Paraneeko kananjalka?

Yksi kanoistamme on satuttanut jalkansa, Luultavasti yksi varvas on katkennut ja vahikokohdasta on vuotanut tai vuotaa verta. Se liikkuu huonosti yhden jalan varassa. Ruoka sille maistaa. Mitä pitäisi tehdä vai paraneeko se itsestään, vai olisiko armeliasta se lopettaa?
52860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ota kana eroon muista. Pese ja desinfioi jalka/varvas (verenmyrkytys on vaara nro 1.) ja kääri se puhtaaseen sideharsoon. Pidä kana pari päivää lämpimässä tilassa pahvilaatikossa, johon omat safkat ja vesi. Vaihda pohjapaperi päivittäin. Jos et parissa päivässä näy edistystä kanan voinnissa, on syytä harkita lopettamista.

Äänestä

Kyllä kana selviää hengissä,vaikka varpaan menettäisi,meillä yhden kanan jalka murtui ja luultiin ettei koskaan kävelisi,laitettiin lasta jalkaan,ja 2kkn kuluttua kana jo käveli,sitä ennen tosin joutui olla eristyksissä muista,istui vain maassa,mutta tuli täysin kuntoon.Joten ei yhden varpaan menetyksestä kannata lopettaa.

Desifioi haava,ja jos vuotaa vielä laita siihen jonkinmoinen side,tietysti paina ensi noin 10 minuuttia,´varvasta jos vielä vuotaa välillä.
Sirottele päälle talkkia,tai perunajauhoja,sen jälkeen side,eristä kana muista,ettei toiset ahdistele sitä,kun on heikossa kunnossa.
Kyllä varvas tuosta paranee.=)

Äänestä
  • Meilläkin meidän ainoa kana loukkasi jalkansa,myöhemmin huomasimme että kynnet olivat liian pitkät joten leikkasimme ne lyhyemmiksi.Nyt kana on terve.

    Äänestä

  • meilläkin kanoja kirjoitti:

    Meilläkin meidän ainoa kana loukkasi jalkansa,myöhemmin huomasimme että kynnet olivat liian pitkät joten leikkasimme ne lyhyemmiksi.Nyt kana on terve.

    Kyllä se jalka voi parantua mutta yleensä jalkaongelmat voi olla vaikeita. Mun resepti ton asteisiin eli mun mielestä vakavampiin haavereihin on viedä kana eläinlääkäriin. Tietysti paikkakunnasta riippuu onko lääkäreitä, jotka osaa tehdä muuta kuin lopettaa kanan, ja myös siitä haluaako maksaa.

    Äänestä

Hyvä lääke ulkoisiin haavoihin (ei limakalvoille) on apteekista saatava BACIBACT -jauhe. Tietysti puhdistuksen jälkeen. Tarkoitettu ainakin koirille, mutta sopii kyllä kaikille eläimille. Yllättävän nopeasti parantaa syvänkin haavan, ja myös tappaa bakteerit. Sopii etenkin märkiin haavoihin.
Vain ihossa oleviin nirhaumiin taas sellainen kuin Terrapoly-salva. Hyvää sekin. Molempia saa apteekista ilman reseptiä, eikä hintakaan päätä huimaa; alle kympin muistaakseni. Hyvä pitää aina varalla kaapissa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ana kirjoitti:

Yksi kanoistamme on satuttanut jalkansa, Luultavasti yksi varvas on katkennut ja vahikokohdasta on vuotanut tai vuotaa verta. Se liikkuu huonosti yhden jalan varassa. Ruoka sille maistaa. Mitä pitäisi tehdä vai paraneeko se itsestään, vai olisiko armeliasta se lopettaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu