Jos vuokralaisen asunnossa on parvekelasi -ongelma,
tuleeko hänen ilmoittaa asiasta vuokranantajalle, vaiko
kiinteistöhuoltoon, vaiko isännöitsijälle, jotta asiaan
saisi ratkaisun?
Parvekelasit
5
344
Vastaukset 5
- Anonyymi
Jos kaikissa talonyhtiön asunnoissa on parvekelasit niin silloin ne on 99% talonyhtiön asentamat, jolloin ilmoitus huoltoyhtiöön tai isännöitsijälle.
Jos vaan osassa asunnoista on lasit ne lienevät kyseisen osakkeen itse asentamat, jolloin vastuu niiden kunnosta kuuluu asunnon omistajalle.
Itselläni on sijoitus asunto jossa noin 15v vanhat parvelasit toimivat huonosti. Ne on joku edeltävistä omistajista asennuttanut. Tilasin niihin viime kesänä Lumonin huollon ja se maksoi n. 300e. Mielestäni vuokralainen ilmoittaa ongelmista aina vuokranantajalle. Kirjallisesti, jotta jää dokumentti.
Ainoastaan välitöntä korjausta vaativista asioista otetaan yhteys muualle.- Anonyymi
Hyvä on tietenkin ilmoittaa myös vuokranantajalle asunnossa olevista vijoista.
Mutta jos kyseessä on talonyhtiölle kuuluva asia, kuten hanan vuotaminen, on parempi että vuokralainen ilmoittaa asiasta huoltoyhtiöön, jolloin hän voi sopia ajankohdan jolloin asuntoon saa tulla, ja saako huoltoyhtiö käyttää yleisavainta. - Anonyymi
Lähtökohtaisesti ilmoitus aina ainakin vuokrantajalle. Jos on yksityinen vuokrantaja ja tavanomainen taloyhtiö, niin yhtiöllä ei ole velvollisuuksia vuokralaista kohtaan, vaan asiointi tapahtuu periaatteessa osakkeenomistajan kanssa. Käytännössä voi olla että vuokralainen voi hoitaa asioita suoraan isännöinnin tai huollon kanssa.
Ja siis neuvoin ilmoittamaan vuokranantajalle, koska esim parvekelaseista vuokralainen ei voi tietää kenelle niiden kunnossapito kuuluu.
Vuotavasta hanasta/vessapytystä tai että ovisummeri ei toimi niin huoltoyhtiö on oikea osoite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 72579
- 65575
- 47568
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522