Neste MY diesel Kiassa

AVOK

Onkohan joku kokeillut Nesteen MY dieseliä Kiassa? Millaisia kokemuksia? Onko Kia ottanut kantaa siihen voiko kyseistä dieseliä käyttää eli vaikuttaako takuuseen?

6

1149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnKokemustaOn

      Kokemusta kyseisestä munkkirasvasta on vain paalausikäisessä Ceedissä:
      Käynnistyy paremmin pakkasessa ja pakokaasut haisevat vähän vähemmän kitkerältä.
      Nyt olen poltellut My Dieseliä viisi tankillista putkeen, eikä siitä mitään varsinaista pahaa sanottavaa ole, hintaerokin on melko pieni tavalliseen nähden, joten munkkirasvalla ajellaan jos maailma siitä pelastuu.
      Tämä litku on tietysti melkoista myrkkyä viherpipertäjille, koska auto ei tarvitse mitään eko-konversiota tätä käyttääkseen. Mutta kova hinku olisi Diesel autot kieltää, kun ne kuitenkin pystyvät käyttämään myös fossiilista polttoainetta. No tietysti voi olla että munkin, ranskalaisten perunoiden ja kinkkujen paistamista pitäisi lisätä kansanterveydellisesti vaaralliselle tasolle asti jos kaikkia diesel autoilijoita varten pitäisi saada tarpeeksi näitä dieseliksi jalostettavia elintarvikejäteöljyjä.

    • MersuKing
    • Valmet.Rio
    • Anonyymi

      Puoli vuotta olen Kia Ceef farkulla 2016 enkä mitään ole havainnut . Odottelen seuraavaan huoltoon/katsastukseen. Pitää laittaa huoltoon perinteistä jos ei hyväksytty Kiassa

    • Anonyymi

      Reilu 10 tankillista nyt poltettu Ceedissä. Kesäkuisessa katsastuksessa savutusarvot olivat käytännössä samat kuin viime vuonna. Viime vuonna tankissa oli nesteen prodieseliä.

    • Anonyymi

      Sen verran raporttia tuosta Cee'd vanhuksesta, että nyt kesärengaskauden aikana kulutus on tippunut ajotietokonenäyttämänä edellisten kesien 5,4-5,5 lukemasta 5,2 litraan sadalla. Voi olla sattumaakin, mutta nyt mennään pienimmällä lukemalla 12 vuoteen. Yleensä olen nollannut keskikulutusmittarin aina renkaita vaihtaessa, joten siinä mielessä lukemat ovat vertailukelpoisia vaikkakin jonkun verran kusetusta keskikulutusmittarissa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      160
      2108
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      310
      1793
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      81
      1254
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe