215/55/17 foresterille joka painaa 1580kg alta 6 sek 0-100km/h michelinin listalta tieto. Iso valmistaja joten eipä syytä epäillä vaikka pieneltä tuntuu lukemat.
Rengaspaine E 2 bar T 1,8 bar.
18
2839
Vastaukset
- tiedähäntä
Itse pidän lähellä 3 bar. Kulkee kevyemmin.
- 2barbetonikärryssä
2,6 bar
- Forforre
Kyllä on lipsahtanut ihan väärät tiedot.
Aikaisemmin sanottiin että kaikki alle 2 on alipainetta. Nykyisin raja taitaa olla kesällä 2.4 ja talvella 0-kelissä 2.7 - 1.8barjasillämennään
https://www.rengaspaine.fi/4x4-suv/subaru/forester/forester_ii/2.5_16v_230/2002_-_2007/tulos
Noin siellä lukee.- Forforre
Lukee mitä tahansa, mutta se on tuossa paljon liian vähän.
Muistan ajan kun tuollaisia paineita suositeltiin, mutta maailma ja autot on muuttuneet 40 vuodessa.
Noilla paineella tuhoa renkaasi, mutta omasihan ne kai on... - subman-
Nuo paineet oli tyypillisiä vanhoille korkeaprofiilirenkaille. Nykyisillä matalaprofiilirenkailla on oltava korkeammat paineet jo pienemmän ilmatilavuudenkin takia.
- Alipainerenkaat
subman- kirjoitti:
Nuo paineet oli tyypillisiä vanhoille korkeaprofiilirenkaille. Nykyisillä matalaprofiilirenkailla on oltava korkeammat paineet jo pienemmän ilmatilavuudenkin takia.
215/55/17 ei niin muinainen ole kuitenkaan. Onhan paljonkin korkeampia uusissa autoissa. Kurkkaappa michelin paine taulukkoa. Suositus paine on kyllä turhan matala mielestäni. Itellä enemmän. Ajatekaapa että sen on michelin laittanut koko maapallon tietoon ja ohjeeksi. Forforre nimimerkki ,älä minua syytä michelinin tiedosta ja oletan kyllä michelinin inssien olevan oikeammassa kuin forforre mielipide tuossa ylempänä. Kuten sanottu itsekkin ajan kovemmilla paineilla hieman. Tuskin renkaat tuhoutuu michelinin ohjeilla? Jos ohje on väärä niin michelin tehdas olis tuhoutunut varmaankin jo korvausvaatimuksiin jos se autoihin ilmoittaisi väärät paineet. on se vähän 1,8 bar vähän mutta mönkijässä on 0,35 bar ja isojakin puukuormia känytään pitkin maita ja mantuja puhumattakaan kun jotku laskee paineen vielä alemmaksikin. No se ei liity subarun paineisiin.
- Anonyymi
subman- kirjoitti:
Nuo paineet oli tyypillisiä vanhoille korkeaprofiilirenkaille. Nykyisillä matalaprofiilirenkailla on oltava korkeammat paineet jo pienemmän ilmatilavuudenkin takia.
Paine tiedot ovat juuri tuon rengaskoon ja auto merkin ja mallin mukaiset.
- Forforre
Poistumassa Forester mallissa vaihtoehtona 225-60-17 renkaat, ja niihinkin suositellaan muistaakseni 2.3 - 2.4
Eivät siis sen matalammat kuin aloittavan vanhemmassa autossa.
Perinteisesti monet japsivalmistajat ovat ilmoittaneet aika matalat painesuositukset.
Liian matalat paineet vaikuttaa auton käsiteltävyyteen yllättävän paljon. - Anonyymi
Michelin ei siis tiedä renkaista mitään!
- Anonyymi
Riippuu varmaankin kuinka vanhoja taulukoita lukee.
Eikö auton ohjekirja kerro mitä valmistaja suosittelee, usein auton ovipilarista tai muualta löytyy tarra jossa painesuositus löytyy ja aina kannattaa käyttää sitä täyden lastin ja ison nopeuden paineita, niin renkaat kuluvat tasaisesti. - Anonyymi
Ainakin tietää miten saavat renkaita myytyä paljon enemmän.
Alopaineella ajettaessa renkaat kuluu puolta nopeammin.
Itse käytin Outbakissa 225-65-17 renkaissa kesällä 2.4 ja talvella 2.6
Eikä olleet liian kovat.
- Anonyymi
Aia saman painoinen xs foresteri 226-60-17 ja 2,4 bar on ja pysyy siinä. Samoin lukee jotain 2.0-2.1 bar tarralapussa tankissa mutta olenkin viisaampi kuin koko japanin subarun insinöörit ja 2,4bar. Mitä tapahtuu? ylipaineien forester.
- Anonyymi
Aia aivan
- Anonyymi
Subarun Boxer tekniikka on 60 luvulta. Sama pätee muotoiluun ja varmaan rengaspaineisiinkin.
- Anonyymi
Sama tarina toimii muuten kaikkiin muihinkin autoihin mutta tesla on uudempi.
- Anonyymi
On se vanhempaa ja hemmetin hyvä kone. Saa käyttä ihan miten tahtoo rajoitinta vasten ja tyhjäkäynti niin hyvin ja värinättömästi tulee voimaa mörinällä mitä nyt turbo vaimentaa. 2.4 baaria on paineet kesät talvet. Pakkasilla tarkistan paineet ja kesällä aamusella kun tarkistan.
Oikein harmittaa kun kevät tuli niin ei saa iloa vajakki vetoisten pyristelyitä seuratessa . Onneki on sen verran älyä että ei koske vajakki vetoisiin. Solterra lienee seuraavksi ostolistalla ns 1 autoksi ja tämä jää "paranneltavaksi"
- Anonyymi
2,4bar ja ei ongelmia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988