Siisti koira, parempi mieli

Meidän koissumme kävi tänään trimmissä ja vieläkin vaan hyrisen kun sitä katselen.
Sille itsellänsä muutos oli huikea. Pitkä turkki kintereisiin asti, oli tottunut siihen että sitä pitää ravistaa ja että se on myös kuuma sisälläkin, saatikka kun kelit lämpiää.

Vein sen heti pissalle kotiin tultua ja yritin olla nauramatta kun se ravisti ja ravisti. Ei ollut enää mitä ravistaa.

Koira on 1.6 vuotta vanha mutta eräs nisihminen rupesi huudahtelemaan että voi miten nätti pentu. Pennulla hän oikeasti tarkoitti pentua, siis pientä koiran pentua. Korjasin asian ja hän oli enemmän ihastuksissaan kun kuuli oikean iän.

Sitten kysymys mitä maksoi, niin kerroin että pesu, trimmaus ja kynnet 70,-. Oliko mielestäni kallis. Ei ollut, kyseessä on paikka josta meidän ajomatkamme kestää 15 minuuttia ruuhkasta riippuen. Helsingissä kun ollaan. Viime vuonna ajoimme Tikkurilaan, pesin itse ja se maksoi 58,-.
Eli kun laskee bensat ja muunkin ajankäytön niin jos emme voittanut niin ainakin tasan meni.
Trimmaaja oli erittäin miellyttävä mieshenkilö, nyt näki koissummekin ettei kaikia miehiä kannata kammota. Se oli myös oppireissu koirallemme.

0

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

        Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
        Maailman menoa
        262
        3208
      2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        74
        1274
      3. 66
        1193
      4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        180
        998
      5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

        "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
        Taivalkoski
        47
        906
      6. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        62
        899
      7. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        48
        824
      8. Mitä tekisit jos

        Aamulla vierestäni heräisit
        Ikävä
        47
        762
      9. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        40
        741
      10. Minkä alan

        Ihmisiä kaivattunne on🤔
        Ikävä
        39
        708
      Aihe