Mitä ainetta helmakoteloon?

kädetönautonkorjaaja

Katsastusmies määräsi pari lappua hitsattavaksi kynnysten etuosaan. Nyt askarruttaa mitä kannattaisi ruiskuttaa koteloiden sisään. Öljy on parasta, mutta jos kuitenkin seuraavassa katsastuksessa löytyy reikää, niin öljy tuppaa syttymään, kun hitsaa ja koko kottero voi palaa.
Olisiko tuo Canadalainen mönjä parempaa vai palaako se vielä herkemmin? Kyse on siis siitä alustakäsittelystä, joka voidaan tehdä päivässä valtuutetussa pisteessä. Tonnin autoon ei kannata tehdä tonnin ruostesuojausta. Vaasan suunnalla Sulvalla vai Sundomissa taisi olla tämä palvelu. Ei se ole volkkarin syy, jos maahantuoja jätää nykyään kotelot suojaamatta.
Ford on samanlainen ruostepommi, sekin pitäisi suojata samalla tavalla. Molemmat ovat jo rippikouluiässä, joten aika hyvin ovat ruostetta vastustaneet.

5

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etefef

      Miten olisi jos laittaisit niihin koteloihin kotelosuojaa? Ellei löydy tiloja ja kompressoria, varmasti joku tee se itse korjaaja tarjoaa tällaisia palveluja pienestä korvauksesta. Ei siihen tarvi kuin muutama litra kotelosuojaa, suihkuttimen ja paineilmaa. Sillä käsittelee pohja, kynnyskotelot, ovien sisään jne.

      • HeleppoHomma

        Ei siihen tarvi kuin Dinitrol ML spraypullon vaikka motonetistä.

        Maksaa 6,99 ja yhdellä pullolla ruiskuttelee varmasti yhden puolen kotelon. Useimmissa autoissa on jonkinlainen tarkistusreikä sinne koteloon, tuosta aukosta ruuttaa menemään.

        Tunnin homma, kustannukset 14 euroa.


    • kädetönautonkorjaaja

      Kyllä tuo Dinitrol ML muuten olisi hyvää, mutta siellä on aika rutosti ruostetta ja hiekkaa mennyt sisälokasuojan taakse ruostuneista reiistä sisään ja en uskalla kuorruttaa tuota sotkua millään kotelonsuojalla. Sellainen kuumavaha olisi kova
      sana, mutta liian kallista. Harmi, kun oli päästetty niin pahaksi tuo ruosteen raiskaus.

      • HeleppoHomma

        Jos et saa hiekkaa sieltä pois niin parempi se ML on sinne ruiskuttaa kuin että jättää ruiskuttamatta.

        Tuo ainehan hakeutuu pienninkin rakoihin ja varmaan imeytyy siihen hiekkaankin. Ruoste ei sinällään haittaa, sehän imee tuon aineen itseensä ja sinänsä se ruostuminen pysähtyy.

        Kun nuo on olosuhteet niin täydelliseen ratkaisuun ei vaan pysty.

        Tulisko se hiekka veks vedenpoistoreijistä vesihuuhtelulla.


    • kädetönautonkorjaaja

      Yksi konsti olisi hommata sellainen älypuhelimeen sopiva letkun päässä oleva kamera, niin näkisi, miltä siellä oikein näyttää. Kerran innostuin imuroimaan Nissan pickupin runkopalkeista hiekkaa pois ja imuri otti niin itseensä, että se hajosi. Jos vesilekulla huuhtelisi kotelon ja sen päälle puhaltaisi kuumailmapuhaltimella kotelon kuivaksi, niin siinä olisi otollinen pinta ruosteensuojaaineelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      168
      3062
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      44
      1879
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      31
      1864
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      193
      1794
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      21
      1443
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      74
      1256
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      83
      1193
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1050
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      175
      1022
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      20
      1002
    Aihe