Metsienmuotoisuus

Metsienpuolesta

Luonnonmonimuotoisuuden katoaminen on totta ja jopa peruttamatonta. Lintukadot ja muut pieneliöt ovat riippuvaisia metsien tilasta, joissa ne elävät. Metsien käsittely nykytehokoneila on helppoa, voidaan raivata suuria alueita hetkessä. Erimuotoinen vanhapuusto hakataan pois, samalla raivataan hakkuujätteitä ja kannot nostetaan teollisuuden tarpeisiin. Maa muokataan ja istutetaan esim. kuusentaimilla, vesotaan vuosien varrella kaikki aluskavillisuus pois, voidaan myös ruiskuttaa ja lannoittaa. Alueen koko voi olla satoja hehtaareja, sinne on jätetty pystyyn muutamia kelopuita lintojen pesä koloja varten, mutta sekin kääntyy luontoa vastaan, koska niiden latvoissa istuskelevat haukat ja pöllöt tarkkailemassa hiiriä tai muuta ruuaksi kelpaavaa. Vihreän puoleen edustajakin vaalitentissä mainitsi kelopuut luonnon monimuotoisuuden hyväksi, asiaa sen paremmin ajattelematta. Metsien omistajat, jos haluatte suojella luonnonmonimuotoisuutta ja kuunnella lintujen laulua ja katsella maillanne pieneliötä, riistaeläimiä, talvisin jäniksien latuja ja muuta eläimistöä, niin metsässänne on oltava paljon monenlaisia puita, lepästä lähtien. Silloin voitte kuunnella pyyn vihellystä syksyisin ja koivuissa voitte ihailla talvisin huurteisilla oksilla rauhassa istuvia teerikukkoja. Mutta tämä edellyttää mailla olevia tiheikköjä, jopa ryteikköitä, joissa on ollut hyvät lisääntymis ruoka ja suojapaikat. Näitä on oltava hehtaarien aloilla, sillä suojapaikat on oltava suurempia kuin muutama aari.

Raivaussaha ei aina ole metsä parasystävä, se voi kääntyä metsän monimuotoisuuden viholliseksi. Metsiin jotka suunnitellaan pelkiksi puupelloiksi, silloin se sopii. Luonto on hyvä sopeutumaan, mutta ei aivan mahdottoman, niin kuin itsekukin voi havainnoida.

Metsiä tarkkaillut Jordan

7

149

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 07893453498

      Yksityisten ihmisten maanomistusta ja tekoja on vaikea rajoittaa. Jos jostakin aloitetaan, tulee saada aisoihin sellainen rikollisjärjestö kuin metsähallitus. Ko. pulju tuhoaa Lapin suojametsäalueella vuosittain tuhansia hehtaareja lakimaiden vähäpuustoisia alueita, joista saatava puurahatulo alittaa selvästi alueiden uudistamiskulut (ts. maanmöyrintä, taimet, jne.). Metsähallitus tulouttaa valtioille tekemistään ympäristörikoksista noin 250-300 miljoonaa per vuosi... Siinäpä sitä miettimistä, että olisiko selvempää lopettaa kaikenlainen hakkuutoiminta valtion mailla, kun siitä ei mitään rahallista hyvää saada aikaiseksi. metsähallituksen alihintaan tekemät puunmyynnit kansainväliselle selluteollisuudelle sotkevat myös yksityisen sektorin puukauppaa, joka oikeasti kannattaa.

    • kunhankysyin

      Miettinyt että joko ihmiset olisivat valmiita maksamaan vanhojen metsien suojelusta yksityiselle metsänomistajalle.Kuitenkinhan raha on usein se mikä ohjaan ihmisen tekoja,ja se suojelumetsä ei nykyään tuota omistajalle vaan pitkässä juoksussa sen arvo laskee.

    • Anonyymi

      Metsät ovat surkeassa tilassa luonnon kannalta.

      Muistan vielä 80-luvulla, että peräpohjolassa oli soita ja soilla riekkoja metsästettäväksi. Ei ole enää, kun ojitukkset ovat muuttaneet ne rääseiköiksi. Isäkin sanoo, että hänen palstansa päättyy suohon. Ei ole enää sitä suota, vaan 2 metriä syvä oja on sen kuivannut. Vedet menevät lähijokeen.

