Rengaspaine E 2 bar T 1,8 bar.

2barbetonikärryssä

215/55/17 foresterille joka painaa 1580kg alta 6 sek 0-100km/h michelinin listalta tieto. Iso valmistaja joten eipä syytä epäillä vaikka pieneltä tuntuu lukemat.

18

2599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedähäntä

      Itse pidän lähellä 3 bar. Kulkee kevyemmin.

    • 2barbetonikärryssä

      2,6 bar

    • Forforre

      Kyllä on lipsahtanut ihan väärät tiedot.
      Aikaisemmin sanottiin että kaikki alle 2 on alipainetta. Nykyisin raja taitaa olla kesällä 2.4 ja talvella 0-kelissä 2.7

      • Forforre

        Lukee mitä tahansa, mutta se on tuossa paljon liian vähän.
        Muistan ajan kun tuollaisia paineita suositeltiin, mutta maailma ja autot on muuttuneet 40 vuodessa.
        Noilla paineella tuhoa renkaasi, mutta omasihan ne kai on...


      • subman-

        Nuo paineet oli tyypillisiä vanhoille korkeaprofiilirenkaille. Nykyisillä matalaprofiilirenkailla on oltava korkeammat paineet jo pienemmän ilmatilavuudenkin takia.


      • Alipainerenkaat
        subman- kirjoitti:

        Nuo paineet oli tyypillisiä vanhoille korkeaprofiilirenkaille. Nykyisillä matalaprofiilirenkailla on oltava korkeammat paineet jo pienemmän ilmatilavuudenkin takia.

        215/55/17 ei niin muinainen ole kuitenkaan. Onhan paljonkin korkeampia uusissa autoissa. Kurkkaappa michelin paine taulukkoa. Suositus paine on kyllä turhan matala mielestäni. Itellä enemmän. Ajatekaapa että sen on michelin laittanut koko maapallon tietoon ja ohjeeksi. Forforre nimimerkki ,älä minua syytä michelinin tiedosta ja oletan kyllä michelinin inssien olevan oikeammassa kuin forforre mielipide tuossa ylempänä. Kuten sanottu itsekkin ajan kovemmilla paineilla hieman. Tuskin renkaat tuhoutuu michelinin ohjeilla? Jos ohje on väärä niin michelin tehdas olis tuhoutunut varmaankin jo korvausvaatimuksiin jos se autoihin ilmoittaisi väärät paineet. on se vähän 1,8 bar vähän mutta mönkijässä on 0,35 bar ja isojakin puukuormia känytään pitkin maita ja mantuja puhumattakaan kun jotku laskee paineen vielä alemmaksikin. No se ei liity subarun paineisiin.


      • Anonyymi
        subman- kirjoitti:

        Nuo paineet oli tyypillisiä vanhoille korkeaprofiilirenkaille. Nykyisillä matalaprofiilirenkailla on oltava korkeammat paineet jo pienemmän ilmatilavuudenkin takia.

        Paine tiedot ovat juuri tuon rengaskoon ja auto merkin ja mallin mukaiset.


    • Forforre

      Poistumassa Forester mallissa vaihtoehtona 225-60-17 renkaat, ja niihinkin suositellaan muistaakseni 2.3 - 2.4
      Eivät siis sen matalammat kuin aloittavan vanhemmassa autossa.
      Perinteisesti monet japsivalmistajat ovat ilmoittaneet aika matalat painesuositukset.
      Liian matalat paineet vaikuttaa auton käsiteltävyyteen yllättävän paljon.

    • Anonyymi

      Michelin ei siis tiedä renkaista mitään!

      • Anonyymi

        Riippuu varmaankin kuinka vanhoja taulukoita lukee.
        Eikö auton ohjekirja kerro mitä valmistaja suosittelee, usein auton ovipilarista tai muualta löytyy tarra jossa painesuositus löytyy ja aina kannattaa käyttää sitä täyden lastin ja ison nopeuden paineita, niin renkaat kuluvat tasaisesti.


      • Anonyymi

        Ainakin tietää miten saavat renkaita myytyä paljon enemmän.
        Alopaineella ajettaessa renkaat kuluu puolta nopeammin.
        Itse käytin Outbakissa 225-65-17 renkaissa kesällä 2.4 ja talvella 2.6
        Eikä olleet liian kovat.


    • Anonyymi

      Aia saman painoinen xs foresteri 226-60-17 ja 2,4 bar on ja pysyy siinä. Samoin lukee jotain 2.0-2.1 bar tarralapussa tankissa mutta olenkin viisaampi kuin koko japanin subarun insinöörit ja 2,4bar. Mitä tapahtuu? ylipaineien forester.

      • Anonyymi

        Aia aivan


    • Anonyymi

      Subarun Boxer tekniikka on 60 luvulta. Sama pätee muotoiluun ja varmaan rengaspaineisiinkin.

      • Anonyymi

        Sama tarina toimii muuten kaikkiin muihinkin autoihin mutta tesla on uudempi.


      • Anonyymi

        On se vanhempaa ja hemmetin hyvä kone. Saa käyttä ihan miten tahtoo rajoitinta vasten ja tyhjäkäynti niin hyvin ja värinättömästi tulee voimaa mörinällä mitä nyt turbo vaimentaa. 2.4 baaria on paineet kesät talvet. Pakkasilla tarkistan paineet ja kesällä aamusella kun tarkistan.
        Oikein harmittaa kun kevät tuli niin ei saa iloa vajakki vetoisten pyristelyitä seuratessa . Onneki on sen verran älyä että ei koske vajakki vetoisiin. Solterra lienee seuraavksi ostolistalla ns 1 autoksi ja tämä jää "paranneltavaksi"


    • Anonyymi

      2,4bar ja ei ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      214
      2829
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      126
      2702
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1773
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1332
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1308
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      861
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe