kun alatte ryypiskelemään

niin millä aloitatte?????? Mitä ryyppäätte nyt?
1585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Saunakahvia ja ainojätskiä🤭 myöhemmin pari lasia viiniä🤭 kesällä voi käydä terassilla ja juoda muutama olut

Äänestä

Jos tissuttelee pehmeitä, tai viinilasin viikossa, niin on aina alkoholisti.

Mutta jos pää ja muutenkin elämä pyörii hyvin kaikissa suhteissa, kestää yhden viskipullon päivässä, silloin on alkoholi hallinnassa. Silloin ei ole alkoholisti.

1Äänestä

Kahvia+ryyppään+nyt.+Minulla+ei+ole+päivittäinen+eikä+viikottainenkaan+rentoutumisen+tapa+ottaa+illalla+1-4+lasia+12-16+%++mietoa+viiniä+taikka+17-21+%+väkevää+viiniä+taikka+jotain+muuta+miedommaksi+luokiteltua+alkoholijuomaa.se+on+jo+juopon+merkki+jos+joka+ilta+tarttee+saada+tölkki+kaljaa+taikka+lasi+taikka+pari+viiniä+Voltit+on+viinissäkin+aika+kovat+jo.+Ryyppään+itse+ehkä+nykyisin+1-3+kertaa+vuodessa+ja+silloin+juon+kyllä+reippaastikin+välillä.+Iltani+alkaa+tuhdilla+tahdilla+tiskiltä+virrata+viinaa...+no+ei+vaan..+lonkero+on+eka.+viinadrinkki++vasta+toka.+Kermalikööri+on+myös+aika+kova+juttu+kun+alan+ihan+ryppään+sillä+silloin+en+himmaile+koska+tarkoitus+on+vetää+aivan+perseet.+Useimmiten+kaverit+jo+himmaa+että+älä+nyt+taas+ala+hölmöileen+sillä+mulla+on+tapana+nykyisin+enää+noin+kerran+vuodessa+mutta+kuitenkin+kun+pää+täynnä+likaa+moskapaskaa+iin+nollata+taulut+juomalla+muistin+katkolle+aivan+suunnitellusti+ja+tahallaan.+Joskus+iinä+on+käynyt+huonosti+sillä+olen+menettänyt+tajun+tai+saanut+alkoholimyrkytyksen.+mutta+tarkoitus+pyhittää+keinotelämä+on+välillä+rankkaa+ja+se+vaatii+rankat+keinot+tyhjentää+taulut+puhtaaksi

Äänestä
  • Tuo on totta, joskus voi "nollata", mutta paljon mukavampaa on aina herätä aamuun jos ei ollut tullut juotua kovin paljon muutamiin päiviin lainkaan.

    Mutta on todellakin ERITTÄIN henkilökohtaista miten alkoholi vaikuttaa eri henkilöihin.

    Joku voi olla parempi formula-kuski humalassa kuin selvinpäin, tämä on faktaa tämäkin, jne...

    Äänestä

  • Mulla menee yhdestä 0,5 l lonkerosta olo selvään pieneen nousuhumalaan.
    Tulee kuuma, nälkö sumenee ja näkökentässä asiat alkavat hiukan heiluun eikä etäisyyksiä pysty samalla tavoin arvioimaan esim. astuessa askelia, Joutuu siis keskittyyn askeliinsa enemmän että vetäisi ne selvän näköisesti kävellen. Oman äänensä kuulee jotenkin kovempaa ja on hetken hiukan unen kaltainen poissaolevampi höntti olo.. se kuitenkin katoaa suht. nopeasti jos en jatka juomista sen yhden 0,5 l lonkeron jälkeen. Jos jatkan mutta hitaasti juoden olo tuntuisi kuin selvenisi jos otan vanhempaa ja juon nopeammin alkaa humalatilassa oleen lisää syvenemistä ja tulee selvä yhtäkinen päässä ihan kiepsahdus ja pyöritys kun alkaa nopeasti juodut voltit kihahtaan hattuun kun veren promillet alkaa kiihdytys nousun.


    Olen pieni ja kevyt joten en kestä alkoholia kovinkaan suuria määriä ilman että suorituskyky alkaa laskea

    Äänestä

  • Joo+ei+kannata+ollenkaan+silloin+nauttia+mitään+alkoholijuomia,+pelkästään+niitä+pieniä,+korkeintaan+1+siideri+vuorokaudessa+hitaasti+juoden.Itselläni+totesin+toleranssin+lopun:+2+litraa+60%+pontikkaa,+se+riitti,+on+toleranssi+niin+kova.

    Äänestä

kusta

Äänestä

Nyt kulauttelen siideriä, Somerbaita, aterialla punaviiniä pari lasillista, sillä puolisoni ei voi nyt ottaa alkoholia, sillä hän on toipilas.

Äänestä

Ihan vaan olutta🍻 harvoin tulee otettua

Äänestä

Joo ei kannata kovin paljoa juoda lainkaan mitään kovia ainakaan sellaisia mitä joku "kadun mies" voi tarjota vappuna, jotain paskaa myy myrkyllistä jotain kiljua.

Mutta jos kovia haluaisi, minä tarjoaisin ehkä vaikka jotain skotti-slngle-malt-viskiä ihan vähän vain, en suosita alkoholia mitenkään, ja tupakka on vieläkin pahempi näistä sallituista aineista.

Kannattaa pitää kontrolli että pystyy pysäyttämään sen juomisen heti sen pienen humalatilan tultua heti jos itse niin haluaa, eikä jää koukkuun juomaan lisää..

Äänestä

metanolia

Äänestä

Niin tuollainen voisi olla hyvä luultavastikin myös terveysministeriönkin tukema ehdotus, opettaa nuoria alkoholin käyttöön: viskin jako piste: jokainen alakiäinen saa ruokalusikallisen single-malt -viskiä jotta saa maistella sitä yhden ruokalinen vain yhdelle ei monia ruokalusikoita yhdelle!

Äänestä

En voisi koskaan juoda VK.lla edes olutlasillista.yöök!

Äänestä

GIN TONIC 2 MUKII ALUKSI RAUHOITTAA VATSAA

Äänestä

Juon jokapäivä 8 olutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gallup_ kirjoitti:

niin millä aloitatte?????? Mitä ryyppäätte nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu