Jos vuokralaisen asunnossa on parvekelasi -ongelma,
tuleeko hänen ilmoittaa asiasta vuokranantajalle, vaiko
kiinteistöhuoltoon, vaiko isännöitsijälle, jotta asiaan
saisi ratkaisun?
Parvekelasit
5
165
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kaikissa talonyhtiön asunnoissa on parvekelasit niin silloin ne on 99% talonyhtiön asentamat, jolloin ilmoitus huoltoyhtiöön tai isännöitsijälle.
Jos vaan osassa asunnoista on lasit ne lienevät kyseisen osakkeen itse asentamat, jolloin vastuu niiden kunnosta kuuluu asunnon omistajalle.
Itselläni on sijoitus asunto jossa noin 15v vanhat parvelasit toimivat huonosti. Ne on joku edeltävistä omistajista asennuttanut. Tilasin niihin viime kesänä Lumonin huollon ja se maksoi n. 300e. Mielestäni vuokralainen ilmoittaa ongelmista aina vuokranantajalle. Kirjallisesti, jotta jää dokumentti.
Ainoastaan välitöntä korjausta vaativista asioista otetaan yhteys muualle.- Anonyymi
Hyvä on tietenkin ilmoittaa myös vuokranantajalle asunnossa olevista vijoista.
Mutta jos kyseessä on talonyhtiölle kuuluva asia, kuten hanan vuotaminen, on parempi että vuokralainen ilmoittaa asiasta huoltoyhtiöön, jolloin hän voi sopia ajankohdan jolloin asuntoon saa tulla, ja saako huoltoyhtiö käyttää yleisavainta. - Anonyymi
Lähtökohtaisesti ilmoitus aina ainakin vuokrantajalle. Jos on yksityinen vuokrantaja ja tavanomainen taloyhtiö, niin yhtiöllä ei ole velvollisuuksia vuokralaista kohtaan, vaan asiointi tapahtuu periaatteessa osakkeenomistajan kanssa. Käytännössä voi olla että vuokralainen voi hoitaa asioita suoraan isännöinnin tai huollon kanssa.
Ja siis neuvoin ilmoittamaan vuokranantajalle, koska esim parvekelaseista vuokralainen ei voi tietää kenelle niiden kunnossapito kuuluu.
Vuotavasta hanasta/vessapytystä tai että ovisummeri ei toimi niin huoltoyhtiö on oikea osoite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017563
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075628- 835057
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 502855
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102374Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986