuun ottajille tarvittavat tiedot etukäteen. Toiseksi voitaisiin hoito keskeyttää heti ja palautaa henkilö pois hoivakodista. jos hoidettava vaatii merittävästi suuremmat menot, ennakkoon väärin lääketieteellisen tiedon ilmoitettuna.
      Usein törmätään siihen, että hoidettavasta salataantietoja lääketieteelliaseen vetoen, että salataan merkittäviä tietoja, miten osataan hoitaa hoidettava. Merensininen .

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      32
      1648
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1311
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1261
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1094
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1055
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      949
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      92
      927
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      146
      765
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      732
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      697
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      624
    12. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      623
    13. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      619
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      608
    15. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      601
    16. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      599
    17. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      42
      597
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      587
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      576
    20. 46
      563
    Aihe