Vanha versio tulisi päivittää jo turvallisuusyistäkin ja ohjelma siitä muistuttaa. Mutta outoa on mielestäni se, että kun päivitysnamiskaa klikkaa, niin se avaa yhtenä varasemlaimenani olevan Operan vaikka se ei olisi edes avattuna. Mikä kytkös LO:lla ja Operalla on?
Mutta kun valitsemallaan selaimella menee LO:n vialliselle sivulle uusinta versiota hakemaan, niin tulisiko vanha ensin poistaa vai tekeekö uuden asennus samalla vanhan poiston?
Kaikki LO:lla tehdyt dokumentit säilynevät W7:ssa omissa kansioissaan ilman muita toimenpiteitä?
Mutta kun valitsemallaan selaimella menee LO:n vialliselle sivulle uusinta versiota hakemaan, niin tulisiko vanha ensin poistaa vai tekeekö uuden asennus samalla vanhan poiston?
Kaikki LO:lla tehdyt dokumentit säilynevät W7:ssa omissa kansioissaan ilman muita toimenpiteitä?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Vanhaa LibreOfficea ei tarvitse poistaa ja omat tiedostot sekä asetuksetkin säilyvät muuttumattomina.
"Vanhaa LibreOfficea ei tarvitse poistaa ja omat tiedostot sekä asetuksetkin säilyvät muuttumattomina."
Ok, eli asennan uusimman version vain suoraan päälle.
Mutta tuo Operan tyrkytys edelleen oudoksuttaa LO:n Writerissä ollessaan kun sen päivitysnamiskaa klikkaa.
Mutta menen valitsemallani selaimella suoraan LO:n sivulta uusiman hakemaan.
"Vanhaa LibreOfficea ei tarvitse poistaa ja omat tiedostot sekä asetuksetkin säilyvät muuttumattomina.".
Kolimaattori on kertonut tiedepalstalla olevansa" Niitä miehiä". Joten?...
Ubuntussa päivittyy normaalissa päivityksessä :D
Totta, mutta mahdollisesti aloittajalla ei olekaan Ubuntua. Onhan niitä muitakin käyttöjärjestelmiä, joihin voi asentaa LibreOfficen, vaikka sitä ei käyttiksen mukana toimitetakaan. ; )
Kyllä minulla Office 365 päivittyy automaattisesti Windowsissani.
Aivan, näinhän se menee Office 365 päivittyy automaattisesti Windowsissasi.
"Ubuntussa päivittyy normaalissa päivityksessä :D"
Tiedoksi asialliseen ja hyödylliseen kommenttiin kykenemättömälle (keskenkasvuiselle penikalle).
Tämä kyssäri ei nyt tällä kertaa koskenut Ubuntua, joka on tuossa toisella koneella.
Ps. Minulla olisi hieman kinkkistä kysyttävää myös tuon Ubuntun käytön suhteen, mutta veikkaan ettet olisi kykenevä siihekään vastamaan, kakarat ovat kakaroita.
Aivan, näinhän se menee Office 365 päivittyy automaattisesti Ubuntussa.
Office 365 vuotaa kaikista eniten, kai olet lukenut uutisia.
Kukaan Ubuntussa ei käytä tollaista vakoilevaa sontaa!
Winkura on kovin turvaton.
Winkura on todellakin kovin turvaton, mitähän minun pitäisi sen sijaan käyttää, taidanpa poistaakin sen nyt heti.
Libre Calc näyttäisi olevan minulla versiota 5.2.7.2. Mahtaakohan olla tarpeeksi turvallinen? Copyrightissä lukee 2000-2017, eli ole tainnut pariin vuoteen päivittyä.
Eikös se juuri tuo versio ole kaikkein turvallisin, minkä LibreOffice Calc taulukkolaskentaohjelmistosta on saatavissa.
Viimeisen päälle päivitetyssä Ubuntussa on versio 6.0.7.3.
Aika vanha. Fedorassa Version: 6.1.5.2 Build ID: 6.1.5.2-4.fc29.
Minä päivitän Libret sun muut automaattisesti.....ei ongelmia tähän asti.
"Patch My Pc Updater".
video löytyy myös: https://www.majorgeeks.com/files/details/patch_my_pc.html
Eihän CCleaner poista Libreä haittaohjelmana?
Ei toki, Ccleaner on haittaohjelma tänä päivänä, tunkee rekisteriin ja laitta Avastia sinne ilman lupaa.
Miksi tuossa latausnamiskan alla lukee "Torrent Info"? Eikös tuo ole ihan virallinen sivu?
- https://www.libreoffice.org/download/download/
Versiota 6.1.5 olin lataamassa kun tuo 6.2.2 vaikuttaisi olevan jokin beta, kun sitä "technology enthuasteille" suosittelevat ja ensimmäistä mm. yrityksille.