      Katsoin tässä lähialueella olevaa patoamatonta 50 km pikkujokea. Sen vesi on sysimustaa ja lienee kaloille lähes elinkelvoton. Valuma-alueen kaikki suot ja metsät ovat ojitettu ja turvetuotantoakin on. Tuo voisi olla taimenvesikin. Suomessako maailman puhtaimmat vedet. Höpö höpö.

      Tässä lähialueella on massahiihtotapahtuma 80 kilsaa. Sen hiihdettyäni muistan havainneeni yhden isoa metsää sisältävän palstan. Milloinhan se vanha jäärä päinen isäntä kuolee ja paikalla vain aukko ja lapsien pihassa kiiltävä audi?

      Uskon, että jatkuva kasvatus tulee yleistymään. Näille kemera tuille alkaa uleinen hyväksyntä hiipua. Kitukasvuisille maille sijoitetuille rahoille ei saa vastinetta. Sen vuoksi erirakenteinen metsä tuottaa paremmin.

      • Anonyymi

        Suomessa hoidetaan metsiä esimerkillisesti. Hakataan, mutta aina hakkuun jälkeen huolehditaan uusi puusto tilalle. En ymmärrä näitä länkyttäjiä. Menisivät Keski-Eurooppaan hakatuille nummille neuvomaan ja istuttamaan puuntaimia, niin olisivat oikeasti hyödyksi ilmastonkin suhteen.

        Suomalainen metsänomistaja on oikea ilmastosankari, jos häntä vertaa suuren hiilijalanjäljen jättävään kaupunkiserkkuunsa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa hoidetaan metsiä esimerkillisesti. Hakataan, mutta aina hakkuun jälkeen huolehditaan uusi puusto tilalle. En ymmärrä näitä länkyttäjiä. Menisivät Keski-Eurooppaan hakatuille nummille neuvomaan ja istuttamaan puuntaimia, niin olisivat oikeasti hyödyksi ilmastonkin suhteen.

        Suomalainen metsänomistaja on oikea ilmastosankari, jos häntä vertaa suuren hiilijalanjäljen jättävään kaupunkiserkkuunsa.

        Asia on juuri näin. Maalaiset eivät oikeasti ole syyllisiä luonnon ja ilmaston pilaamiseen. Heillä ei yksinkertaisesti ole rahaa sellaiseen kuluttamiseen, jota heidän kaupunkilaisserkkunsa harrastavat.

        Maalaiset ovat vain sopiva vähemmistö, joka voidaan uhrata, ettei kaupunkilaisten tarvitse katsoa peiliin ja luopua kulutusjuhlistaan.


    • Anonyymi

      Asun maalla, metsästän, kalastan ja liikun luonnossa paljon. Ei nykyään voi puhua enää metsänhoidosta vaan oikea termi on puiden viljely. Raha määrittelee kaiken, tottakai. Suomen pinta-alasta suurin osa on peltoa! Peltoa, jossa viljellään puita.

      • Anonyymi

        Hyvin puhuttu. Puunviljely on pirun hyvä sana iljettävälle todellisuudelle missä elämme. Metsiä on todella vähän vaikka puuta riittää. Omakohtaisesti muistan 70-luvun, jolloin kotiovelta saatoin lähteä metsään ja kävellä siellä koko päivän. Nyt samalta ovelta sama reitti sisältää vain noin 10 % metsää. Loput on eriasteisia taimikoita ja muita turelikoita.
        Suomalaiset on kaikkein vihamielisin kansa luontoa kohtaan mitä tiedän. Väestötiheydellä mitattuna me olemme saaneet aikaan hirvittävimmän tuhon mitä maailmaan mahtuu. Brasilian peruspresidentin puuhastelut ovat pientä mihin me on pystytty. Suot, metsät, järvet ja ennenmuuta joet on 90 % tuhottu.
        Herra ja Jumala anna se siunaus, että tapat koronan tai muun mukavan taudin avulla vähintään 95 % kansalaisistamme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2086
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1353
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1025
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      218
      965
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      846
    6. 95
      833
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      731
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      707
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      76
      639
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      611
    13. 44
      598
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      477
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      460
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe