niin millä aloitatte?????? Mitä ryyppäätte nyt?
kun alatte ryypiskelemään
gallup_
1585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Saunakahvia ja ainojätskiä🤭 myöhemmin pari lasia viiniä🤭 kesällä voi käydä terassilla ja juoda muutama olut
Jos tissuttelee pehmeitä, tai viinilasin viikossa, niin on aina alkoholisti.
Mutta jos pää ja muutenkin elämä pyörii hyvin kaikissa suhteissa, kestää yhden viskipullon päivässä, silloin on alkoholi hallinnassa. Silloin ei ole alkoholisti.
Kahvia+ryyppään+nyt.+
Minulla+ei+ole+päivittäinen+eikä+viikottainenkaan+rentoutumisen+tapa+ottaa+illalla+1-4+lasia+12-16+%++mietoa+viiniä+taikka+17-21+%+väkevää+viiniä+taikka+jotain+muuta+miedommaksi+luokiteltua+alkoholijuomaa.
se+on+jo+juopon+merkki+jos+joka+ilta+tarttee+saada+tölkki+kaljaa+taikka+lasi+taikka+pari+viiniä+Voltit+on+viinissäkin+aika+kovat+jo.+
Ryyppään+itse+ehkä+nykyisin+1-3+kertaa+vuodessa+ja+silloin+juon+kyllä+reippaastikin+välillä.+Iltani+alkaa+tuhdilla+tahdilla+tiskiltä+virrata+viinaa...+no+ei+vaan..+lonkero+on+eka.+viinadrinkki++vasta+toka.+Kermalikööri+on+myös+aika+kova+juttu+kun+alan+ihan+ryppään+sillä+silloin+en+himmaile+koska+tarkoitus+on+vetää+aivan+perseet.+
Useimmiten+kaverit+jo+himmaa+että+älä+nyt+taas+ala+hölmöileen+sillä+mulla+on+tapana+nykyisin+enää+noin+kerran+vuodessa+mutta+kuitenkin+kun+pää+täynnä+likaa+moskapaskaa+iin+nollata+taulut+juomalla+muistin+katkolle+aivan+suunnitellusti+ja+tahallaan.+Joskus+iinä+on+käynyt+huonosti+sillä+olen+menettänyt+tajun+tai+saanut+alkoholimyrkytyksen.+mutta+tarkoitus+pyhittää+keinot
elämä+on+välillä+rankkaa+ja+se+vaatii+rankat+keinot+tyhjentää+taulut+puhtaaksi
Tuo on totta, joskus voi "nollata", mutta paljon mukavampaa on aina herätä aamuun jos ei ollut tullut juotua kovin paljon muutamiin päiviin lainkaan.
Mutta on todellakin ERITTÄIN henkilökohtaista miten alkoholi vaikuttaa eri henkilöihin.
Joku voi olla parempi formula-kuski humalassa kuin selvinpäin, tämä on faktaa tämäkin, jne...
Mulla menee yhdestä 0,5 l lonkerosta olo selvään pieneen nousuhumalaan.
Tulee kuuma, nälkö sumenee ja näkökentässä asiat alkavat hiukan heiluun eikä etäisyyksiä pysty samalla tavoin arvioimaan esim. astuessa askelia, Joutuu siis keskittyyn askeliinsa enemmän että vetäisi ne selvän näköisesti kävellen. Oman äänensä kuulee jotenkin kovempaa ja on hetken hiukan unen kaltainen poissaolevampi höntti olo.. se kuitenkin katoaa suht. nopeasti jos en jatka juomista sen yhden 0,5 l lonkeron jälkeen. Jos jatkan mutta hitaasti juoden olo tuntuisi kuin selvenisi jos otan vanhempaa ja juon nopeammin alkaa humalatilassa oleen lisää syvenemistä ja tulee selvä yhtäkinen päässä ihan kiepsahdus ja pyöritys kun alkaa nopeasti juodut voltit kihahtaan hattuun kun veren promillet alkaa kiihdytys nousun.
Olen pieni ja kevyt joten en kestä alkoholia kovinkaan suuria määriä ilman että suorituskyky alkaa laskea
Joo+ei+kannata+ollenkaan+silloin+nauttia+mitään+alkoholijuomia,+pelkästään+niitä+pieniä,+korkeintaan+1+siideri+vuorokaudessa+hitaasti+juoden.
Itselläni+totesin+toleranssin+lopun:+2+litraa+60%+pontikkaa,+se+riitti,+on+toleranssi+niin+kova.
kusta
Nyt kulauttelen siideriä, Somerbaita, aterialla punaviiniä pari lasillista, sillä puolisoni ei voi nyt ottaa alkoholia, sillä hän on toipilas.
Ihan vaan olutta🍻 harvoin tulee otettua
Joo ei kannata kovin paljoa juoda lainkaan mitään kovia ainakaan sellaisia mitä joku "kadun mies" voi tarjota vappuna, jotain paskaa myy myrkyllistä jotain kiljua.
Mutta jos kovia haluaisi, minä tarjoaisin ehkä vaikka jotain skotti-slngle-malt-viskiä ihan vähän vain, en suosita alkoholia mitenkään, ja tupakka on vieläkin pahempi näistä sallituista aineista.
Kannattaa pitää kontrolli että pystyy pysäyttämään sen juomisen heti sen pienen humalatilan tultua heti jos itse niin haluaa, eikä jää koukkuun juomaan lisää..
metanolia
Niin tuollainen voisi olla hyvä luultavastikin myös terveysministeriönkin tukema ehdotus, opettaa nuoria alkoholin käyttöön: viskin jako piste: jokainen alakiäinen saa ruokalusikallisen single-malt -viskiä jotta saa maistella sitä yhden ruokalinen vain yhdelle ei monia ruokalusikoita yhdelle!
En voisi koskaan juoda VK.lla edes olutlasillista.yöök!
GIN TONIC 2 MUKII ALUKSI RAUHOITTAA VATSAA
Juon jokapäivä 8 olutta.