Torrentteja käytetään myös laillisten ohjelmien jakamiseen. Linux - distroja on sitä kautta levitetty pitkään, tarkoituksena siirtää palvelimille tulevaa kuormitusta vapaaehtoisesti osallistuvien käyttäjien koneiden kuormitukseksi.
Torrenttilla levitellä uffo pronnoo!
Kuulostaa enempikin huolestuttavalta, sillä mistäs sitä voi tietää kuinka tautisten koneiden kautta lataus voi kiertää ja miten vaikkapa LO voi valvoa tuota ketjua.
Samaa metodiahan Microsoftin käyttää kympin päivityksissä :/
Niin kauan kun tiedoston jakajan alunperin tiedostolle ilmoittama tarkistussumma täsmää latauksen lopussa niin en näe asiassa ongelmaa.
Tuota metodia en edes tunne, mistä ja miten tuo rinnastus / tarkistus on tehtävissä.
Mutta onko se tae, ettei saastuneen koneen kautta kulkenut lataus voisi olla tartunnan saanut?
Sitten tuli mieleen, että miten LO:lla tehdyt dokumentiti / kansiot saisi salasanan taakse niin, ettei kuka tahansa pikautelias voisi niihin päästä käsiksi. Nythän kaikki on helposti luettavissa, jos koneelta olisi poissa ja uteliaalla aikaa tehdä muutama klikaus.
Ideaalia tietysti olisi, ettei koneen omalla kovolla olisi mitään arkaluontoista, vero-, yritys- ja/tai talousasioita tai dokumenttejä joissa henkilön identiteetti näkyvissä, joita identiteettivarkaat voisivat käyttää hyväksi tyyliin varastettu läppäri tai hakkeroitu kone.
Salattu kovalevy ja koneen lukitseminen aina kun sen äärestä poistuu auttaa paljon. Työpaikkojen tietoturvasääntöihin tuo koneen lukitseminen kuului meillä jo viisitoista vuotta sitten.
Sitten tulisi valita tietourvalta, sekä teknisesti luotettava vaihtoehto tieostojen tai koko kiintolevyn salaamiseksi.
Mutta onkos noissa jokin heikko lenkki, vaikka tekniseti jokin "grypto-bugin" riski että softa bugittaa tmv. eli riski siitä että ei edes itse pääse omiin tiedotoihinsa käsiksi? Tai softan vaikeakäyttöisyys ns. peruskäyttäjälle. Siis muu riski kuin salasanansa unohtaminen, varsinkin jos on useampia koneita käytössä joista jokin havemmin.
Tuosta artikkelista käy ilmi, että tarvitaan mm. Windowsille ja Linux-jakeluille eri softat.
"Tietojen salaaminen"
- https://yksityisyydensuoja.fi/tietojen-salaaminen
*
Kun tuota LibreOfficea haluaa päivittää, niin jokaisella testauskerralla tulee eri latausosoitteella oleva latauspalikka (mm. eri maita), eli Torrentilla nenee.
Tuo kieltämättä hämää kun ei tiedä josko palikka tulee saastuneen koneen kautta, saastuminen josta koneen omistaja ei välttämättä edes itse ole tietoinen. Torrenttien harrastajat noin yleensä kun eivät herätä suuresti luottamusta, kun ei tiedä mitä kaikkea riskeeravat verkossa puuhata.
Sillä ei ole väliä onko torrenttikoneiden joukossa joku saastunut kone. Tietoa alun perin lähettävä kone (seed) kertoo torrentissa jokaisen palasen tarkistussumman, joten niiden muuttaminen kesken latauksen aiheuttaa virheellistä tietoa lähettävän koneen hylkäämisen tiedonlähteenä.
Ok, nyt on uusin versio 6.1.5.2 koneella ja havaitsin uudelleen startin jälkeen, että se oli samalla poistanut vanhan version alta, eli ei tarvinnut sitä erikseen itse poistaa.
Ei niin merkityksellistä, mutta näkeekö lähettävä, siis 'Torrent-välityskone' jostakin lokitiedostoistaan minne kaikkialle koneensa kautta on LO:ta ladattu?
Riippunee käyttöjärjestelmästä. Jos käytössä on IP - osoitteet lokiin taltioiva palomuuriohjelmisto niin sinne ne kertyvät. Windowsissa loggaus on oletusarvoisesti pois päältä.
Suosittujen piraattitiedostojen torrent - jaossa mukana voi samanaikaisesti olla satoja tai tuhansia koneita. Itse en tietenkään kokemuksesta tätä tiedä mutta isot pojat kertoivat.
Tuli selväksi! Miten voin poistaa Windows10:en?
Mistä johtuu, että nyt tuolla päivitetyllä LO:lla tehdyn dokumentin tekstin väri on huomattavasti vaaleampaa (hieman epämukava) kuin selkeämmän musta edellisen version teksti?